Ara

“Turizme Akademik Bakış” Paneli Yapıldı

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinde “Kariyer Günleri 3” kapsamında okulun konferans salonunda “Turizm Sektörü ve Mesleklerine Akademik Bakış” konulu panel gerçekleşti.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kahvaltı ve program öncesi panel değerlendirme toplantısı ile başlayan, ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam eden “Turizme Akademik Bakış” Paneli, öğle yemeği ve panel sonrası değerlendirme ile sona erdi.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcıları N. Erkan Yıldırım ve Bülent Yalçın moderatörlüğünde okulun konferans salonunda gerçekleşen panele, BAİBÜ İşletme Bölümü Doç. Dr. Ferudun Kaya, BAİBÜ Mengen MYO Aşçılık Programı Öğr. Gör. Berker Çiftçi ve BAİBÜ Mengen MYO Aşçılık Programı Öğr. Gör. Ali Kemal Kemer panelist olarak katıldı.

“Öğrencilerimize Pencere Açmak, Bolu’muza, Ülkemize Bir Ufuk Olmak”

Tüm 11. ve 12. sınıfların katıldığı panelde kürsüde ilk konuşma yapan Bolu Abant İzzet Baysal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Turizmle ilgili okullarımızın proje okulu olması, sektörle yakından işbirliği içerisinde bir takım çalışmaların yapılması ve öğrencilerimizin önemsenmesi, değer verilmesi. Gelecekle ilgili 9. sınıftan itibaren öğrencilerimize işletmelerin burs vermeleri, sektörde okulumuz mezunlarının zorunlu istihdamının yasal hale getirilmesi. Akademik eğitimin önünün açılması, üniversitelerle yakından işbirliği yapılması, üniversitelerdeki akademisyenlerimizin de eğitim kurumlarımızın içine girmesi, halkın içine girmesi, oradaki durumu analiz edip basın yayın vasıtasıyla, bunları akademisyenlerle, bürokratlarla, siyasetçilerle paylaşmaları, sahadan haberdar olmaları bizim için çok önemli. Burada sadece elde edeceğimiz sonuçlar, insanların bir araya gelip belirli meseleleri konuşmaları değil. Burada elde edilecek sonuçlar, öğrencilerimize bir pencere açmak, Bolu’muza, ilimize, ülkemize bir ufuk olmak. Büyük hayallerle, büyük gayelerle, büyük amaçlarla bu çalışmaları yapıyoruz. Bununda farkında olan akademisyenlerimize, eğitimcilere, öğrencilerimize ben çok teşekkür ediyorum.”diye belirtti.

“Bu İki Faktör Çok Önemli”

Panele başlamadan önce slayt gösterisi eşliğinde kürsüden konuşma yapan Doç.Dr. Ferudun Kaya; “Arkadaşlar, bir kere kesinlikle öğretmenlerinizle ve okul yönetimiyle iyi ilişkiler içerisinde olun. Çünkü herhangi bir işe başlarken sizi onlara soracaklardır. Onlar sizin lehinize çalışacaklardır, aleyhinize değil. Bir diğeri de Okuldaki arkadaşlarınızla kavgacı, gürültücü, çatışmacı değil de ikili ilişkileriniz iyi olsun. Çünkü yarın içinizden biri bir iş yeri açsa, yanınızda çalışması için kavga eden bir arkadaşınızı mı alırsınız, yoksa her şekilde uyumlu çalışan birini mi alırsınız? O nedenle bu iki faktör çok önemli. Şuan en önemli şey okuduğunuz bölümün mesleğini öğrenmeye çalışın. Başarılara ulaşmanın tek sebebi eğitim sürecini kesintiye uğratmamak, bırakmamak, takip etmek. Ön lisans, lisans ve yüksek lisanslı eğitim sürecine devam etmelisiniz.”diye ifade etti.

“Turizm Bacasız Sanayi ve Önümüz Açık.”

Konuşmacı olarak ilk söz verilen Öğr. Gör. Ali Kemal Kemer; “Aşçılık, gastronomi, gastronomi turizmi, yükselen bir trend ve her geçen gün gıda sektörünün, yiyecek içecek hizmetlerinin önünün çok açık olduğu, daha çok elemana ihtiyaç duyacağını bildiğimiz bir alan. O yüzden bizim okulumuza olan talepte her geçen gün artıyor. Ama şu da bir gerçek, dünyada ölmeyecek mesleklerden bir tanesi. Burada bir kısmınız konaklama alanında, bir kısmınız aşçılık mutfak alanında okuyor. Şu var: herhangi bir alan farkı gözetmeksizin, turizm bacasız sanayi ve önümüz açık. Her geçen gün eğitimli personel ihtiyacı artmaya devam edecek. Her şey sizde bitiyor ve eğer isterseniz çok iyi yerlere gelebilirsiniz.”diye ifade etti.

 “Kıyamet Kopana Kadar Bu İş Devam Edecek.”

Öğr. Gör. Berker Çiftçi ise “Mengen MYO ve aşçılıktan bahsedecek olursak pek çok lise öğrencisi bölümümüzü tercih ediyor. Üniversite bünyesinde de çok ciddi talep gören bir bölüm. Çünkü Türkiye’de artan bir trend. Aşçılar her yerde karşınıza çıkabiliyor ve güzel para kazanıyor, güzel bir yaşamları var gibi bir izlenim var ama bir o kadarda zor. İşte sen bunu hayatın boyunca sürdürebilecek misin? Buna karar ver. Akademisyen, öğretmen, idareci olayım. Tabi sadece akademisyenlik, öğretmenlik değil, bu işin birçok detayları var. Yemek stilistliği, yemek fotoğrafçılığı, işletmecilik gibi gastronomi inanılmaz bir alan. Kıyamet kopana kadar bu iş devam edecek. İnsanlık var olduğu sürece biz yemek zorundayız ve artan bir trendle yemek alışkanlıkları her gün kendini gösteriyor. Üniversite bu işin akademik boyutunda ve üniversite ile bir kişilik kazanıyorsun. Sosyalleşmeyi de öğreniyorsun.”diye belirtti.

Daha sonra soru cevap ile devam eden programın ardından panelistlere plaketleri takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar