Ara

Şehidini Bulan Ailenin Duygu Dolu Anları

 

Çanakkale Savaşında şehit düşen dedelerinin şehitlikte yattığı yeri bulan aile duygu dolu anlar yaşadı.

Aydın İlinin Nazilli İlçesinden gelen aile Çanakkale Savaşında şehit düşen dedelerin 57. Piyade Alayı Şehitliğinde yattığı yeri bulmanın yoğun duygusunu yaşadılar.

Dedelerinin Çanakkale Savaşında şehit düştüğünü ama yattığı temsili kabrini ilk kez gören 1.ile 4. Kuşağa kadar olan torunlar, damatlarıyla hep birlikte Çanakkale Şehitliği’ne gelerek, 57. Piyade Alayı Şehitliği’nde yatan dedelerinin başında, dedelerinin ve tüm şehitlerin ruhları için Yasin-i Şerif okuyup, dualar ettiler.

Şehit torunu Raziye Kanay; “Ananemin babası Er Ahmet Oğlu Süleyman dedem 1915 yılında Çanakkale Savaşında şehit düştü. Dedemin Çanakkale Şehitliğinde yattığından haberimiz vardı ama yerini görmemiştik. Bugün Aydın Nazilli’den hususi şehit dedemizin kabrini bulmak için annemle, kardeşlerimle, torunlarımızla, damatlarımızla geldik ve burada yattığını gördük. Çok duygulandık, çok sevindik onu bulduğumuz için. Biz yıllardır onun şehit düştüğü ve yattığı yeri görmeyi çok istiyorduk. Allah nasip etti çok şükür bulduk. Dedeme ve tüm şehitlerimize dua ettik. Biz onların sayesinde bu vatan üzerinde yaşıyoruz. Ruhları şad olsun. Allah o mertebeye bizleri de erdirsin.  Annem 82 yaşında, burada yatan dedem onun annesinin babası. Ananem henüz 5 yaşındayken dedem Çanakkale Savaşına geliyor ve 57. Alayın 2. Taburunda şehit düşüyor. Devletimiz tarafından temsili olarak 57. Piyade Alayı Şehitliğine konuluyor. Mezarı normalde az ilerideki dere yatağında şehit düşenlerin arasında. Annem dedesini görmeyi çok istiyordu, ona da nasip oldu çok şükür.” diye anlattı.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar