Ara

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking hayatını kaybetti

Yaşamını evrenin gizemini çözmeye adayan ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, hayatını kaybetti. 76 yaşındaki ünlü Fizikçi’nin vefat haberi, çocukları tarafından duyuruldu.

“Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi”

Stephen Hawking kimdir?

İngiliz fizikçi, evrenbilimci, astronom, teorisyen ve yazar Prof. Dr. Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında İngiltere’nin Oxford kentinde doğdu.

Hawking sekiz yaşındayken ailesiyle birlikte Londra’nın yaklaşık 20 mil kuzeyinde bulunan St. Albans’a taşındı. On bir yaşındayken St. Albans Okulu’na ve ardından Oxford Üniversitesi Koleji’ne gitti.

Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın matematiğe ilgi duyan Hawking, okulun matematik bölümü mevcut olmadığı için fizik öğrenimi görmeye başladı.

Oxford’dan Cambridge’e

Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirilen Hawking, daha sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak için Cambridge’e gitti.

O yıllarda Oxford’da evren bilimi üzerine çalışma olmadığı için doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanı oldu. 1973’de Gökbilim Enstitüsü’nden ayrıldıktan sonra Hawking, Uygulamalı Matematik ve Kuramsal Fizik Bölümü’nde çalışmaya başladı.

Steven Hawking, kuantum fiziği ve kara delikler üzerine yaptığı çok kapsamlı çalışmalarla tanınıyor.

Hayatı başarı öyküleriyle dolu geçen Hawking, 21 yaşındayken tedavisi olmayan motor nöron hastalığına yakalandı. Hawking bu hastalık nedeniyle vücudunun neredeyse hiçbir kısmını kullanamıyordu.

İngiliz fizikçi, bilimsel çalışmalarına kendisine özel tasarlanan bilgiyarla devam ediyordu, iletişimi bu sayede kuruyordu.

Bilimsel araştırmaları 40’ın üzerinde dile çevrilen Hawking, bilim çevrelerinde Albert Einstein’dan sonraki en büyük dahi olarak görülüyordu.

Kaynak: TRT Haber, Reuters

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar