Ara

Türkiye’den ABD’ye sert tepki!

ABD’nin ‘PYD’ye terör örgütü olarak görmüyoruz’ açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yanıt geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dost ve müttefik  ülkelerin terör örgütü konusunda bir karar vermesi gerektiğini belirterek, “DAEŞ  ile mücadelede ve Suriye’de ortak ülkeler olarak biz miyiz yoksa oradaki terör  örgütleri mi?” dedi.
  Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Macaristan’ın  başkenti Budapeşte’de mevkidaşı Peter Szijjarto ile yaptığı ortak basın  toplantısında soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu,ABD’nin PYD’yi terör örgütü olarak kabul etmemesine  ilişkin soru üzerine, bu yöntemle terörle mücadele edilemeyeceğini vurguladı.  DAEŞ’in Türkiye’ye göre de Amerika’ya göre de Avrupa Birliği’ne göre de terör  örgütü olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
“Şimdi DAEŞ kötü çünkü radikal ama PYD, PKK daha iyi çünkü Marksist,  Leninist. Yani onlara göre seküler. Böyle bir anlayış olur mu? O da terör örgütü,  bu da terör örgütü. Birisi daha iyi diyemezsiniz. Avrupa’da bazı sol partiler PKK  ile aynı ideolojiyi paylaştığı için onu terör örgütü listesinden çıkarmaya  çalışıyor. Böyle terörle mücadele olur mu? Bana dokunmayan terör örgütü bin  yaşasın anlayışı var. PYD’nin şimdi bana zararı yok, o iyidir, işbirliği  yapabiliriz onunla. Ama yarın o yılan gelir sizi de sokar. Terör örgütüne destek  veren birçok ülke o terör örgütleri tarafından vurulmuştur.
ABD’NİN BİR KARAR VERMESİ LAZIM
ABD’nin bir karar vermesi lazım, ortak olarak bizi mi seçiyor, terör  örgütlerini mi seçiyor. Biz Amerikalılara, dostlarımıza Biden’a da çok açık bir  şekilde PKK ile PYD’nin nasıl iç içe olduğunu verdik belgeleriyle. Kerry’ye defalarca bunu anlattım. Tepkimizi, McGurk orada Polat Can diye Kandil’den gelen PKK teröristle bir araya geldiği zaman da söyledik. PYD’nin içinde PKK’lıların  nasıl yer aldığını, yönetimde nasıl olduğunu resimleriyle, isimleriyle verdik. Şimdi siz bir tane terör örgütünü terör listesine alıyorsunuz, onunla beraber olan ve başka bir yapılanma içinde olan terör örgütünü terör örgütü olarak  görmüyorsunuz. Buna en hafif tabirle saflık mı diyelim, başka ne diyelim ama bu  kabul edilemez.”
PYD’yi bölgedeki tüm ülkeler terör örgütü olarak görürken bazı  ülkelerin terör örgütü olarak görmüyoruz demesinin akılcı bir yaklaşım olmadığını  dile getiren Çavuşoğlu, “O yüzden dost ve müttefiklerimizin de bir karar vermesi lazım. DAEŞ ile mücadelede ve Suriye’de ortak ülkeler olarak biz miyiz yoksa  oradaki terör örgütleri mi” diye konuştu.
Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar