Ara

Trump’ın vergi kararı istifa getirdi

Trump yönetimine veda eden son isim olan Başekonomi Danışmanı Gary Cohn, görevinden ayrılacağı haberlerini yazılı açıklamayla onayladı.

“Ülkeme hizmet etmek ve özellikle tarihi vergi reformu gibi Amerikalılara fayda sağlayacak büyüme yanlısı ekonomik politikaları hayata geçirmekten onur duydum. Başkan Trump’a bana bu şansı tanıdığı için minnettarım. Kendisine ve yönetimine gelecekte büyük başarı diliyorum.

  • Başkan Trump ise Cohn’un istifasının ardından şunları söyledi:

“Gary, benim Başekonomi Danışmanım olarak politikalarımızı yönetmek, tarihi vergi indirimlerini ve reformlarını gerçekleştirmemize yardım etmek ve Amerikan ekonomisini zincirlerinden kurtarmakta mükemmel iş çıkardı. Kendisi az bulunur bir yetenek ve ona Amerikalılara verdiği hizmetten ötürü teşekkür ediyorum.”

Trump, ayrıca Twitter hesabından Cohn’un yerine gelecek ismi kısa süre içinde açıklayacağını duyurdu.

 

İstifanın nedeni çelik ve alüminyum tarifeleri

Amerikan basınında, Cohn’un bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle Trump’ı gümrük vergilerini uygulamaya koymaktan vazgeçirmeye çalıştığı ve çabalarının sonuç vermemesi durumunda görevinden ayrılacağı haberleri çıkmıştı.

“İnsanlar her zaman gelir ve gider”

Trump, haberlerin ardından Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İnsanlar her zaman gelir ve gider. Ben son kararı vermeden önce güçlü bir diyalog olmasını istiyorum. Hala değiştirmek istediğim insanlar var. Kaos yok sadece büyük bir enerji var.” demişti.

ABD piyasaları tedirgin

Analistlere göre çelik ve alüminyuma getirilecek gümrük tarifelerinin bir “ticaret savaşına” yol açmasının endişelerini atlatmaya çalışan ABD piyasaları, Cohn’un istifasını olumlu karşılamayacak.

En zengin isimlerden biriydi

Beyaz Saray’ın Başekonomi Danışmanı olmak için Goldman Sachs başkanlığını bırakan Gary Cohn, 500 milyon doların üzerinde olduğu tahmin edilen servetiyle Trump yönetimindeki en zengin isimlerden biriydi.

Kaynak: AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar