Ara

Yeni Türkevi’nin temeli atma törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“İstanbul’un BM merkez olmasını teklif ettik”

 

New York’un sembol binalarından biri olmaya aday yeni Tukrevi’nin temel atma toeninde konuşan Cmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un BM merkezi olmasını teklif ettik” dedi. Erdoğan, yeni Türkevi binasının dünyanın en önemli diplomatic merkezlerinden biri olan New york’ta Türkiye’nin dış politika hedeflerinin hayata  geçirilmesini kolyalaştıracağını söyledi.

 

Dilek ESKİ BEZİRKAN

Fotograf.AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun yer alacağı New York’un sembol binalarından biri olmaya aday Türkevi projesinin temel atma törenine katıldı. Temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgesel merkez olma yolunda hızlı ilerleyen İstanbul’un aynı zamanda BM merkez olmasını teklif ettik, teklif ediyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul’a katılmak üzere beraberindeki heyet ile birlikte New York’ a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ilk olarak temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Cmhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine “Temel atma töreni vesilesiyle biraraya geldiğimiz Yeni Tuukevi’nin ülkemiz ve buradaki dostlarımzi için hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum” diye başladı. Ülkemizin gelişen ve değişen Türk politikasını anlayışının ister istemez buna uygun mekanlara olan ihtiyacımızı da artırdığını kaydeden Erdoğan, “New York pek çok uluslararası kuruluşlara evsahipliği yapıyor. Aynı zamanda bu şehir ticaret, finans, kültür ve diplomasi merkezlerinden biri. Dolyaisiyla hedeflerimize uygun mekan ihtiyacının en çok hissedildiği yerlerin başında burası geliyor” dedi  Eski Türkevi binasının yerinin isabetli olmasına rağmen artık ihtiyaçları karşılayamaz hale geldiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

 

“TÜM AŞAMALARIYLA YAKINDAN İLGİLENİYORUM”

 

“Eski bina IBM’den satın alınmış ve o dönem Dışişleri Bakanı olan merhum İhsan Sabri Çağlayangil döneminde yıllar yılı ülkemizin dış politikasına burası adeta merkezlik etmişti. Burada arsasını ve inşaalt alanını büyütmek suretiyle ülkemizin vizyonuna uygun Türkevi’ni yapma kararımızı bugün fiilen hayata geçiriyoruz. Başbakan olduğum dönemde burası bize yetmez, daha büyük bir yere kavuşmamız lazım, sağından solundan alacağımız bir imkan yok mu diye bir gayretin içerisine girdik. Sağolsun Dışişleri’ndeki arkadaşlarımız da böyle bir gayretin içine girmek suretiyle şu anda üzerinde bulunduğumuz kısmı Yeni Türkevi’ne katmış bulunuyoruz. Tabii bunun bize kattığı imkan ve avantajlar da var. Tüm aşamalarıyla yakından ilgilendiğim bu projenin bir an önce taamlanarak hizmete gireceğine inanıyorum. “

 

“BM’YE ASLI GÖREVİNİ HATIRLATACAK”

 

Söz konusu yeni Türkevi binasının Amerika’da yaşayan milyonlarca  Türk vatandaşı yani sıra dost olan tüm halklara da hizmet vereceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,  “Hedefimiz bu binaya sadece işi olanların geldiği bir yer olmanın ötesinde sıkıntıya düşen herkes için güvenli bir liman, ferahlatıcı bir vaha haline getirmek” diye konuştu. Türkevi’nin tam karşısında olduğu Birleşmiş Milletler’e asıl görevini, asıl misyonunu hatırlatacak bir kucaklayıcılıkla hizmet vereceğini ümit ettiğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“ Türkiye bölgesel ve uluslararası düzeyde barışın, istikrarın, güvenlğın ve refahın tesisi için tüm gücüyle tüm imkanlarıyla mücadele etmektedir. Bu doğrultuda sürdürdüğümüz yapıcı ve aktif girişmlerimizle dünyadaki halkların büyük bölümünün takdirini kazandık Bölgesel düzeyde üstlendiğimiz etkin roller sayesinde milyonlarca insanın hayatına olumlu katkıda buunduğumuza inanıyorum. Uluslararası alanda yeni işbirliği imkanları oluşturarak bu çabamızı genişletmeye çalışıyoruz. Siyasi diyaloğu ve ekonomik işbirliğini ve toplumlar arası etkileşimi güçlendirmek suretiyle insanlığa küresel düzeyde katkı sağlama gayreti içindeyiz. Küresel sorunların, ancak küresel işbirliği veya bu  yolla çözülebileceği görüşümüzü her fırsatta dile getiryoruz. “

 

“BM’NİN REFORME EDİLMESİNE İHTİYAÇ VAR”

 

BM Teşkilatı’nın tüm eksiklere rağmen her kesimin sesini duyurabildiği küresel bir çatı olduğunu, ancak reformun şart olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un yeni BM merkezi olmasını teklif ettiklerini belirterek, konuyla ilgili şu açklamalarda bulundu:

“BM, tüm eksiklerine rağmen dünyada her kesimin sesini duyarabildiği, sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme gertirbildiği yegane küresel çatıdır. Ancak dünya artık BM’in kurulduğu yıllardaki dünya değildir. 2. Dünya Savaşı gerilerde kaldı. O dönemdeki 5 ülkenin daimi üyeliği ile geleceğe yürümek, bu adaletle bağdaşır bir durum değildir. Dünya barışını da sağlamaya yönelik bir yapı asla değildir. Ülke sayısı misli ile artarken tehditler ler de biçim ve ölçek de artık değimiştir, Bu tehditlerle mücadele için yeni yöntemler geliştirilmesine ihtiyaç var. BM’in değişen şartlara ayak uydurmak için reforme edilmesi şarttır. Örneğin bu yıl gündemde bir reform var, ancak bu reform bizim anladığımız manada bir reform değil. Asolan MB’nin yapısı üzerindeki reformdur. Bu reform gerçekleşmediği sürece sağlıklı bir BM yapısı veya çalışması görmekte mümkün değildir. Türkiye, kurucu üyesi olduğu BM’in ihilafların önlenmesi ve çözümü, barışı koruma faaliyetleri, kalkınma ve insani yardımlar gibi çalışmalara önemli katkılarda bulunuyor. Bölgesel merkez olma yolunda hızlı ilerleyen İstanbul’un aynı zamanda BM merkez olmasını teklif ettik, teklif ediyoruz. 2023 hedeflerimiz ülkemizin demokrasi ve kalkınma standartlarını yüksetmenin yanında Türkiye’nin kendi coğrafyasına ve dünyaya yaptığı katkıları da güçlendirecektir. İnsanımızın girişimci ruhu ve insani değerler üzerinde inşa ettiğimiz dış politikamız bu konuda bize güçlü bir altyapıdır. BM ve diğer çok taraflı örgütler nezdinde yürüttüğümüz etkin diplomasiyi güçmendirmek istiyoruz. Yeni Türkevi binası, dünyanın en önemli diplomatik merkezlerinden biri olan New york’ta dış politika hedeflerimizi hayata geçirmemizi kolaylaştıracaktır.”

 

36 AYDA BİTİRİLMESİNİ İSTEDİ

 

Temel atma töreni vesilesiyle söz konusu projenin hayata geçmesinde katkı veren kurum ve kuruluşlar ile Dışişleri Bakanlığın’ndaki herkesi tebrik ettiğini de kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah burada da süreyi kuşatmak istiyoruz Burada da 36 ayda bitirilmesini istiyoruz. Herhalde bunda bir sapma olmayacaktır. Çünkü yarışmamız lazım, 36 ayda bunu biritmemiz lazım. 36 ay sonra açılışını inşallah hep birlikte yapacağız” dedi.

 

ÇAVUŞOĞLU: DÜNYACA ÜNLÜ SİLÜETE ZENGİNLİĞİMİZ KATACAĞIZ

 

Dişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, yeni Türkevi Binası ile ilgili olarak New Yörük’ün dünyaca ünlü silüetine kendi zenginliğimizi ve rengimizi katacağımızı söyledi. Bakan Çavuşoğlu, New York’un en yüksek binalarındanı birinin de Türkevi olacağını kaydederek, “Bu özellikleriyle hepimizin gurur duyacağı, önemli bir altyapı olacak. Tukr Amerikan toplumunun birlik ve beraberliğinin pekişmesine de hizmet edecek” diye konuştu. Çavuşoğlu, BM’nin tak karşısındaki konumuyla Türkevi’nin New York’ta adte bir buluşma, referans noktası olduğunu sözlerime ekledi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, dualar eşliğinde altın küreklerle temele ilk harçları koydular. Törene katılanlar da alkışlarla coşkuya eşlik ettiler.

 

 

 

 

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar