Ara

Sınırdaki askerimize halktan tam destek

İdlib’de oluşturulacak çatışmasızlık bölgesi için Bordo Bereliler’in keşif faaliyeti sürüyor. Sıfır noktasında hazır bekleyen Mehmetçiğe ise bölge halkından tam destek geldi

Suriye‘nin İdlib kentindeki çatışmasızlık bölgesinde bordo bereliler keşif faaliyetini sürdürürken, sınırın sıfır noktasında hazır olarak bekleyen Mehmetçik ilk kez görüntülendi. Oğulpınar Köyü Sınır Karakolu’nda Suriye’ye girmek için çok sayıdaki asker ile Zırhlı Personel Taşıyıcıları (ZPT) hazır bekletiliyor. ZPT’lerin üstüne istiflenen erzak ve uyku tulumları da askerin her an içeri girmesi için hazır beklediğini gösteriyor. Karakolda ayrıca, içeri girecek tank ve zırhlı araçların yolunu temizlemek üzere hazır halde tutuluyor. Karakolun batısında 2 tank, 1 obüs ve 7 füze rampasının namluları olası tehditlere karşı İdlib istikametine konuşlandırıldı. Keşif ekibi ise, PYD‘nin kontrolünde bulunan Afrin’in güneyinde yer alan Cinderesi ve Darret İzze bölgesinde kurulacak üs bölgeleri için incelemelerine devam ediyor. Suriye’nin İdlib kentinde güvenli bölge oluşturmak isteyen TSK, sınıra askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor. Askeri hareketliliğin en çok hissedildiği bölgelerden biri olan Reyhanlı ilçesindeki Oğulpınar Köyü vatandaşları da Oğulpınar Sınır Karakolu’na yürüyerek operasyona destek verme kararı aldı.

SINIR KAPISI DEVREDİLDİ
Ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara dökülen köylüler, sınır karakoluna en yakın kontrol bölgesine kadar sloganlar atarak yürüdü. Yürüyüşü organize eden Oğulpınar Köyü Muhtarı Hasan Şanverdi, “İdlib’e düzenlenecek operasyonun arkasındayız. Türk askerinin her zaman yanında olduk. Askerlerimize destek vermek için bu mitingi düzenledik. Artık sınırımızda silah sesi duymak istemiyoruz” dedi. Öte yandan Suriye-Türkiye sınırındaki Babu’s Selame sınır kapısının kontrolü, askeri muhalif grup Şam Cephesi’nden sivil idareye devredildi.

2 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER
Çok sayıda çocuk, 2 kilometre yol yürüyerek Oğulpınar Sınır Karakolu’nun kontrol noktasına ulaştı. Burada askerlere koşan çocuklar, “Türkiye sizinle gurur duyuyor” sloganları attı. Bir kız çocuğunu askeri araca bindiren bir asker ise “Çok mutlu oldum, gururlandım” dedi.

sabah
Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar