Ara

Sosyal Medya İle Nasıl Zengin Olunur

Sosyal medya fenomenleri… Yaptıkları tatilleri, gittikleri mekanları, kısacası hayatlarını sosyal medyada paylaşan bu kişiler nasıl para kazanıyor?

Salon.com’un konuyla ilgili hazırladığı rapora göre, sosyal medyayı etkin kullanan ve on binlerce takipçisi olan bu kişiler, sosyal medya reklamcılığı sayesinde hatırı sayılır bir gelirin sahibi oluyor.

KULLANICI SAYISINA GÖRE KAZANÇ

Söz konusu rapora göre, bu kullanıcılar, kullanıcı sayılarına oranla post başına 5 ile 25 bin dolar arasında para kazanıyor.

ÜRÜN PAYLAŞIMI KAZANDIRIYOR

Başka bir deyişle, Intagram, Twitter veya Facebook üzerinden bir ürün paylaşan kullanıcı 15 ile 75 bin TL arasında bir ücret alıyor. Bu meblağ kulağınıza fazla geldiyse ünlülerin aldıkları ücretler sizi oldukça şaşırtabilir.

ARTİSTLER BU İŞİN KAYMAĞINI YİYOR

Hollywood’un ünlü isimlerinin gittikleri bir otelden paylaştıkları ya da kullandıkları bir üründen ne kadar memnun kaldıklarını anlattıkları sosyal medya paylaşımlarına mutlaka denk gelmişsinizdir. Firmaların ünlü isimlere bu tarz paylaşımlar yaptırmak için ödedikleri ücret ise 100 ile 300 bin dolar arasında.

KİM KARDASHİAN BİR KALEMDE 300 BİN DOLAR ALIYOR

Örneğin ABD’li reality show yıldızı Kim Kardashian’ın üvey kardeşi söz konusu paylaşımları karşılığında 300 bin dolar (900 bin TL) kazanıyor. Milyonlarca takipçisi bulunan bu kişilerin paylaşımları konvansiyonel reklamlara oranla hem firmaların müşterisi ile direkt bir bağ kurmasına yardımcı oluyor hem de aktif bir pazarda marka bilinirliğinin artmasında rol oynuyor.

BOŞA VAKİT HARCAMIYORLAR

Uzun lafın kısası, hala hayatını sosyal medyada geçirenleri eleştirenlerdenseniz, bir kez daha düşünün. Zira bir hobi olmaktan uzun süre önce çıkan bu alan günümüz dünyasında artık bir sektöre dönüşmüş durumda.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar