Ara

Viva Cuisine Projesinin 2. toplantısı Romanya’da yapılacak.

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde  5 ortaklı Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 2. toplantısı Romanya’da yapılacak.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tekvar Teknoloji Araştırma Bilgisayar Eğitim Ve Danışmanlık Limited Şirketi, PGTHVP “Sveti Sveti Kiril i Metodiy” (Bulgaristan), O.C.E.A.N (Organization Of Culture, Education And Advice In Networks) NGO (Yunanistan) ve Liceul Tehnologic Dimitrie Filipescu (Romanya) ortaklığında gerçekleştirilen Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesinin 2. toplantısı için ortaklar Romanya’da bir araya gelecek..

“İnteraktif Araca Şuan Ortaklarımızla Menüleri Hazırlayıp, Yüklüyoruz.”

Konuyla ilgili bilgi paylaşan Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Viva Cuisine (Yaşasın Mutfak) Projesi ile ilgili ilk toplantımızı Bulgaristan’da Nisan ayında gerçekleştirdik. 2. Toplantımızı 9-10-11 tarihlerinde Romanya’da gerçekleştireceğiz. Tabi bu 2017 yılında kabul edilmiş bir proje. Şuan projede biz %70’ini tamamladık. Projeyle ilgili internette interaktif bir araç geliştirdik. Web sayfamızı hazırladık. İnteraktif araca şuan ortaklarımızla birlikte menüler hazırlayıp, menüleri yüklüyoruz. Ancak bilgisayar diline çevrilmesi noktasında, 5 dilde bir çalışma olduğu için teknik sıkıntılar çıkıyor. Bu teknik sıkıntıları da ortaklarımızla birlikte gideriyoruz. Bulgaristan toplantısıyla, Romanya toplantısı arasında, 5 tane ayrıca toplantı yaptık. İki tane yaygınlaştırma faaliyeti gerçekleştirdik. Proje aynı bilimsel bir eser gibi ilgilenilmediği zaman bıraktığın yerde kalıyor. Fakat biz gündemde tutmaya çalışıyoruz.” diye belirtti.

“Bu Meslek Hayatı Boyunca Devam Edebilecek, Geliştirilecek Bir Proje.”

Bolu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “Bilim Şenliği’nde” Bolu Kent Meydanı’nda projeyle ilgili stant açtıklarını belirten Müdür Ayhan Vural; “Bilim şenliğinde de proje ile ilgili çalışmalarımızı sunduk. Çok değerli valimiz, eğitim müdürümüz, ilimizin değerli protokolü, basın mensupları standımızı ziyaret etti. Burada biz yaptığımız çalışmaları bütün Bolu halkına, basınımıza göstermiş olduk. Tabi bu proje bir defada yapılıp bitecek bir proje değil. Bu meslek hayatı boyunca devam edebilecek, geliştirilecek bir proje. Oradaki araç, yerel mutfaklar, 5 ülke tarafından buraya aktarılacak. 5 ülke tarafından aktarılan bu menülerde güncellenebilecek. Örneğin düğün çorbamızı aktardık. En son değerli Şube Müdürümüz Muafık Bey ve Tekvar firmasının sahibi, aynı zamanda üniversitede öğretim görevlisi Erol hocamla birlikte, projedeki ekip arkadaşlarımızla geçen akşam biz bir çalışma yaptık. Düğün çorbası ile ilgili detaylandırma işlemlerini, İngilizce edatları, bağlaçları, eylemleri hepsini tek tek ayırdık. Prosedürüne uygun, formatına uygun hale getirdik. Biz bunları yükledik. Başarıyla da birinci demomuz gerçekleşti. Şimdi Romanya’ya gittiğimizde 1. gün bu formatın aynısını 5 dilde ortaklarımız tarafından tekrar edeceğiz. Bunları tekrar yükleyeceğiz. Öğleden sonraki çalışmalarda bunların aksaklıklarını, eksikliklerini görüşeceğiz. 2. gün yaygınlaştırma faaliyetleri ile ilgili bir çalışmalarımız olacak. 3. günde orada yerel mutfaklarla ilgili hem çalışmalarımız olacak, hem de bir takım ziyaretlerimiz gerçekleşecek.” diye belirtti.

“Bütün Avrupa Ülkeleri Tarafından Bizim Mutfağımız Tanınmış Olacak.”

Projenin insana çok şey kattığına değinen Müdür Ayhan Vural; “ Kurumsal olarak sizin aktif olmanızı gerektiriyor. Sorumluluk yüklüyor. Ortakların bu projede belirli bir mesafe kat edilebilmesi içinde koordinatör kurum olarak ortakların sürekli yönlendirilmesi, mail yoluyla iletişim kurulması, sürekli bir etkinlik yapılması, kamuoyunun bilgilendirilmesi, ortaklarımızın da ayrıca bilgilendirilmesi gerekiyor. Biz şuan projede istediğimiz noktadayız. %75 diliminin önemli bir kısmını hallettik. Bundan sonra kalan kısımda da artık o formatı yerel mutfaklarımızı yükleyeceğiz. Bütün Avrupa ülkeleri tarafından bizim mutfağımız tanınmış olacak ve isteyen her kullanıcıda herhangi bir ücrete tabi olmadan bu sistem içerisine girip üye olabilecek. Sisteme menü yükleyebilecek. Kendisi menü planlaması yapabilecek. Bunların aynı zamanda görselleri, videoları, yapılışları olacak.”diye ifade etti.

“Uluslararası Ortak Yöntemleriyle Sunacağız.”

Mutfakla ilgili böyle bir çalışmayı, normal bir firmanın bu proje olmadan yapmasının mümkün olmadığını belirten Müdür Ayhan Vural; “Bu 103 bin Euro’luk devasa bir proje. Bu proje sayesinde de hem yerel mutfaklarımız, hem uluslararası mutfaklar çok önemli bir kazanım elde etmiş olacak. Aynı zamanda tescil gibi yerel mutfaklar üzerine biz kendi kültürümüzü orada tanıtmış olacağız. Bir Bulgar Mutfağını, Romen Mutfağını, Türk mutfağını merak edenler bu sistem içerisine girip, orada insanlar ne yiyor, orada hangi malzemeleri kullanıyor bunları görebilecek. Burada da tabi projede önemli bir noktada uluslararası araç gereçler. Uluslararası ekipmanlar, uluslararası doğrama şekilleri, uluslararası pişirme yöntemleri bunlarda tabi herkes tarafından anlaşılabilmesi için yerel mutfakları uluslararası araç gereçlerle, uluslararası pişirme yöntemleriyle sunacağız. Bu da önemli bir noktası bu projenin.. Biz ölçü birimlerinde de sınırlama yaptık. Mesela gramla litreyi kullanma yolunu tercih ettik. Çok farklı ölçü birimleri var. Mesela kimisi tutam diyor. Kimisi çay kaşığı, kimisi çorba kaşığı diyor. Kaşıklar birbirinden farklı.. Ölçülerde farklılık oluşmasın diye biz onu gram ve mililitre cinsinden de sadeleştirme yaptık. Yine doğrama şekillerinde de işte peyzan doğrama var (halka halka), kibrit çöpü doğrama, küp küp doğrama, julyen, pirizma doğrama var. Çok değişik, geometrik şekillerde de doğrama teknikleri var. Biz bu doğrama tekniklerinde de yine uluslararası doğrama tekniklerini kullanalım dedik. Bu konuda da ortak mutabakata vardık. Onlar reçetelerini hazırlarken bu standartlara dikkat edecekler. Bizde aynı şekilde dikkat ediyoruz.”diye belirtti.

“Beş Dilde Ayrı Ayrı Kitabı Basılacak.”

Müdür Ayhan Vural açıklamasında son olarak; “Tekvar diye bir teknoloji firması var. Ortağımız ve aynı zamanda Tekvar firması yetkilileri birleştiriyor. Tabi bu alt kategoriler çok detaylı. Yani diller açısından mesela Romence’de ekler, Yunanca’da ön ekler, tabi bunlar çok farklı farlı oldukları için bu çalışmanın sonucunda bilimsel bir eser ortaya çıkacak. Yani orada yemek kitabı basılacak. Bunun dilinin düzgün olması gerekiyor. Ölçülerinin düzgün olması gerekiyor. 5 dilde de ayrı ayrı basılacağı için burada girilecek veriler çok önem ihtiva ediyor. Teknik iş ve mesleki işin ikisinin bir arada çalışılması gerekiyor. Biri birinden kopuk olduğu zaman, yanlış bir şey girdiğinizde bilgisayar o bilgiyi işlemiyor. Sistem hata veriyor, problem oluyor. Onun için çok sistematik bir şekilde koordinasyonu sağlayıp, birlikte çalışıyoruz. Tabi ekip arkadaşlarımızdan da diğer ülkelerden de çok memnunuz. Zamanında iletişim kuruyoruz ve yapılaması gerekenleri de zamanında yapıp bize teslim ediyorlar. ”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar