Ara

Ücretli Plastik Poşet Uygulaması Denetimi

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ücretli plastik poşet uygulaması kontrolüne yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında bu projenin yaygınlaştırılmasına yönelik Bolu Merkez ve Mudurnu İlçesinde 61 adet denetim yapılmıştır.

Bolu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmede; “İsrafın önlenmesi, doğal kaynaklarımızın daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrılarak geri dönüşüme kazandırılması noktasında mevcut sistemi daha düzenli, sistemli ve uygulanabilir bir temele oturtmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘Sıfır Atık Projesi’nin temelleri atılmıştır. Bu projenin yaygınlaştırılması ile ilgili uygulamalar ve yönetmelik çalışmaları yapılmaktadır.

Bu kapsamda bir basamak olarak plastik üretim ve tüketiminin azaltılması, takibinin sağlanması amacıyla plastik poşetlerin ücretlendirilmesi, satışı, beyanı, geri kazanım katılım payı tahsili ile birlikte izleme, kontrol ve denetimine ilişkin hususlar 09/01/2019 tarih ve 66745475-145.07-6267 sayılı Makam Oluru ile yürürlüğe giren “Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” Bakanlığımızca belirlenmiştir.

İl Müdürlüğümüz tarafından bu usul ve esaslar kapsamında İlimizde poşet satışı yapan firmalar denetlenmektedir. Söz konusu denetimlerde poşetin ücreti, kalınlığı ve taşıması gereken fiziksel özellikler (barkod, sıfır atık logosu, çevreci slogan, firma logosu büyüklüğü) ile geri kazanım katılım payı beyannamesi işlemleri kontrol edilmektedir.

Poşet satışı yapılan yerlere 05.08.2019 – 04.10.2019 tarihleri arasında İlimiz Merkez ve Mudurnu İlçesinde 61 adet denetim yapılmıştır. Denetimlerde 17 adet satış yerinde poşetlerin taşıması gereken fiziksel özellikleri (sıfır atık logosu ve/veya çevreci slogan olmaması, firma logosunun poşet yüzeyinin %20’ sinden büyük olması) ile ilgili uygunsuzluklar tespit edilmiş ve satış noktalarına gerekli yasal işlemler yapılmıştır.”diye belirtildi.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar