Ara

Urfalı 20 öğrenci bilim yolculuğuna çıkıyor

Maddi durumu iyi olmayan 20 Şanlıurfalı öğrenci, “Şanlıurfa’daki Öğrencilerin Bilime Yolculuğu Projesi” kapsamında Gaziantep, Adana ve Konya’ya bilimsel yolculuğa çıkıyor.

Harran Üniversitesi (HRÜ), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yürütülen “Şanlıurfa’daki Öğrencilerin Bilime Yolculuğu Projesi” kapsamında 20 öğrenci Gaziantep, Adana ve Konya’ya bilimsel gezi düzenliyor.
8 bilim adamı katılacak
HRÜ Biyoloji Bölüm Başkanı ve projenin koordinatörü Prof. Dr. Hasan Akan, 6 gün sürecek teknik ve bilimsel gezinin maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrencileri kapsadığını söyledi. Programa farklı üniversiteden 8 bilim adamının katılacağını hatırlatan Akan, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyle kent ve kırsaldaki çeşitli okullardan ilgi düzeyi yüksek öğrencilerin bilimle bulaşacağını ifade etti.
Genetik kopyalamayı öğrenecekler
Öğrencileri üniversitelere özendirmeyi amaçladıklarını aktaran Akan, şöyle konuştu: “Bölgemizde birçok öğrenci çeşitli nedenlerle bilgi ve teknolojiyle tanışmakta geç kalıyor. Çalışmanın en büyük amacı bu tanışmayı, bilim ve teknolojinin merkezlerinde, konusunda uzman akademik personel eğitimleriyle yapmaktır. Öğrencilerimiz bu programda teknokent ve bilim merkezlerini gezerek astronomi, botanik, biyoloji, genetik kopyalama gibi alanlarda bilgi sahibi olacak, akademisyenlerle buluşacak.”
Akan, gezide daha çok güncel konuların ele alınacağını ancak öğrencilerin gittikleri kentlerin tarihi ve turistik yerlerini görme imkanı da bulacağını sözlerine ekledi.
(AA)

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar