Ara

Vali Ümit’ten“19 Eylül Gaziler Günü” Mesajı

 

Bolu Valisi Ahmet Ümit, “19 Eylül Gaziler Günü” nedeni ile bir mesaj yayımladı

Gazilik; mukaddes değerlerimiz için, en değerli varlığı olan canını ortaya koyarak mücadele ederken yaralanan kahramanlara verilen ve milletimizin tarihi boyunca yaşattığı “Gazâ” ruhunun ifadesi olan bir unvandır.

Gazilik mertebesi hayatta olan bir insanın taşıyabileceği en yüce makamdır.

Şanlı tarihimizde destansı mücadeleleriyle tarihe geçen atalarımızdan; Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, Gazi Mustafa Kemal vb. gibi müstesna şahsiyetler, gazâ ruhunu milletimizin şuurunda yaşatan ve bu mirası gelecek nesillerin hafızalarına ve yüreklerine kazıyan kahramanlarımızdan sadece bir kaçıdır.

İstiklal Savaşımızın önderi Mustafa Kemal Paşa’ya, en çetin mücadelelerden olan Sakarya Meydan Savaşı’nın kazanılmasının ardından, 19 Eylül 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından “Gazi”lik unvanı tevdi edilmiştir. Bu günün yıl dönümü olan 19 Eylül tarihini, 27.06.2002 tarihinde çıkartılan 4768 sayılı kanun gereğince 2002 yılından itibaren “Gaziler Günü” olarak hep birlikte iftiharla kutluyoruz.

Gazâ ruhu, geçmişte olduğu gibi bugün de milletimizin şuurunda yaşamaya devam etmektedir. Ülkemizi parçalamak ve insanlarımızı birbirine düşman etmek isteyen terör örgütlerine karşı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da, Suriye’de, Irak’ta ve yurdumuzun diğer köşelerinde Mehmetçiğimizin, Jandarmamızın, Polisimizin göğsünü mermilere siper ederek verdiği kahramanca mücadelede bunun göstergesidir.

15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ terör örgütünce gerçekleştirilen ve milletimizi yabancı güçlerin esareti altına sokmayı amaçlayan mel’un işgal girişimi karşısında kadını, erkeği, genci ve yaşlısıyla, milletimizin ortaya koyduğu eşsiz mücadele bu fedakârlık ruhunun insanımızın yüreklerinde hâla dipdiri yaşamaya devam ettiğinin en açık ispatıdır.

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bu anlamlı günde tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazi ve malüllerimizi de şükran ve saygıyla selamlıyorum.

Ahmet ÜMİT

Bolu Valisi

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar