Ara

Türkiye’nin Örnek Tesisi, Bolu Atık Su Arıtma

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, beraberindeki heyetle beraber, Türkiye’de örnek birkaç tesisten biri olacak olan Bolu Atık Su Arıtma Tesisinde inceleme gezisinde bulundu.

Bolu Belediyesinin en büyük projelerinden biri olan Atık Su Arıtma Tesisi İnceleme gezisinde Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Mansur Şen, Feridun Yılmaz, İsa Özcan, Rasim Özdemir ile CHP ve İyi Parti Belediye meclis üyeleri eşlik etti.

“Bolu Belediyesi Tarihinin, Değer Olarak En Büyük Projesini Başlattık.”

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi hakkındaki bilgi paylaşımında; “Bolu Belediyesinin şuana kadar tarihinin, değer olarak, en büyük projesini başlattık. Burası yaklaşık 65 milyon liraya mal olacak olan, ileri biyolojik arıtma. Şunu iddialı bir şekilde söylüyoruz, bizim büyüklüğümüzdeki şehirlerde bu teknolojiye sahip bir arıtma yok. O haliyle de birçok illere örnek olacak inşallah. Şu an bulunduğumuz eski sistem, klasik aktif çamur istemi olarak adlandırılıyor. Burada sadece karbonu bertaraf edebiliyoruz. Ama bu ileri biyolojik arıtmamız tamamlanınca, karbonun yanı sıra azot ve fosforu da tamamen temizlemiş olacağız. Bu tesisin işleme kapasitesi 39 bin m³, yenisi, ileri biyolojik arıtma devreye girdiğinde yaklaşık iki katına çıkarak 77 bin m³ olacak. Zannediyorum en iyi ihtimal ile 2035 yılına kadar, belki 2040 yılına da gidebilir, yeni bir tesise ihtiyacımız olamayacak.”diye belirtti.

“Koku Probleminin Tamamen Ortadan Kalkacağını Sizlere Müjdeleyebilirim.”

Başkan Tanju Özcan; “Eskisinden yenisine geçiş yaparken, bir süre arıtmanın kapalı kalması yani belki 1 aya yakın bir süre arıtmanın kapalı kalması söz konusu olacak. Ama arkadaşlarımız hiç kapatmadan veya kapatma süresini kısaltmaya çalışıyorlar. Şunun garantisini Bolu halkına veriyoruz. Yeni tesis tamamen kokusuz bir tesis olacak. Özellikle Karacaağaç mahallemiz ve Yenigeçitveren köyümüz yıllardır bu arıtmanın kokusu anlamında mağduru oldu. Şimdiden koku probleminin tamamen ortadan kalkacağını sizlere müjdeleyebilirim. Çıkış suyuna ultraviyole sistem entegre ederek, burada arıtılan suyun önce buradaki yeşil alanlarda kullanılması, buna mor şebeke adını veriyorlar, sonrada yapılacak ek bir yatırım ile Bolu’daki yeşil alanlarımızın sulanmasında burada arıtılan suyu kullanmayı planlıyoruz.”diye ifade etti.

“Tesis Bundan Sonraki Teknolojilere Uyumlu Bir Tesis Olacak.”

Başkan Tanju Özcan; “Tabi 2035 yılına kadar, belki 2040 yılına kadar bunun ömrü olacak dedik. Sonradan artan nüfusa göre bunların geliştirilmesi gerekecek. Bu yaptığımız tesis bundan sonraki teknolojilere uyumlu bir tesis olacak. O yüzden bundan sonra yapılacak olan yeni arıtmaların 3. etabın maliyetini mümkün olduğu kadar düşürmüş olacak, bu özelliği ile.  Bu Türkiye’nin örnek tesislerinden bir tanesi olacak. Geç kalınmış bir tesis. Biliyorsunuz bunun ihalesi geçtiğimiz dönem yapılmış. Ancak müteahhit kısa bir süre sonra tasfiyeye gitmek istemiş o zamanki yasadan faydalanarak, tabi tasfiye işlemleri oldukça uzun sürdü. Tasfiye işlemleri biter bitmez biz bunun ihalesini hemen gerçekleştirdik, projede de bazı değişiklikler yapmak, daha kullanışlı hale getirmek suretiyle. Dediğim gibi bu yatırımın maliyeti 65 milyon lira ve şuana kadar Bolu Belediyesi tarihindeki en değerli projemiz. En çok para harcayacağımız projemiz. Bolumuz yakışan Türkiye’de örnek olarak gösterilecek bir arıtma kazanmış olacağız. İşin süresi ihalede 500 gün olarak öngörülmüştü. Çalışmalar burada başladı. Bizde ödeme konusunda bir sıkıntı olmayacak sözünü verdik. İnşallah bu 500 günlük süreyi 400 belki daha altına düşürmek istiyoruz. Şu zannediyorum Haziran ayında normal prosedürün önüne geçeceklerini bize söylemiş oldular.”diye belirtti.

“Korona ile Mücadele Ederken Planladığı Projelerle Yoluna Devam Eden Belediyelerden Biriyiz.”

Bolu Belediyesi’nin diğer projelerinin de devam ettiğini vurgulayan Başkan Tanju Özcan; “Bu tesis dışında devam eden projelerimiz var. Karadere Tüneli yaklaşık 20 milyon liralık iç kaplama yapıyoruz. Yine Orman Bölge Müdürlüğü binasına geçen yıl başlamıştık. Oda 21-22 milyon liraya mal oluyor. Belediyemizin yanındaki iş merkezinin ihalesini de gerçekleştireceğiz. Biz sadece korona ile mücadele etmiyoruz. Korona ile mücadele ederken planladığı hiçbir projeyi askıya almadan yoluna devam eden ender belediyelerden biriyiz. Korona ile mücadele, işlerin aksaması noktasında bizim açımızdan bahane teşkil etmesin istiyoruz. Hem normal bu tip büyük yatırımlarımızı sürdürüyoruz hem planladığımız gibi sokak sokak, cadde cadde planlarımıza uymaya çalışıyoruz. Bir taraftan parklarımızı yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte hızlanarak devam etmek istiyoruz.” diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar