Ara

Yazar Şeyhoğlu 1 Yılda 5 Kitap Çıkarttı

 

Eğitimci ve Gezi Yazarı Recai Şeyhoğlu eşine az rastlanır bir  başarıya imza atarak bir yıl içinde 5 kitap birden yayınlandı.

Yaşam öyküleri, söyleşi, araştırma, deneme, çocuk edebiyatı yanında gezi notlarıyla  da ürünler veren İzmirli Yazar Recai Şeyhoğlu bir yıl içinde “Renkler Ülkesi İran”, “ Sofya- Üsküp Günlüğü”, “Kurbağa Sevgisi”, “Yaşamımdan Portreler”, “Yazınca ve Yaşayınca” adlı 5 kitabı birden çıkartarak, eşine az rastlanır bir  başarıya imza attı.

Günümüzün Evliya Çelebi’si Yazar Recai Şeyhoğlu, “Renkler Ülkesi İran” “ Sofya- Üsküp Günlüğü” gibi gezi kitaplarında ülkeleri ve o coğrafyaları anlatırken yüzleşmeyi, empati kurmayı ve  paylaşımı da unutmuyor.

“Renkler Ülkesi İran” ve “ Sofya- Üsküp Günlüğü”

Eğitimci ve Gezi Yazarı Recai Şeyhoğlu’nun, Ocak ayında çıkan, imza ve söyleşi günleri haricinde Londra’da  da bir televizyon kanalında mercek altına alınmış olan 21. Kitabı “Renkler Ülkesi İran” eserinde, yazar Şeyhoğlu İran’ın sosyo- kültürel yaşamını gözler önüne seriyor. Kasım ayında yayınlanan “ Sofya- Üsküp Günlüğü” eserinde gezi notları yer alıyor.

“Kurbağa Sevgisi” ve “Yaşamımdan Portreler”

“Kurbağa Sevgisi”  kitabında ise bize sokağı, mahalleyi, komşuları anlatıyor. İnsanların hallerini büyüteç altına alarak, kâh güldürüp,  kâh düşündürüyor. Okurların, kendilerine ait yaşanmışlıkları bulduğu kitabında, yazar anlatılamayan, konuşulamayan konuları da ortaya seriyor.

“Yaşamımdan Portreler” eserinde ise ozanları, yazarları,  bilim ve sanat alanında işinin öznesi olmuş  kişileri tanıttığı Yenigün gazetesinde ki köşesinde yazdığı portreler yer alıyor.

“Yazınca ve Yaşayınca”

“Yazınca ve Yaşayınca” 510 sayfalık kitabında özel dosya niteliğinde bölümler bulunuyor. Gazete ve dergilerde yayımlanmış yazıları, Kemal Nehrozoğlu, Bülent Serim,  Yekta Güngör Özden, Aziz Nesin,  Enver Ercan, Mehmet Başaran ve Vedat Günyol gibi dostlarının kendisine yazdığı mektupları, dedesinin, babasının, annesinin el yazısıyla yazdığı mektupları ve  öğretmenlik yıllarında  aldığı cezaları ile mahkeme dosyalarını  kapsayan kitap, Şeyhoğlu’yla ilgili bir derlemeden oluşuyor.

Türkiye ve yurtdışı gezi izlenimlerini, gözlemlerini gazete ve  dergilerde paylaştığı gibi aynı zamanda bu notlarını da kitaplaştıran, aynı zamanda arşive büyük önem veren, gazeteciliği ve kütüphaneciliğiyle de tanınan Eğitimci Gezi Yazarı Recai Şeyhoğlu’nun bu son eserleri Favori Yayıncılık ile Bassaray Yayıncılık tarafından basılmış. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar