Ara

Turizm Otelcilik, Geleneksel Aşure Programında 500 Kişiyi Ağırladı

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Turizm Uygulama Oteli tarafından “11. Geleneksel Aşure Haftası Programı” gerçekleşti.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Turizm Uygulama Oteli tarafından bu yıl 11.si düzenlenen “Geleneksel Aşure haftası Programı” kurumun bahçesinde 500 kişinin katılımı ile gerçekleşti.

11.Geleneksel Aşure Günü’ne, Bolu Vali Yardımcısı Ahmet Atılgan, Çağlayan Kaya, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Mansur Şen, Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert, Teftiş Kurulu Müfettişi Mehmet Baş, Milli Eğitim Şube Müdürleri Muafık Kılıç, Levent Şener, Yücel Taşdemir, Mehmet Aran, Eğitim Sendikası temsilcileri, Siteler Camii imam hatipleri, müezzinleri, okul aile birliği, akul müdürleri, eğitimciler, veliler ve öğrenciler katıldı..

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasından sonra, Kuran-ı Kerim tilaveti okunup, dua edildi. Protokolün, aşure kazanının kapağını açmasının ardından, programa katılan konuklara aşure ve yemek ikramı yapıldı.

“Turizm Otelcilik Okulumuzun Bu Sene 40. Yılı.”

“11. Geleneksel Aşure Haftası Programı” sonrası konuşma yapan Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Turizm Uygulama Oteli Müdürü Ayhan Vural; “Turizm Otelcilik Okulumuzun bu sene 40. Yılı. 40. Yılı münasebetiyle bu sene içerisinde bir takım etkinliklerimiz olacak. Tabi bu aşure günü birlik ve beraberliğin sembolü olduğu için aşure günüyle ilgili ayrı özel bir çalışma yapıyoruz. Okulumuzun öğrencileri, velileri, öğretmen arkadaşları, daha önce bizim okulumuza emek verip de okulumuzdan ayrılanları, okul müdürü arkadaşları, resmi kurum çalışanlarını davet ediyoruz. Bu sene 11.sini düzenledik. 500 kişilik bir katılım gerçekleşti. Sponsor firmamız Bey Piliç’ti ve Bey Piliç’ten bu konuda ciddi manada destek aldık. Gelen misafirlerimize yemekle birlikte aşure ikram ettik.”diye ifade ederek devam etti.

 “Büyük Bir Aşkla, Şevkle, Ustalarıyla Beraber Yaptılar”

Müdürü Ayhan Vural; “Tabi bu Muharrem ayına özel bir çalışma. Ramazan ayından sonra Muharrem ayı da orucun en faziletli olduğu ay. Kerbela Şehitlerinin anıldığı, geçmişten günümüze kadar Müslümanların ayrılıklar içerisinde oldukları dönemlerin bir noktada da tamiri ve geçmişten ders alarak gelecekle ilgili de toplumun birlik beraberlik içerisinde ortak bir hedefe doğru hareket etmesi önemliydi bizim için. 9. sınıf öğrencilerimiz yeni geldi bu sene, 10. sınıfların 2. aşureleri. Geçen yılda, yine aynı otel tarafında yaptık bu etkinliği. Çocuklar aynı zamanda masa düzenini, protokolü, çalışma ortamını, aşurenin nasıl yapıldığını, kaç çeşit malzeme kullanıldığını görmüş oldu. Dünden beri çocuklarımız çok heyecanlı. Onlar beyaz gömlek, kırmızı fularlarla giyinip, kuşanıp bugüne özel bir adeta kostüm giydiler. Büyük bir aşkla, şevkle, ustalarıyla beraber yaptılar, masa düzenini hazırladılar. Şuanda da misafirlerimiz gitti, bütün düzeni topluyorlar.”diye belirtti.

“Kalbin İhya Edilmesi, Aklın İkna Edilmesi, Birlik Beraberlik İçin”

Müdürü Ayhan Vural; “Tabi biz yaparak, yaşayarak, uygulayarak öğretiyoruz. Aynı zamanda, yine eğitimde sadece belirli teorik bilgilerin öğretilmesi değil, kalbin ihya edilmesi, aklın ikna edilmesi, birlik beraberlik, kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için bu tip çalışmalar önem arz ediyor. Neticede bu ülkenin bu meslekte bütün kademelerine gelen insanları, aş yapanları, aşçıları, aşure yapanları biz yetiştiriyoruz. Bu birlik ve beraberliği gören bu nesil gelecekte husumete, ayrılığa düşmeden birlik beraberlik içerisinde kendi geleceklerini inşa edecekler. İnşallah toplumumuz, bu millet, yardımlaşma duygularıyla, birlik beraberlik içerisinde ebediyete kadar var olacak. Ben bu duygu ve düşüncelerle ‘11. Geleneksel Aşure Haftası Programına’ katılım gösteren konuklarımıza, sponsorumuz Bey Piliç’e, okulumuz öğretmenlerine, uygulama oteli çalışanlarımıza, pansiyon çalışanlarımıza ve tüm personelimize teşekkür ediyor, canabı Hak’tan hayırlar getirmesini diliyorum.”“diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar