Ara

Vatanını, Milletini ve Bayrağını Sevmek

 

Mesele para ya da iş hacmi değil, vatanını, milletini ve bayrağını sevmek ilk şartımız

MÜSAİD Bolu Şube Başkanı Davut Uzun üniversiteli ve liseli gençlerle bir araya geldi. MÜSİAD Bolu Şube’de eğlenceli sohbetlerin yapıldığı buluşma toplantısında Uzun gençlerin iş dünyasına ilişkin sorularını cevapladı. Uzun MÜSİAD’ın üyelik hassasiyeti ile ilgili bilgi verirken “Mesele para ya da iş hacmi değil, vatanını, milletini ve bayrağını sevmek ilk şartımız” dedi.

MÜSİAD Bolu Şube’de gerçekleşen buluşmaya TÜGVA, Kardeşlik ve Birlik Derneği’ne bağlı üniversiteli ve liseli öğrenciler katıldı. Gençlerin ziyaretinden memnuniyet duyduğunu söyleyen MÜSAİD Bolu Şube Başkanı Davut Uzun’la gençler arasında keyifli bir sohbet gerçekleşti. Toplantıya ayrıca KOSGEB İl Müdürü Abdurahman Usta, Bolu Tarım İl Müdürü İzzet Murat, TÜGVA temsilcisi Sadık Kuru, Kardeşlik ve Birlik İl Başkanı Ökkeş Güngör ve MÜSİAD Bolu Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

MÜSİAD ÜLKEMİZDE KAMU YARARINA FAALİYET GÖSTEREN BİR DERNEK

Davut Uzun gençlerle gerçekleşen buluşma toplantısında şunları söyledi:

Öncelikle sizin gibi gençlerle buluşmaktan çok büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Sohbetimize başlarken sizlere aslında birçoğunuzun da bildiği gibi MÜSİAD’dı tanıtarak başlayalım. MÜSİAD ülkemizde kamu yararına faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları içerisinde yer alan ve iş insanlarının oluşturduğu önemli bir dernek. Bizler bu dernek çatısı altında belli hassasiyetler ölçüsünde ortaklaşıyoruz, bir araya geliyoruz ve istişarelerde bulunuyoruz. Çeşitli iş alanlarında faaliyet gösteren arkadaşlarımız var. Bizim burada bir arada olmamızın sebebi sadece iş güç birliği yapmak, pazar payını büyütmek ya da işletmemizin sınırlanırı genişletmek değil. Bizim burada birinci önceliğimiz ve buraya üye olmanın ilk şartı para ya da iş hacmi değil, vatanını, milletini ve bayrağını sevmek ilk şartımız. Bu hassasiyetleri içermeyen bir işletme bu çatı altında barınamaz.

GELECEK VİZYONU ÇOK ÖNEMLİ

Sizler bizim ülkemizin adım adım ilerlediği ve yaşadığımız bu günlerde sonuçlarını belirgin olarak gördüğümüz Türkiye’nin gelecek vizyonunun temsilcileri olacaksınız. MÜSİAD geleceği vizyoner bir bakış açısı ile bakmaya ve bu yolda yürümeye devam ediyor. Tamda ifade ettiğimiz konu üzerine her yıl düzenlenmeye başlanan VİZYONER başlığında İstanbul’da geniş katılımlı bir organizasyonumuz oluyor. Bu eğitim ve buluşma toplantısı her yıl giderek daha fazla ilgi görmeye başladı. Alanında önemli isimler VİZYONER toplantılarına konuşmacı olarak katılarak iş deneyimlerini ve bilgilerini paylaşıyorlar. Bakış açımızın değişmesi, farklı pencerelerden içinde bulunduğumuz durumu görmek ve ilerlemek için önemli bir organizasyon ve Bolu’dan katılım gösteren arkadaşlarımızda oluyor. Önümüzdeki toplantılarda daha fazla katılım oluşturarak İnşallah Bolu’daki arkadaşlarımızın da bu faaliyetten daha fazla yararlanmalarını sağlayacağız. Bütün bunların yanı sıra Türkiye’de fuar yapan tek dernek olma özelliğine sahibiz. Bu fuara sadece üyelerimiz stant açabiliyorlar. Dileyen kişilerde ziyaretçi olarak fuarımıza katılabiliyorlar. Farklı sektörlerin bir araya geldiği farklı iş çevrelerinin birbirini tanıdığı önemli bir organizasyon gerçekleşiyor.

AMACIMIZ SADECE KAR ELDE ETMEK DEĞİL

MÜSİAD deminde ifade ettiğim gibi sadece işadamlarının bir araya geldiği bir dernek ya da sadece karlı yatırım kanalları üzerinde ortaklaşan bir iş çatısı değil. Bizler geçmişimizde bize öğretilen ticaret ahlak ve geleneğini Yani Ahî Evran ahlakını tekrar iş dünyasına kazandırmaya çalışan ve bu ahlakla işlerini yürütmeye çalışan insanlar olmamız gerekiyor. MÜSİAD’ın bu konuda önemli adımlarından biri derneğimiz tarafından kurulan Karz-ı Hasen’dir. Bu bir yardım sandığıdır. İşletmesi ile ilgili sıkıntı yaşayan kaynak zorluğu yaşayan ve işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan arkadaşlarımıza buradan faizsiz bir şekilde destek veriyoruz. Bu sandığın amacı sadece işletmesi batmak üzere olan ve bu riski taşıyan işletmelerin normalleşme sürecini gerçekleştirmek ya da bu duruma destek olmak. İşlerin büyümesi ya da gelişmesi ile ilgili bir durum değil. Hepimizin bir gün karşılaşabileceği durum karşısında dinimizin emrettiği ölçüde arkadaşlarımızla yardımlaşmaya yaşadıkalrı zorluğu hafifletmeye çalışıyoruz.

BÜROKRASİ VE İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELEREK SORUNLAR ÇÖZÜLÜYOR

Türkiye’de bu güne kadar atlanan bir eksiklik vardı MÜSİAD bu konuda da önemli bir rol üstleniyor. Özellikle ticaretle ilgili yapılan kanun tasarı ve tekliflerinde gerçek anlamda iş yapan kişilerden işletme sahiplerinden daha doğrusu saha aktörlerinden çok fazla görüş alınmıyordu. Bu durumda kanunun ve alınan kararın işleyişinde çok ciddi sorunlara yol açıyordu. MÜSİAD ev sahipliğinde, Uluslararası İş Forumu (IBF) organizasyonuyla birçok devlet büyüğü ve temsili ile bir araya gelerek iş dünyasının yaşadığı sorunları ifade ediyoruz. Bu durumda iş dünyası ile bürokrasi arasındaki uçurumu kapattı. İş dünyasını anlayan bir bürokrasi anlayışı ve devletinin aldığı kararların farkında olan bir iş dünyası oluştu bu durumda oluşturduğumuz katkılardan dolayı mutluluk duyuyoruz.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar