Ara

SANATIN TÜM DALLARI BOLU TİYATRAL KAFE’DE

 

Sanatın bir çok dalının sunulduğu ve gençlerin yeni mekanı durumuna gelen Bolu Tiyatral Kafe’de tiyatro, şiir, film, müzik gibi gösteriler devam ediyor.

Görsel Sanatlar, Yüzey Sanatları, Mekan Sanatları, Dil Sanatları, Ses Sanatları, Dramatik Sanatlar gibi sanat çeşitlerinin bir arada olduğu ve sunulduğu bir yer olan Bolu Tiyatral Kafe’de “Marion ile Memet” adlı oyunun yanı sıra, şiir, yan flüt, gitar, çello dinletileri, ücretsiz film gösterileri de devam ediyor.

“Şimdi Burası Kendine Has, Sanat Dolu Bir Yer Oldu.”

Bolu Tiyatral Kafe ve Bolu Bölge Tiyatrosu Yönetmeni Onur Yamak yaptığı açıklamada; “Bu bir hayaldi. Gerçek oldu. 10 yıl önce, Türkiye’de illerdeki tiyatro yapılanmalarını incelediğimde, bir cep tiyatrosu veya oda tiyatrosunun gerekliliği hayalimdi ve bu sanatın diğer dallarıyla da birleşmeliydi. Şimdi gerçek oldu. Bu hayalim için yıllarca imkânlar el vermedi. Sonra bize inanan dostlar edindik. 3 yıldır mekân arıyorduk, bu merkezi bulduk ve hep beraber yola koyulduk. Tiyatral Kafe’nin duvar resimlerini değerli dostum Ressam Selman Küner yaptı. Şimdi burası kendine has, sanat dolu bir yer oldu. İlk oyunumuz ‘Bir picasso lütfen’ ile picasso’nun yaşamını ele aldık. Sonra “Marion ile Memet” adlı oyunda trajikomik durumları izleyicilerimize aktardık. 35 kişilik salonumuzda 13 seans oyun yaptık, hepsi de tamamen doldu. Sağ olsun seyircimiz bizi hiç yalnız bırakmadı. Bu şekilde de ilerler diye umut ediyoruz.”diye ifade etti.

“Sanatçı Mert Turak, Masada Hocasının Resmini Gördü”

Masalarında, duvarlarında ünlü oyuncuların resimleri ve sözleri, sandalyelerinde tiyatro yüzlerinin bulunduğunu vurgulayan Yamak; “Masalardan birinde Haldun Dormen var. Önceki gün hem oyunu izlemek, hem de söyleşi yapmak için yönetmen Mehmet Tamer Uyar ile birlikte Bolu Tiyatral Kafe’mize gelen değerli konuklarımızdan İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Mert Turak, masalardan birinin üzerindeki hocası ve aynı zamanda komşusu olan Haldun Dormen’in resmini görünce, kendisine bu resmin fotoğrafını ileteceğini söyledi.. Bu bile bize yeter.”diye anlattı.

“Kafede Farklı Sanatsal Etkinliklere Yer Veriliyor.”

Ayrıca kafede farklı sanatsal etkinliklere yer verildiğini belirten Yamak; “Her cuma saat: 20.00’de ilk bölümünde benim, ardından arkadaşlarımın seslendirdiği şiirlerle yan flüt, gitar, çello dinletileri var. Aynı zamanda insanlarda gelip şiir okuyabiliyor, şarkı söyleyebiliyorlar. Her çarşamba saat: 18.30’da sinema akşamı var. Kült diye tabir edilen filmler, ücretsiz gösteriliyor. Yine her cumartesi saat: 19.00’da müzik gecesi yapıyoruz. Şubat ayı itibariyle haftada 3 gün tiyatro oyunlarımız da devam edecek. Yine Şubat ayı itibariyle iki oyun çalışıyoruz. Bunlardan biri ‘50 metre yüksekten içi su dolu konserve kutusuna balıklama atlamak’ adlı trajikomik bir oyun. İkincisi Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun şiirlerinden oluşan tek kişilik gösteri. İleride çocuk tiyatrosu, sihirbaz gösterisi ve Hacivat Karagöz gösterisi her cumartesi saat: 13.00’de ve akşam saat: 18.00’de sahne alacak. Hayaller gerçekleştirilince güzel. Seyircilerimize ve sizlere yaptığınız katkılardan dolayı çok teşekkür ediyoruz.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar