Ara

TÜRKSOY Türk Dünyası Sanatçıları Bolu’da Konser Verdi

“İftar Sonrası Etkinliklerinde” Türk Dünyası orkestrası ve sanatçıları Bolu Kent Meydanında sahne aldı.

Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Kent Meydanı’nda düzenlenen “İftar Sonrası Etkinlikler” kapsamında, TÜRKSOY Teşkilatı ve Bolu Belediye Başkanlığı işbirliğinde, Kazakistan’ın Kızılorda şehrinden Turmagambet Halk Çalgıları Orkestrasının Türk Dünyası Halk Ezgileri konseri icra edildi.

Konsere Bolu Belediye Başkanı Emine Davarcıoğlu, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Kazakistan Türksoy ülke Temsilcisi Askar Turganbayev, Kızılordu Filarmoni Başkanı Talgat Makashov, Yerzhan Abdrakhmanov ve çok sayıda sanatsever Bolulu katıldı.

Program sunuculuğunu Ramazan Yerlikaya’nın yaptığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yıldönümü ve “Geleneksel Ramazan Etkinlikleri” kapsamındaki konserde, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye ve Kırgızistanlı sanatçılar sahne aldı.

10 solistle birlikte 58 kişi olarak Bolu’ya gelen ekip, yöresel ilahiler, küyler, halk ezgilerinin yanı sıra Türk şarkılarına da yer verdiler. Kastamonu’dan Bolu’ya gelen TÜRKSOY sanat grubu buradan Aksaray’a ve ardından Ankara’ya giderek 8 Hazirana kadar, Türkiye turnesiyle konserler vermeye devam edecekler.

İlahiler, Küyler, Halk Ezgilerinin icra edildiği konserin Kazakistanlı şefleri Mussilim Amze, Keulimjay Butabayev, solistleri ise Azerbaycan’dan Arzy Kurbani, Kazakistan’dan Sımbat Tasbergenova, Magjan Amanjolov, Bibigül Januzak, Maksat Mahulbekov, Baluan Berkenov, Kırgızistan’dan Janara Şaildabekova, Özbekistan’dan Zohid Yusupov, Türkiye’den Feryal Başel Tüzün.

Konser sonrası Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu tarafından sanatçılara çiçek takdim edildi ve ardından protokol ile beraber hatıra fotoğrafı çekildi.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar