Ara

Şefik Yavuz

 

“Ankara Üniversitesi’ndeki eğitimi sonrası Amerika’ya gelen diş hekimi Dr. Şefik Yavuz, bebeklerin 6 aylıkken ağız yapısını göstermek için diş hekimine götürülmesi gerektiğini söyledi.”

 

 

Amerika’daki başarılı Türk dişçi Dr. Şefik Yavuz’a ağız sağlığı ve dişlerimiz konusunda sorularımız oldu. İşte o sorular ve cevapları:

 

 

-Sayın Yavuz neden Amerika’ya geldiniz?

 

 

Öncelikle İngilizce öğrenmeye gelmiştim. Daha sonra  Queens College gittim. NYU orthodontist bölümüne gittim. Kolorado Üniversitesi’nde ameliyat egitimi alip Long Island’a döndüm

 

 

-Neden dişçi oldunuz?

 

 

Türkiye’de Ankara Üniversitesi’ni bitirmiş, biyoloji bölümünde kendimi geliştirmiştim. Orthodentist bölümünde kendimi daha da geliştirdim.

 

 

-Nasıl sağlıklı dişlere sahip oluruz?

 

 

Diş fırçalama küçük yaştan itibaren sevdirilmeli. Bebek 3 aylıkken ağız yapısını göstermek için hekime gidilmeli. Her 6 ayda bir rutin kontroller yaptırılmalı.

 

 

 

 

-Ağız ve diş bakımı teknolojik olarak hangi durumda?

 

 

Sektör teknolojik gelişimlerden maksimum olarak yararlanıyor. Örneğin çocukların tedavisinde uyutma yerine yeni yöntemler gelişti. Bu yöntem uyutmadan, çocuğun çektiği acıyı hatırlamamasını sağlıyor. Lazer yöntemi de diş hekimliğinde çok kullanılmaya başlanan, teknolojinin bu sektöre bir hediyesidir.

 

 

 

 

 

 

 

-Eskiden çürük olan bir diş hemen çekilirdi. Şimdi bu yapılmıyor ve yeni farklı yöntemler uygulanıyor. Bunlar neler?

 

 

Günümüzde diş çürümesi çok önemli bir sorun olmaktan çıktı. Diş çürümüş olsa bile root kanal yöntemi uygulanır. Diş hiç bir tedaviye cevap veremeyecek duruma gelmişse diş çekilir ve yerine iplant kullanılabilir.

 

 

-Sağlıklı dişler için fırçalama  dışında nelere dikkat

 

etmeliyiz?

 

 

Her altı ayda bir kontrole gidilmelidir. Diş hekiminin yapması gereken diş temizliği yaptırılmalıdır.

 

-Okuyucularımıza diş sağlığı konusunda başka tavsiyeleriniz var mı?

 

 

Diş fırçalaması doğru yapılmalı. Floride içerikli diş macunları kullanılmalı. Diş işleri kullanılmalı. Alkol içermeyen rins kullanılmalı. Lazer bleach uygulamasından uzak durulmalı.

 

 

-Hamilelikte diş bakımı için özel bir uygulama gerekli midir?

 

 

Hamilelikte ilk 3 ay da bir kontrol yapılması önemlidir. Hamilelikte riskli zaman ilk 3 ve son 3 aydır. Bunlar gözönünde tutulup, normal kontroller yapılabilir.

 

 

-Bir grup araştırmacı dişlerin kendilerini tedavi edebilecekleri bir sakız üzerinde çalışılıyormuş. Bu mümkün müdür?

 

 

Diş çürümelerine en önemli etken mikrop, şeker ve gıda atıklarıdır. Bunlardan biri engellendiğinde çürüme önlenir. Sakızda şeker yerine zaletol maddesi kullanılabilir. Bu diş çürümesini engeller.

 

 

-Bir diş hekimi olarak, genç yaşta başarıya ulaşmanızın nedeni nedir?

 

 

Başarmanın en önemli yolu çok çalışmaktan geçiyor. İdealist ve azimli olacaksınız. Sabır da gereklidir. Ben çok çalıtım,

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar