Ara

Turizm Otelcilikte “Kariyer Günleri 4” Yapıldı.

 

“Kariyer Günleri 4” kapsamında İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen panele Vonresort Genel Müdürü Özlem Özcar ve Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir konuşmacı olarak katıldı.

İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen “Kariyer Günleri ” 4. Programına Vonresort Genel Müdürü Özlem Özcar ve Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir ‘Otelcilik Sektörünün Dünü, Bugünü, Geleceği’ konulu panelde mesleklerindeki başarılarını, deneyimlerini geleceğin şeflerine anlattılar.

“Kariyer Günleri 4” kapsamında sabah saat 09.00’da başlayan program da turizm mesleği ile ilgili görüşler, gelişmeler, yapılması gerekenler gibi birçok konu üzerinde duruldu. Saat 11.00’de okulun konferans salonunda öğrencilerle bir araya gelinerek panele başlandı.

“Sizin Geleceğinize Bir Işık Tutacaklarına İnanıyorum.”

Panelin moderatörlüğünü yapan İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Öğretmeni Bülent Yalçın paneli başlatan konuşmasında; “Bu panellerin sık sık yapılması için uğraşıyoruz. Bölgemizde bulunan otel müdürlerimizi, ön büro müdürlerimizi ve seyahat acentesi çalışanlarını okulumuza bundan sonrada davet edeceğiz. Bunlar tabi sizin meslekle ilgili daha iyi bilgi sahibi olabilmeniz için önünüzü görebilmeniz için kişisel gelişiminize katkısı olsun diye bu şekilde ve bu amaçla çeşitli programlar düzenlemeye çalışıyoruz.  Vonresort Genel Müdüresi Özlem Özcar Hanım ve Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir Bey bugün sizlerle birlikte, burada sizlere turizmle ilgili çeşitli bilgiler vererek, yardımcı olmaya çalışacaklar bu konuyla ilgili. Sizin geleceğinize bir ışık tutacaklarına inanıyorum. Geldikleri katıldıkları için kendilerine teşekkür ediyorum. Panel konumuz ‘Otelcilik Sektörünün Dünü, Bugünü, Geleceği’ isimli bir konu.”diye belirtti.

Kendilerini tanıtarak panel konuşmasına başlayan Vonresort Genel Müdüresi Özlem Özcar ve Gazelle Genel Müdürü Ahmet Demir, mesleklerine nasıl başladıkları, ne şekilde yol aldıkları, kendilerini nasıl geliştirdikleri, bu meslekte nelerin yapılması gerektiği gibi pekçok konuda öğrencilere ışık tutacak bilgilere değindiler. Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi ve burada kendilerine yöneltilen soruları cevapladılar. Ardından katılımcılara çiçek ve plaket takdim edilip, hatıra fotoğrafı çektirildi.

“Öğrenciler En Az 4 Dil Alacak, 2 Zorunlu Dil, 2 Seçmeli Dil.”

Program sonrası bilgi paylaşan İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural; “Bolu Turizminin dünü bugünü ve geleceği ile ilgili konular gündeme geldi. Tabi dünden genel müdürlerimiz bugünün öğrencileri, öğretmenleri, yarınında sektörde çalışanları ve yarının öğretmenleri bir aradaydı. Çok önemli konular gündeme geldi. Burada tabi konu turizm olunca eğitimin konuşulmaması mümkün değil. Turizmin ve eğitim iç içe olduğu için mevcut sektörle işbirliği protokolleri, Milli Eğitim Bakanlığımızın öngördüğü proje okulları kapsamında Cuma günü Ankara’da bir toplantı yapılmıştı.  Milli Eğitim Bakanlığımız ve Turizm Bakanlığımız koordinesinde. Bu toplantıda proje okullarında okuyan öğrencilerin alacakları eğitimin detayları ile ilgili konular görüşüldü. Bu toplantıya Gazelle’den Ahmet Bey, Narven’den İbrahim Bey, Abant Palas’tan da Kubilay Bey katıldı. Bu toplantıda öğrencilerin en az 4 dil alacağı, 2 zorunlu dil, 2 seçmeli dil. 4 yıl boyunca çok kaliteli bir eğitim alacakları, 3 staj döneminin olduğu, sektörle beraber bu öğrencilerin mülakatta değerlendirileceği, öğretmen eğitiminin de önemli olduğu belirtildi.”diye ifade etti.

“Sektördeki Yöneticilerin Bilgi Birikim ve Tecrübelerini Aktarmalarını Sağlamaktır.”

Müdür Ayhan Vural konuşmasının devamında; “Bugün de İzzet Baysal Abant Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olarak 4.’sünü düzenlediğimiz ‘Kariyer Günleri’ programını gerçekleştirdik.  Bu kariyer günleri programı düzenlememizin amacı sektörle eğitimi, eğitimcileri bir araya getirmek. Sektördeki yöneticilerin bilgi birikim ve tecrübelerini öğrencilerimize aktarmalarını sağlamaktır. Bakanlığımızın öngördüğü sektörle işbirliği protokollerimiz çerçevesinde her yıl bu çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarda sektörün durumu, kaliteli eleman ihtiyacı, otellerin, otelciliğin durumu, yatak kapasiteleri, öğrencilerin staj durumları, öğrencilerin stajdan sonra okulu bitirdikten sonra istihdam durumları, öğrencilerimizin üniversite okuduklarında, beceri eğitimi aldıklarında bilgi birikimlerinin ne olacağı, bu alanla ilgili sektörel tecrübenin ve birikimin ne işe yarayacağını öğrencilerimiz görmüş, bunu değerlendirmiş oluyor. Dolayısıyla da geleceğe emin adımlarla ilerliyor. Önlerine çıkan fırsatları görme, önlerine çıkan tehditleri algılama, önlerine çıkan imkânları, olanakları iyi değerlendirme noktasında doğru kararlar verebiliyor. Her zaman dediğimiz gibi doğru zamanda, doğru insanlarla güzel işleri yapma düşüncesinde olmaları gerektiği, sektörün bilgi birikimi ve tecrübelerinin çok önemli olduğu, 40 yıllık bir eğitim kurumu olarak bizim kurumsal kültürümüzün, bilgi birikim ve tecrübemizin onlara ışık tutmaya yeteceğini ifade ediyoruz.”diye belirtti.  Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar