Ara

Vergi nedeniyle ABD pasaportundan vazgeçiyorlar

Vatandaşlık ya da yasal oturum hakkından vazgeçen kişi sayısının geçen yıl, 2008’e göre 18 kat arttığı bildirildi

Ülke dışında yaşayan ABD pasaportu sahiplerinin  karmaşık vergi prosedürleri nedeniyle giderek artan oranda pasaportlarını iptal  ettirdikleri belirtildi.
    CNN’de yer alan habere göre, geçen yıl ABD pasaportunu iptal ettiren  kişi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 4 bin 279 oldu.
    Dünyanın birçok bölgesinden insanların sahip olmak için büyük çabalar  sarf ettiği, çekilişlere katıldığı ya da doğum için bu ülkeyi tercih ettiği ABD  pasaportu, ülke dışında yaşayan ABD’lilere ise yük oluyor. Bunun nedeni ise vergi  prosedürlerinin karmaşıklığı ve ağırlığı.
    ABD pasaportu taşıyanlar, nerede çalışırlarsa çalışsınlar ya da  yaşasınlar tüm gelirleri üzerinden belirli koşullar ve oranlarda ABD’ye vergi  ödemek zorundalar. Bulundukları ülkelerde vergi ödeseler bile bunun belgelerini  ABD’ye sunmak ve eğer fark oluşmuşsa bunu ABD’ye ödemek durumundalar.
    2010 yılında yürürlüğe giren yasa da ABD pasaportluların ülke  dışındaki bankalarda bulunan 10 bin doların üzerindeki paralarını ve mülklerini  vergi kurumuna (IRS) bildirme zorunluluğu getiriyor.
    Bu prosedürlerle uğraşmaktan bıkan, bu nedenle avukat ya da  muhasebecilere para ödemek istemeyen ABD’liler çözümü pasaportlarını iptal  etmekte buluyor. Bazı zengin ABD’lilerin de daha az vergi ödemek için  vatandaşlıktan çıktıkları belirtiliyor.
    ABD pasaportundan vazgeçen kişi sayısı 2008 yılında 231 iken yıllar  içinde artarak geçen yıl 4 bin 279 kişiye çıktı. 2014’te bu sayı 3 bin 415 iken  2013’te 3 bindi.
    Böylece geçen yıl ABD pasaportunu iptal ettirenlerin sayısı 2008’e  göre 18 kattan fazla artmış oldu.
Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar