Ara

TÜRK TOPLUMU ADINA BAŞKAN TRUMP`A TEBRİK

TÜRK TOPLUMU ADINA  BAŞKAN TRUMP`A TEBRİK

ABD’de yapılan başkanlık seçimlerini süpriz bir şekilde kazanan Donald Trump, ABD’nin 45. başkanı oldu.
Trump, 2016 başkanlık seçimlerinde 270 seçici kurul delege sayısına ulaşarak Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’a karşı yarışı önde tamamladı.

trump-dan-irksal-fisleme-onerisi-8543099_x_3423_300

14 Haziran 1946 New York’ta dünyaya gelen ve 70 yaşında başkanlık koltuğuna oturacak Trump, ABD tarihinin en yaşlı başkanı ünvanını da alacak.

Seçim kampanyalarının başlangıcında Müslümanlara karşı dışlayıcı ifadeleri  ve göçmen topluluklarına karşı söylemleri ile  bir anda tepkilerini üzerine çekmiş ve bunun üzerine söylemlerinin Müslümanları değil , radikal kesimleri kapsadığını dile getirmiştir.
Kampanya süresince Trump`ın kampanyasını yürüten ekibi zaman zaman Türk toplum liderleri ile de bir araya gelmişti.
Türk toplumunun önde gelen isimlerinden Dr. Halil Mutlu da bir çok kez Cumhuriyetci Parti temsilcileri ile bir araya gelmiştir.Bunlardan en önemlisi süphesiz Trump`ın  Askeri Başdanışmanı ve şu an kilit isimlerden General  Micheal Flynn ile New York`ta gerçekleştirilen görüşme olmuştur.

halil-bey-300x227

Doktor Halil Mutlu Trump`ın Başdanışmanı Flynn ile yaptığı görüşmede Trump`ın Müslüman temsilcileri ile görüşerek kendilerini anlatmaları gerektiğini, görüşmelerde Islamofobi, terörle mücadele ve FETÖ olmak üzere konular üzerinde çalışmalar yapılması gerektiğini ve bu görüşmelerin ikili ilişkiler açısından büyük önem taşıdığını vurguladı. Ayrıca Türkiye`nin tezlerini ileterek , Amerika`da yaşayan Türkler olarak beklentilerini aktarma fırsatı bulduklarını ifade etti.
Ayrıca görüşmede Trump`ın seçim konuşmalarında sürekli kullandığı İslam karşıtlığı ele alınmıştı.

Flynn yaptığı açıklamada , Trumpın İslam karşıtı bir çıkışının olmadığını,hedeflerinin  İslamı yanlış yorumlayan radikal kişi ve grupların olduğunu kaydetmişti.General Flynn,Başkan seçilen Trump`tan alintili bir  ifadesinde 15 Temmuz darbe girişimine değinerek “ Türk halkı kültürel, ekonomik ve toplumsal açıdan çok güçlü, ülke ekonomisi olarak ise çok sağlam,eğer böyle olmasaydı darbe girişimi sonrasında Türkiye istikrarsızlaşırdı” diye sözlerini tamamlamıştı.

b5j2uvncyaabvfy

GÖRÜŞMENİN BİR DİĞER DURAĞI
Trump’ın başkan yardımcısı adayı Michael Richard “Mike” Pence ile Dr.Halil Mutlu`nun Indianapolis`te yapmış olduğu görüşme olmuştur.
Görüşme esnasında Türkiye’nin önemine vurgu yapan Dr. Halil Mutlu, Turkiye’nin Ortadoğu coğrafyası, tüm dünya ve özelde Suriye için bir nefes olduğunu , Suriye ve Irak`ın toprak bütünlüğünün çok elzem olduğunu vurguladı.

Suriye`de ki yeni YPG gibi uydu devlet oluşumlarına müsade edilmemesi gerektiğini, Suriye ve Irak`ın toprak bütünlüğünün sağlanması için YPG gibi proxy terorist unsur yerine, Türkiye gibi genç, güçlü, samimi bir ülke ve onun liderleri ile ortaklık yapmanın önemine değindi.

Mike Pence halen Indianapolis`te 50. Indiana Valisi olarak görev yapıyor.

MİLLETVEKİLİ LEE ZELDİN İLE YENİDEN BİR ARAYA GELDİLER

Seçim süresi boyunca bir çok Milletvekili, Senator ve Vali ile Trump`ın seçim kampanyasını destekleyen Ibrahim Kurtuluşla birlikte bir araya gelen Türk toplumunun sevilen ismi Dr. Halil Mutlu yine önemli görüşmelerinden birini Long Island 1. Bölge Milletvekili Adayı Lee Zeldin ile gerçekleştirmiştir.

Dr.Halil Mutlu ve Türk toplumunun önde gelen isimleri ile bir araya gelen Zeldin`e Feto ve Türkiye`de 15 Temmuz`da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi hakkında bilgi verildi. Darbe girişimi hakkında bir çok konuda bilgi verilen   Zeldin`e Anadolu Ajansının basmış olduğu Darbe Girişimi üzerine hazırlanmış kitabi  ve Cumhurbaşkanlığının hazırlamış olduğu elektronşk sunum  hediye edildi.
Geçen seçimlerde de Türk toplumu tarafından desteklenen Zeldin ,duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

15046338_10207476999754826_39707787_n

15016373_10207460821470379_6868877816719874553_o
CLİNTON`IN YPG POLİTİKASI RAHATSIZ EDİYOR
Mutlu Forum Gazetesi Ekim ayı baskısına yaptığı açıklamada; Clinton`ın FETO,YPG ve PYD`yi ön plana çıkaran politika izlediğini ve bunun kendilerini rahatsiz ettiğini belirtti.Demokratik Parti`nin Fetö`yu desteklediğini ve sürekli ön plana çıkardığını, bundan duyduğu rahatsızlığı ifade etti.
Cumhuriyetci Parti`nin NATO üyesi olan ve bölgede istikrar unsuru olan Türkiye Cumhuriyeti ile  yakın ilişkileri olmuştur ve  bunun devam ettirebileceğini düşünüyorum, diye sözlerine ekledi.

TRUMP`I TEBRİK ETTİ
Dr. Mutlu son olarak yaptığı açıklamada Trump`ın iyi niyetine güvendiklerini,Fetö`nün iadesi konusunda doğru kararı vereceklerine inandıklarını, Suriye`de barış istediklerini,her türlü terörle mücadelede kendilerinin de destek olmaları gerektiğini,bu ülkenin temel sorunlarından bir tanesi olan göçmenlere kanuni kapıların açılması gerektiğini ve Türkiye ile ikili ilişkilerin çok büyük önem taşıdığını belirterek ,Trump`ı tebrik etti.
ABD’nin 45. başkanı olmaya hak kazanan Trump, 20 Ocak 2017’de yapılacak törenle mevcut başkan Barack Obama’dan görevi devralacak.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar