Ara

Yoga Yapmak İçin Şirinyazı Göleti’ne Geldiler

 

Mengen Şirinyazı Göleti çevresinde bulunan otağ çadırları yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdikleri yer haline geldi.

Şirinyazı Göleti’nin olduğu 500 dönümlük arazi üzerinde, 35 yıllık tesis ile 2016 yılında yapılmış olan 9 tane otağ çadırı, yerli ve yabancı turist gruplarının buluştukları ve etkinlikler düzenledikleri alan olarak büyük ilgi görüyor.

Geçtiğimiz hafta sonu, Kalıpsız Yoga Grubunun  Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerdeki üyeleri Şirinyazı Göleti’ne gelerek, 3 gün otağ çadırlarda konaklayıp yoga yaptılar. Daha önceden de çeşitli festivallerin, yapıldığı, gurupların burada bulunan otağ çadırlarında kalıp, kamp yaptıkları Şirinyazı Göleti tesisin işletmecileri Ali İhsan Gülsoy ve Güler Cemre Nadolcuk, gelen turistlerin, buranın havasını mistik buldukları için burayı daha çok tercih ettiklerini belirtiyorlar.

Göl manzaralı otağların hepsinde banyo ve tuvaletleri mevcut olup,  bu otağlar lüks otel konseptinde döşenmiş ama aynı zamanda şaman çadırı özelliğini de taşıması, mistik havası, ormanlarla kaplı olması sebebiyle özellikle Şaman grupları buraya çektiğini belirten Gülsoy; “2 hafta önce de yaklaşık 50 kişilik grup Brezilya, Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya gibi ülkelerden gelmişti. Gelen grup burada toplantı yapıp, 1 kaç gün kalarak, Sufi geleneği üzerinde çalışmalar yaptıklar. Sufi geleneğine bağlı olan bu kişiler burada ruhlarını arındırıp, kendi ilahilerini söylediler. 1130 m. rakımı olan buraya yine geçenlerde İngiltere’den Şaman grup geldi. Ayrıca burada trans müzik festivali, Ayata festivali yapıldı. 2017 yılında Türkiye Bolu Rail Kampı yaptı. Festival komitesinin iyi planlayamayışından 2 bin kişi gelmesi gerekirken 8 binin üzerinde kişi geldi. Orta Asya’da halen bu otağlar kullanılıyor. Bu otağların hepsi doğuya bakıyor. Doğuya bakmasının sebebi Şamanizm ve İslamiyet arasındaki benzerliklerden bir tanesi olan ve İslamiyet’te Müslüman’ın üzerine güneş doğmaz, yani gün doğmadan kalkar. Şamanizm’de de Şaman ailesinin yaşayışına göre güneş doğudan doğduğu için ilk ışık ailede ebeveynin gözüne vuruyor ve erkenden kalkıyorlar. Ebeveyn ve çocuklara ait yatakların mevcut olduğu otağların içinde sobaları mevcut olup, çadırların tavan kısmı şeffaf pleksiglas ile kaplı olduğundan, yatarken yıldızları seyrederek uyuyorlar.” diye belirtti.

Kalıpsız Yoga isimli grubun Yöneticisi Umut Erdoğdu; “20 kişi olarak buraya kampa geldik. Ankara’ya yakın olması, doğanın içinde olması, göl kenarında olan bir ortam olması, bizim burayı tercih etme sebebimiz. Tesis sahipleri çok misafirperver ve buradaki otağları başka bir yerde görmedim. Bizim yoga yapabilmemiz içinde bu mekan özelliği çok uygun ve çok güzel. Türklerinde şaman kültürünü göz önünde bulundurduğumuzda burası çok etkili oluyor. Ayrıca otağların içi dekoratif anlamda çok hoşumuza gidiyor. Fındık sobasıyla ben burada tanıştım. Yine göl çevresinde yürüyüşler yapıyoruz. Burada gölün olması da tercihimizde çok büyük etken oldu.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar