Ara

Sürücüyü Bolu’da Okuyan Ganalı Öğrenci Hayata Döndürdü

 

Tır şoförünü Hayata döndüren ve ilk müdahaleyi yapan kişinin Bolu’da okuyan,  AİBÜ Bolu Sağlık Yüksek Okul öğrencisi Ganalı Awal Mubarak Mohammed olduğu öğrenildi.

01 Ağustos 2018 tarihinde Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde kontrolden çıkarak, köprü üzerinden bariyerleri parçalayıp, TEM Otoyoluna uçan tır Sürücüsüne, sağlık ekibi gelinceye kadar ilk müdahaleyi yaparak, hayatta kalmasını sağlayan, Bolu’da okuyan,  AİBÜ Bolu Sağlık Yüksek Okul Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf öğrencisi Ganalı Awal Mubarak Mohammed olduğu öğrenildi.

Olayla ilgili bilgi paylaşan Awal Mubarak Mohammed; “ Sabah saatlerinde iki arkadaş olarak aracımızla İstanbul’a geçiyorduk. Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki köprüde bir ses duyduk. Firene basıp durdum. Bir baktım tır köprüden aşağıya düşmüş. Hemen koşarak yanına gittik. Adam çok kritik bir durumda yatıyordu. Sabah erken saatler olduğundan birkaç vatandaş vardı ama sağlık ekipleri yoktu.  Ben hemşirelik bölümü 4. Sınıf öğrencisi olduğum için hemen ilk yardım için aciliyet durumunu belirledim. Arkadaşım bu arada ambulans çağırdı. Ağır yaralı sürücünün nabzı çok yavaştı, nefes almakta zorlanıyor, şok geçiriyordu. Derin yaraları ve kırıkları kesikleri vardı. Yaralarına basınçlı tampon, kollarındaki kırık yerlerine geçici atel yaparak kontrol altına aldım. Bu müdahalelerden sonra nabzı biraz daha normale geldi. Sağlık ekibi geldiğinde bana ‘Yaptığınız müdahaleyle hastayı hayata döndürüp, bizim işimizi çok kolaylaştırmışsınız’ diye teşekkür etti.”diye anlattı.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar