Ara

“Türk İslam Bilim Tarihinin Bilim İnsanları” Sergisi Açıldı

 

Bolu Bilim Şenlikleri kapsamında, “Türk İslam Bilim Tarihinin, Bilim İnsanları” sergisi açıldı.

Bolu Bilim Şenlikleri kapsamında Bolu Belediyesi Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi Galerisinde “Türk İslam Bilim Tarihinin Bilim İnsanları Sergisi” 03 Ekim 2018 Çarşamba günü açıldı.

3 gün boyunca açık olacak olan sergide, Endülüs Emevileri’nden başlayıp Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet dönemine kadar 40’a yakın Türk İslam bilim insanının hayatlarını ve bilime katkılarını, tüm detaylarıyla anlatan, büyük boyutta posterleri yer alıyor.

“Türk Gençliği, Türk İslam Bilim İnsanlarımızdan Haberdar Değiller.”

Sergi ile ilgili bilgi paylaşan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Naciye Somuncu Demir; “Bilim tarihi sergisi Endülüs Emevileri’nden başlayıp, Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet dönemine kadar 40’a yakın bilim insanının posterlerinden oluşan sergiyi yaptık. Bu sergide İbn-i Sina’dan tutun Cabir Bin Hayyan, Atatürk’ten tutun Fuat Sezgin’e, Oktay Sinanoğlu’na kadar birçok bilim insanı bulunmakta. Bu bilim insanları bilim tarihine, bilim dünyasına, fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda birçok katkı sağlamış bilim insanları. Ama Türk gençliği bunlardan haberdar değiller. Bu yüzden, biz bu sergiyi gerçekleştirmek istedik. Türkiye’de yapılan çalışmalarda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin daha çok Newton, Galileo, Tesla gibi bilim insanlarına odaklandığını gösteriyor. Buradaki bilim insanlarından sadece birkaç isim öne çıkıyor. Örneğin İbn-i Sina, Mimar Sinan. Fakat Cabir Bin Hayyan’ı, İbn-i Heysem fotoğraf makinesinin babasını bilen çocuk yok örneğin.  Bizde bunun farkına vardık. Bu çalışmalar ışığında bu sergiyi gerçekleştirmek istedik.”diye belirterek devam etti.

“Amacımız; Türk İslam Bilginlerinin, Bilim Dünyasına Yapmış Olduğu Katkıları Görmeleri”

Dr. Naciye Somuncu Demir; “Amacımız ilköğretimden tutunda liseye kadar tüm öğrencilerin farkındalık kazanması. Yani Türk İslam Bilginlerinin aslında bilim dünyasına yapmış olduğu katkıları görmelerini istedik. Ciddi anlamda çığır açan bir dünya aslında Türk İslam Bilginleri, fakat çok az biliniyor. Türk İslam denildiği zaman Endülüs’ten tutunda Özbekistan, Tacekistan, Balkanlara kadar Avrupa dâhil bütün coğrafyayı içine alan, bizim ortak değere sahip olduğumuz bilim insanları. Ortak özelliği, ortak değere sahip olmamız aslında. Gerek Türk, gerek Müslüman olabilir. Dediğim gibi bilim tarihinde, Türk İslam medeniyeti denilen bir alan var. Biz bu alanı ortaya çıkarmak istedik. Amacımızda öğrencilere farkındalık sağlamak. Yani Fuat Sayın Hocamızın vurguladığı gibi kendi Türk İslam medeniyeti olarak üzerimize düşen görevi yapmak ve hani bu kendimizi küçük görme mevzusu var. Fuat Sezgin Hocamız ‘Kendimizi küçük görmeyelim. Aslında bilime yön veren Türk İslam medeniyeti.’diyor.”diye belirtti.

“Kitapları Yurtdışında Okutulan Bir Bilim İnsanıdır.”

Mikrobun 600 yıl önce Türk İslam tarihinde bulunduğuna da değinen Dr. Naciye Somuncu Demir; “Akşemseddin Pasteur’dan 600 yıl önce mikrobun tanımını yapmıştır. Mikroskop olmazken dahi çeşitli bilimsel faaliyetlerle mikrobu ilk olarak ifade eden kişidir aslında. İbn-i Heysem aslında optiğin babası olarak geçer. Fotoğraf makinesi, televizyon, kameranın icadını gerçekleştirmiş bir bilim insanıdır. Kitapları yurtdışında okutulan bir bilim insanıdır. Ama bundan hiç kimsenin haberi yok. Mustafa Kemal Atatürk’ünde birçok matematik ve geometri alanında eseri vardır. değerli çalışmalarda bulunmuştur. Onuda biz savaşlardaki liderlik özelliğiyle tanıyoruz. Bu bilim insanı özelliği, geri planda kalmıştır. Biz bunu da ortaya çıkarmak istedik. Cabir Bin Hayyan kimyanın babasıdır. Dünyada birçok reaksiyonu, Avrupa’daki bilim insanlarından önce gerçekleştirmiştir. Biz, Prof. Dr. Mehmet Bahar Hocamızın önderliğinde ve onun teşvikiyle bu poster çalışmalarını ve bu sergiyi gerçekleştirdik.” diye ifade etti.

“Bütün Okullar Bunu Bizden, Üniversitemizden Talep Edebilirler.”

Bütün okullar bizden üniversitemizden bu posterleri sergi için talep edebilirler diye belirten Dr. Naciye Somuncu Demir; “Fen bilgisi öğretmen adaylarımızla birlikte bu poster sergisini gerçekleştirdik ve gerçekten çocuklarda ciddi anlamda bilim dünyasına farkındalıkların arttığını gördük. Bunlar günümüzde yaşamayan bilim insanları. Bundan sonra günümüzde yaşayan bilim insanlarından oluşan böyle bir çalışma ve sergimiz olacak. Milli eğitimde dahil olan tüm ilkokul, ortaokullara ve liselere biz bu posterleri bilim şenliklerinde ve bilim fuarlarında ücretsiz olarak gönderiyoruz. Bütün okullar bunu bizden, üniversitemizden talep edebilirler. 6 yıldan beri bu posterler okul okul dolaşıyor ve çok ciddi anlamda bize iyi dönütler geliyor.”dedi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar