Ara

STK Kadın Kolları Başkanları 8 Martta İstanbul’da Buluştu

 

“Türkiye’deki İl, ilçe ve köylerin kadın kolları başkanları, yöresel kıyafetleri ve yöresel ürünleriyle “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında İstanbul’da toplandı.

Bolu Küplüce Köyü Dernek Başkanı Münevver Ateşoğlu ile İstanbul Bolulular Dernek Başkanı Mustafa Aydemir’in organizasyonunda hazırlanan, Üsküdar Belediyesi’nin desteklediği, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen sivil toplum dernekleri ile Bolu Belediyesi, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında gerçekleşen “İllerin Kadın Kolları Başkanları Kürsüde Konuşuyor” temalı programa katıldılar.

08 Mart 2020 Pazar günü saat: 13.00- 17.00 arasında İstanbul Kısıklı Gençlik Merkezi’nde gerçekleşen program, Kuran-ı Kerim okunması ve dua edilmesiyle başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam eden program, İstanbul Bolulular Dernek Başkanı Mustafa Aydemir ile Bolu Küplüce Köyü Dernek Başkanı Münevver Ateşoğlu’nun kürsüde günün önemini belirten konuşmalarıyla devam etti.  Ardından Türkiye’nin çeşitli illerinden yöresel kıyafetleriyle gelen sivil toplum kuruluşu dernekleri tek tek sahneye geldi ve kürsüde derneklerin kadın kolları başkanları konuşma yaptı.

“Bu Olay 8 Mart 1857 Yılında Gerçekleşmiş”

Kürsüde ilk konuşmayı yapan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyada 1910 tarihinde Türkiye’de ise 1921 yılında kutlanmaya başlandığını ve bugünün tarihçesinin acı bir hikâyeye dayandığını vurgulayan İstanbul Bolulular Dernek Başkanı Mustafa Aydemir; “ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler verilemektedir.. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık dayanamaz hale gelmişlerdir. Greve çıkma kararı alan kadınların talepleri ise daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret verilmesidir. 40.000 dokuma işçisi bu koşulları talebiyle greve başlar. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başlar ve 129 kadın, yangında hayatını kaybeder. Bu olay 8 Mart 1857 yılında gerçekleşmiş, işçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katılmıştır. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, bu olayın ardından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Almanya ve İsviçre’de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921’de Moskova’da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda karar verildi. ABD’de ise 1960’lı yıllarda anmaya başlar. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart’ın ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kabul etmiştir. Ülkemizde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında daha yaygın bir şekilde kutlanmaya başlanmıştır ve günümüzde de halen kutlanmaya devam etmektedir.”diye anlattı.

“Kadın STK’ların Sayılarının Artmasını ve Demokrasiye Olan İnancı Getirmektedir.”

Dernek Başkanı Mustafa Aydemir; “Biliyoruz ki kadın toplumun en etkili yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece kadın sorunu değildir. Bu konu zümrelerin adil ve kalkınmış bir toplumu inşa etmenin tek yolu olup, politik, sosyal, ekonomik, kültürel ve çevresel güvenlik ajanlarının da ön koşuludur. Demokratik ileri bir toplum için kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmeleri, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk ve benzeri alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanır hale getirilmesidir. Tüm dünyada tartışılan kadın kimliği ülkemizde ırksal, kültürel, etnik, dini ve benzeri farklılıkları içerisinde algılanmakta ve bu farklılıkları ile gerek sosyal, gerek siyasal hayatımızı zenginleştirmektedir. Bu zenginlik sadece demokrasimizi güçlendirmemekte aynı zamanda toplumsal ahengimizi de ortaya koymaktadır. Tarih boyunca ve günümüzde de bu çeşitlilik ve kimlik zenginliğini yaşayan kadınlar, erkeklerle birlikte sosyo-kültürel, siyasal tarihimizin inşa ve ihyasında büyük roller üstlenmiştir. Türkiye ekonomisi, siyaseti, sosyal hayatı ve demokrasi ile gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren kadınlarımız olmuştur. Takdir edersiniz ki kadınlarımız bu süreçte kendilerini yenilemekte, geçmişin pratiklerini sorgulamakta ve yine kendilerini ifade edebilecekleri sivil toplum örgütlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaç beraberinde kadın STK’ların sayılarının artmasını ve demokrasiye olan inancı getirmektedir. Bu yüzden bugün burada Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen kadın odaklı çalışma yapan STK örgütleriyle bir araya geldik.”diye belirterek destek veren Üsküdar Belediyesi ile Organizasyonu sağlayan İstanbul Bolulular Derneği yönetimine ve Bolu Küplüce Derneği Başkanı Münevver Ateşoğlu ve dernek kadın kollarına teşekkürlerini sundu.

“Kız Çocuklarının Erken Yaşlarda Evliliklere Zorlanmasını Kınıyoruz.”

Dernek Başkanı Mustafa Aydemir konuşmasının son bölümünde; “STK’lar tek başına yapamadığımızı hep birlikte yapabildiğimiz toplumsal buluşma alanlarıdır. Bizlerde dernekler olarak kadınların sosyo-ekonomik ve siyasal hayata aktif katılımlarını desteklemeyi kendimize görev bildik. Bu bağlamda kadınımızı yaralayan, temelinde ahlak, hukuk ve adalet olmayan kadına yönelik şiddetleri, vicdanları rahatsız eden kız çocuklarının erken yaşlarda evliliklere zorlanmasını kınıyoruz. Bugün dünyanın dört bir tarafında çocuklarıyla savaşın ortasında kalan veya çeşitli nedenlerle hak, hukuk, adalet ve demokrasi mücadelesi veren kadınları yürekten destekliyor, verdikleri mücadelede zaferler diliyoruz. Doğumdan ölüme kadar hayatın her alanında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan analarımız, bacılarımız, emek veren, acı çeken, özlem duyan, hakkını savunan tüm değerli kadınlarımızın bu özel 8 Mart Kadınlar Gününü yürekten kutluyor, saygılarımı sunuyorum.”diye belirtti.

“Ben Değil Biz Olursak, Her Zaman, Her Yerde Adım Adım Hızlı Yürürüz.”

Kadın kolları yönetimi ile birlikte sahneye çıkan Bolu Küplüce Köyü Dernek Başkanı Münevver Ateşoğlu konuşmasında; “8 Mart Dünya Kadınlar Gününde özel bir şey yapalım dedik. Kadın kollarımızla bir araya gelelim, şehitlerimizden dolayı Allah onların ruhlarını şad etsin, tabii ki bu nedenle gelemeyenler ve iptallerimiz oldu. Yurtdışı misafirlerimizin çıkışları Corona virüsü nedeniyle çıkışları iptal oldu ve gelemediler ama Türkiye’nin çeşitli yerlerinden katılan 18 dernekle bugün burada bir aradayız. Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutluyorum ve tüm katılanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Herkes bir arada olursa, hepimiz birlikte olursak, el ele olursak, ben değil biz olursak, her zaman, her yerde adım adım hızlı yürürüz.”diye belirtti.

Ardından tüm katılan dernekler dernek başkanları, kadın kolları başkanları ve üyeleriyle sahneye gelerek güne dair konuşmalar yaptılar.

Bolu Belediye’sinin de Iza ürünleri ve Iza’yla yapılan tatlar ile Bolu’ya ait diğer yöresel ürünlerden oluşan stanttı açtığı, derneklerin yine kendi yöresel ürünlerini yaparak sergilediği, kıyafetlerine yer verdiği stantların bulunduğu,  Fatma Marmara Resim Sergisinin de yer aldığı programa, sanatçılar Karahan Özer ve Sivaslı Nazo söylediği şarkılarıyla renk kattı.

Programa yöresel ürünleriyle katılan Bolu Küplüce Köyü Derneği, İstanbul Bolulular Derneği, Morcepkenli Güçlü Kadınlar Derneği, Tuzla Bolulular Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kastamonu İli Çatalzeytin İlçesi Yenibeyler Köyü Kültür Dayanışma Derneği, Tokat İli Killik Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Marmara Aşçılar Derneği, UMED Uluslararası Mesleki ve Eğitim Derneği, Sultangazi Erzurumlular Kültür ve Yardımlaşma Derneği, SUSİDER Yön. Kurl. İBSİYAD İstanbul Bolu Sanayici İşadamları Yardımlaşma Derneği, İSİED (İstanbul Sanayici İşadamları Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, İstanbul EF_DER Karabük, Diyarbakır Bismil Kültür ve Dayanışma Derneği, Bolu Göynük Sarıcalar Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Güren Güzel Yayla Derneği, Aksaray Federasyonu, Pelitova Derneği birbirinden leziz ürünlerini açık büfelerdeki sunumlarıyla katılımcılara tattırdılar.

Program sonunda açıklama yapan İstanbul Bolulular Dernek Başkanı Mustafa Aydemir; “ Bu programı yapma amacımız şuanda ülkemizdeki kadınlarımızı bir nebze olsun bir şekilde anma, onlarla birlikte olduğumuzu göstermek amacıyla yaptık biz bunu. Şuanda ülkemizde de yaşanan bir takım kadınlarla olan sıkıntıları en azından dağıtabilmelerine veya gündemde tutabilmelerine karşı yaptık. Bu yaşanan sıkıntılarda zarar gören kadınlarımız var ve o kadınlarımızın da biran evvel huzur bulabilmeleri için elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. “diye belirtti.

Bolu Göynük Sarıcalar Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Saim Bilgi program sonrası konuşmasında; “8 Mart Kadınlar Gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Kadın her zaman bizim başımızın tacıdır. Kadına her konuda destek verilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Bizim derneğimizde her haftanın ilk gününü biz kadınlara ayırdık. Bu şekilde hem kültürümüzü unutmayıp yaşatıyoruz hem de alttan gelen genç kızlarımıza bunun aktarılmasını sağlıyor, önayak oluyoruz. Sandıklarda bekleyen kıyafetleri gün yüzüne çıkarttık, bu şekilde kültürümüzün de tanıtılmasını sağlıyoruz. Bu çalışmalarımızla köyümüzdeki kadınlarımıza da özgüven geldi. Bizimde açmalarımızdan biri buydu. Biz elimizden geldiğince her şekilde onlara destek vermeye devam ediyoruz. Birliğimiz beraberliğimizin daim olmasını temenni ediyorum. Programı hazırlayanlara ve katılımcılara tüm destek verenlere teşekkürlerimi sunuyorum.”diye ifade etti.

Bolu Küplüce Köyü Dernek Başkanı Münevver Ateşoğlu program sonrası açıklamasında; “Bolu ve ilçeleri ve diğer illerle birlikte bugün çok güzel bir program oldu. Tabii ki şehitlerimizden dolayı eksik olan derneklerimiz vardı. Yinede eksik olmasınlar dernek başkanlarımız, kadın kollarımız ve başkanları yoğunluktaydı. Mustafa Başkanımla birlikte, Üsküdar Belediyesinin desteğiyle bugünü güzel bir şekilde tamamladık. Bütün kadınların 8 Mart Kadınlar Gününü kutluyorum.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar