Ara

Turizm Otelcilik “Gastronomi Bahçesini” Kurdu

 

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Gastronomi Bahçesi Sera Çalışmaları” projesini hayata geçirdi.

Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Gastronomi Bahçesi Sera Çalışmaları” projeleri kapsamında, okullarının bahçesine kurmuş oldukları serada ürettikleri domates, biber, salatalık gibi ürünlerin “Beceri Atölyeleri’nde” değerlendirecekler.

Tüketim toplumundan üretim toplumuna geçmek için eldeki bütün imkanları değerlendirip, kullanmak için bu sera projesinin çok önemli bir proje olduğunu vurgulayan Bolu İzzet Baysal Abant Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Vural bu çalışmalarla ilgili bilgileri paylaştı.

“Yetiştirdikleri Doğal Ürünleri Beceri Atölyelerinde Değerlendirecekler.”

Müdür Ayhan Vural; “Gastronomi Bahçesi, sera çalışması yapıyoruz. Bu çalışmadaki amacımız yiyecek içecek bölümündeki öğrencilerimizin bahçeyle doğayla haşır neşir olmaları, kendi sebzelerini kendilerinin yetiştirmeleri, bu yetiştirme süreçlerini yaşamaları, tarımla haşır neşir olmaları, üretken bir öğrenci neslinden, üreten bir toplum haline gelmeyi hedefliyoruz. Bunun neticesinde hem ekonomik çıktıları hem sosyal çıktıları hem çocukların psikolojik rahatlamalarına, kendilerini gerçekleştirmelerine, üretim eğilimlerine katkı sağlayacak. Yetiştirdikleri yerli, doğal, sağlıklı ürünleri beceri atölyelerinde değerlendirecekler. Dolayısıyla hem yaz döneminde hem kış döneminde de üretim gerçekleşecek.”

“Öğrencilerimiz Heyecandan Okulumuza Gelmek İçin Uyku Uyuyamıyor.”

Müdür Ayhan Vural; “Çok değerli Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un dediği: ‘Bir şeyler yapmamız lazım. Geleceğimizi, eğitimi ve geleceği dert edip, dertlenmemiz lazım. Beceri atölye çalışmaları pırıl pırıl çocuklar, heyecanlı yürekler, meraklı bakışlar, pıtır pıtır eller ve bize bir şeyler yapın diyen yürekler. Diğer tarafta milletin geleceğini umudunu, istiklalini sırtlanmış, tecrübeli, mesleğinin ilk günü gibi heyecanlı eğitimci arkadaşlarım, fedakâr, cefakâr, çalışkan yürekli kardeşlerim, maddeden önce manaya sarılmış çocukları kendi çocuğu gibi gören, önlüğünü, kepini giydiren, ellerini yıkatan, o minik ellere şekil vermeyi öğreten, o minik yüreklere sevgi şefkat ve merhameti öğreten, takım ruhunun zirve dimağları çok değerli emektar eğitimci kardeşlerim..’diye belirttiği, Değerli Milli Eğitim Müdürümüz Yasin Tepe’nin büyük destek ve yol göstermesiyle başladığımız bu süreçte ekmek yapımında buğdayın serüvenini, yoğurt yapımında sütün serüvenini sera yapımında toprağın bereketi ve hikmetini gören öğrencilerimiz heyecandan okulumuza gelmek için uyku uyuyamıyor.”diye ifade etti.

“Çocuklarımızın Geleceğini Değiştirecek.”

Velilerinde çocuklar kadar bu konuda heyecanlı olduğunu vurgulayan Müdür Ayhan Vural; “Velilerimiz arıyor, çocukların bu heyecanı bizlere aktarıyor. Bunlara, bu çalışmalara velilerimizde katılıyor. Yetenek, ilgi, mutluluk, takım çalışması, eğlence, yarışma, emek hepsi bir arada. Sonuçlara gelince gülen yüzler, parlayan gözler, umut dolu bir gelecek. Üretmenin heyecanı, yapabilirimin özgüveni ile mesleklere ilgi artacak. Bu çalışmalar çok önemli. Çocuklarımızın geleceğini değiştirecek. Bilinçli meslek seçimi, meslekleri tanıma hevesiyle olacak.” diye belirtti.

“Küçük Şefler Mutfakta Proje Çalışmalarımız Okulumuzda Devam Ediyor.”

Müdür Ayhan Vural, ayrıca; “Küçük Şefler Mutfakta proje çalışmalarımız her hafta yeni şef adaylarımızla heyecanla, her yönüyle okulumuzda devam ediyor. Okul alan ve proje tanıtımları, atölye çalışmaları, başarı belgeleri takdimi, yemek ve sonrasında okul spor alanlarında keyifli maçlar ile günü tamamlıyoruz.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar