Ara

“Yüksek Hızlı Trenin Bolu’ya Katkıları” Konferansı

 

Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Türk Ocakları Bolu Şubesi’nde, ‘Yüksek Hızlı Trenin Bolu’ya Katkıları’ adlı bir konferans verdi.

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Türk Ocakları Bolu Şubesi’nde ‘Yüksek Hızlı Trenin Bolu’ya Katkıları’ konulu konferansında, Ankara- İstanbul arasında yapılması planlanan yüksek hızlı tren hattının Düzce-Bolu-Gerede güzergahından geçmesi gerektiğine dikkat çekerek, gerekçelerini bilimsel verilerle anlattı.

Prof. Dr. Ayhan Şamandar, yüksek hızlı trenin bölgenin kaderini değiştirecek en önemli proje olduğunu söylediği konferansında, Japon bilim insanlarının da yüksek hızlı trenin Düzce-Bolu-Gerede güzergahından geçmesi gerektiği yönünde fikir bildirdiklerini belirtti. Ayhan Şamandar, bu hatta günlük 125 binin üstünde yolcu taşınacağını ve yapılan yatırımın 15 yılda geri döneceğini vurguladı.

“İstanbul’a 70, Ankara’ya 50 dakikada ulaşılabilecek”

Yüksek hızlı tren hattının Düzce ve Bolu’dan geçmesiyle birlikte bölgenin kaderinin değişeceğini de anlatan Şamandar; “Depremden sonra Düzce’ye gelen Japon bilim insanları bana, ‘Sizinle hiçbir farkımız yok.’ demişlerdi. Ben de şaşırmıştım. Nasıl olur diye. Bana, ‘Sizin sadece bir eksiğiniz var; o da hızlı tren.’ diye belirten Japon bilim insanlarını şimdi daha iyi anlıyorum. Ankara-İstanbul arasında planlanan hızlı tren hattı Beypazarı ve Mudurnu üzerinden geçiyor ama Beypazarı’nda da Mudurnu’da da durmuyor. Üstelik bu hat fay hattıyla paralel gidiyor. Tamamen Ankara – İstanbul arasını 80 dakikada gitmek için planlanmış bir hat. Biz de diyoruz ki; bu hattın yerine Düzce-Bolu-Gerede hattını hayata geçirelim. Düzce’den Batı Karadeniz; Zonguldak ve Ereğli, Gerede’den de Orta Karadeniz yüksek hızlı trene ulaşsın. Yine 80 dakikada Ankara’dan İstanbul’a ulaşılsın. Fakat farklı trenler olsun. A treni hiç durmadan Ankara-İstanbul arasında yol alsın. B treni iki yerde dursun. C treni her yerde dursun ve her 15 dakikada bir trenler arka arkaya hareket etsin. O zaman bu hatta minimum 125 bin yolcu taşınacaktır. Bu sayı daha yüksek olacaktır lakin biz en düşüğünü hesapladık. Yapılan yatırım 15 yıl sonra geri dönecektir. Yüksek hızlı trenin Bolu’dan geçmesi demek, yıllık 10 milyonun üstünde turist demek, 2. Üniversitenin Bolu’ya açılması demek, artan gelir demek. Tabii ki şehirlerimizi önceden bu duruma hazırlamamız gerekir” diye belirtti.

Konferansın sonunda, Bolu Türk Ocağı Başkanı Doç. Dr. Hamdi Zenginbal, Prof. Dr. Ayhan Şamandar’a teşekkür belgesi takdim etti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar