Ara

Türkiye’de Aile ve Kadın Erkek Eşitliği

 

Bolu Türk Ocağında Prof. Dr. İshak Torun tarafından “Türkiye’de Aile ve Kadın Erkek Eşitliği” konulu konferans verildi.

Her hafta bir konunun ele alındığı, Bolu Türk Ocağı Geleneksel Konferansları çerçevesinde, bu hafta AİBÜ İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. İshak Torun “Türkiye’de Aile ve Kadın Erkek Eşitliği” konulu konferansı verdi. Programın sonunda Bolu Türk Ocağı Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal tarafından, Prof. Dr. İshak Torun’a teşekkür belgesi takdim edildi.

“Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından biridir.”

Bolu Türk Ocağı Şube Sekreteri Serhan Balkanal dernekle ilgili açıklamasında: “Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türk Ocakları, II. Meşrutiyet döneminde 1912’de kurulmuş olup, Bolu Türk Ocaklarının kuruluşu ise sadece iki yıl sonra 1914’de gerçekleşmiştir. Bolu’da açılan Türk Ocakları, yapmış olduğu, eğitimden sanata, kültürden sağlığa kadar birçok konuda, yöre halkını aydınlatmaya çalışmıştır. Halen güz ve bahar dönemi olarak, her yıl iki dönem halinde konferanslarımız devam etmektedir. Sağlıktan, fotoğrafçılığa, eğitimden, bilim ve teknolojiye kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan eğitim konularında, alanında uzman kişiler, değerli öğretim üyeleri bu sunumlarını yapmaktadır. İki gün önceki sunumda, 8 Martta kadın-erkek eşitliği konuşulurken, öğretmenler gününde eğitim konusu ele alındığı gibi güncel konulara da değinilmektedir.” diye belirterek devam etti.

“Gençlerimizin aile hasretlerine, bir nebze deva olmaya çalışmaktadır.”

Balkanal: “Hiçbir siyasi amaç ve oluşum içinde olmayan Türk Ocakları, gelecek nesillerimizin devamını sağlayacak olan gençlere önem vermekte olup, onların huzurlu bir ortamda derslerini çalışabilecekleri,  sohbet edebilecekleri ortamlarını da oluşturmaktadır. Sıklıkla yönetim ve üyelerimiz ile birlikte kahvaltı, yemek programları düzenleyerek, gençlerimizin aile hasretlerine, bir nebze deva olmaya çalışmaktadır. Ayrıca gençlerimizin talep ettikleri eğitim konularında ve sosyal konularda çözüm üretmek gayreti içinde bulunmaktadır. Yine Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Balkanal Başkanlığındaki Hanımlar Kuruluyla da tüm kadınlarımızın, kızlarımızın sorunlarına yardımcı olmaya çalışılmaktadır.” dedi ve devam etti.

“Asla siyaset ile uğraşmayacak ve hiçbir vakit siyasi fırkalara hadim bulunmayacaktır”

Balkanal: “Bolu Şubesi Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Hamdi Zenginbal’ın sıklıkla dediği gibi ‘Bizler Türk Ocaklarına değil, vatana evlat, asker yetiştirmeye çalışırız.’ 1912’de yayımlanan Türk Ocağı Esas Nizamnamesi’nde Ocak için, “Asla siyaset ile uğraşmayacak ve hiçbir vakit siyasi fırkalara hadim bulunmayacaktır” denilmekte olup, bundan asla taviz verilmemekte ve bu düstura tam manasıyla riayet edilmektedir. Bu bağlamda da bir kez daha vurgulamak gerekirse hiçbir siyasi parti ile bağımız, bağlantımız yoktur. Tüm Bolu halkını, her hafta cuma günleri gerçekleştirdiğimiz ‘Geleneksel Konferanslarımıza’ bekliyoruz. Organik Tük çayımız eşliğinde tanışmak, talep ettikleri tüm bilgileri en samimi bir şekilde vermeye ve kendilerinin sunacağı değerli bilgileri de almaya, konuklarımızla paylaşmaya hazırız.”diye belirtti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar