Ara

Sanatçı Mert Turak Bolulularla Buluştu

 

Tiyatrosu sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Mert Turak, Bolu Kafe Tiyatral’de hayranlarıyla bir araya gelerek söyleşi yaptı ve ardından “Marion ile Memet” adlı oyunu izledi.

İstanbul Şehir Tiyatrosu sanatçısı, sinema ve dizi oyuncusu Mert Turak ile yönetmen Mehmet Tamer Uyar, 02 Ocak Çarşamba günü güzel bir sürpriz yaparak, Bolu Bölge Tiyatrosu’nun oda tiyatrosu olan Kafe Tiyatral’de sahnelediği “Marion ile Memet” adlı oyununa konuk olup, Tiyatral Kafe’ye gelenlerle de söyleşi yaptı.

Söyleşi ve oyun öncesi açıklama yapan Sanatçı Mert Turak; “Böyle bir mekana ihtiyaç varmış ve talepte çok iyi. İçerdeki insanların enerjisi çok iyi, herkes mutlu ve demek böyle yerlere gençlerin de böyle bir açlığı varmış, ne güzel. Sandalyesinden sahnesine kadar her şeyin farkını yaratan, ayrıntıdır. Burada çok iyi bir iş olduğunu görüyorum ve daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Bolu için çok büyük bir kazanç ve çok iyi bence. Bir sürü genç kendini burada bulabilir. Bir sürü genç kendini burada ifade edebilir. Burada gelip bir oyun izlese, hayatı değişir. Bu çok önemli.”diye ifade ederek devam etti.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu,  Yıldız Kenter, Haldun Dormen, Suat Özturna’nın öğrencisi olarak tiyatro hayatına başlayan Sanatçı Mert Turak çıktığı başarı basamaklarını ise; “ 2003 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na yardımcı oyuncu olarak kabul edildim. 2004’de mezun oldum ve 2005’de de Haldun Dormen’de ‘Kantocu’diye bir oyunda, bana anlatıcı rolü vermişti. O rolde biraz anlatıyor ve biraz oyuna katılıyor şeklindeydi. Bu rolle ismimiz duyulunca, 2007’de Kenan Işık ‘Yaşar ne yaşar, ne yaşamaz’ rolünü emanet etmişti bana ve bu oyunla da çok ses getirdik. 2009 yılında Yücel Ertan hoca Kabare’yi yapmıştı. O oyunda çok ses getirdi. Şehir Tiyatrolarında hala oyuncu olarak devam ediyorum. Tiyatro programımız elverdiğince televizyonda sinemalarda filimler ve dizilerde oluyor. Bizim şehir tiyatrosu, repertuar tiyatrosu olduğu için Çarşamba günüden, cumartesi gününe kadar aralıksız oynarsınız.”diye anlattı.

Sanatçı Mert Turak tiyatro mu, sinema mı sorusuna ise; “Er meydanı tiyatro ama sinemada da çalıştıktan sonra sinema oyunculuğu da kendi içinde çok derin ve çok katmanlı bir şey olduğunu görebiliyorsunuz. Bütün bir filmin yolculuğunda kendinizi görmek, kendi oyunculuğunuzun, hareketlerinizin devamını tutabilmek o da çok zor. Çünkü filmin sonunu başta çekebiliyorsunuz. Filmin çekimi 3 ay sürebiliyor. Çekimi hatalı oynarsanız geri alamazsınız. İyi çalışmanız gerekir. Tiyatroda başlarsınız 2-2,5 saatte biter.”diye belirtti.

“Marion ile Memet” adlı oyunun yönetmeni Onur Yamak ise bu güzel sürprizden dolayı çok mutlu olduğunu ifade ederek; “Değerli sanatçı dostlarımız Mehmet Tamer Uyar ile Mert Turak sabah saatlerinde ‘Bolu’ya kafeni görmeye geliyoruz.’ dediler. Uzun süredir sözleri vardı. Bugün oyunu da izleriz diyerek yola çıktılar. Ben de ‘O halde söyleşi de yapacaksınız!’ dedim. ‘Elbette, büyük keyifle.’ deyince hemen organize olduk ve bu aksam kafede yaklaşık 100 kişiyi ağırladık. Seyircimizin ve konuklarımızın ilgisine çok teşekkür ediyorum. İstanbul’dan gelip oda tiyatromuzu ziyaret etmeleri, sanat dolu kafemizi görmeye gelmeleri kadar, keyifli ve duyarlı olan bu hareketleri, bizleri Bolu bölge tiyatrosu olarak çok mutlu etti. Gerçekten de çok keyif aldık.”diye belirterek sözlerine devam etti.

Yönetmen Yamak; “Değerli yazar Dinçer Sümer’in yazdığı “Marion ile Memet” oyununu da izlediler. Hem Bolu seyircisi ile buluştular hem de bizlere destek verdiler. Oyunu çok beğendiler. Oyuncularımıza gösterdikleri performanstan dolayı teşekkürler. Tiyatral Kafe, hem sanat dolu bir mekan, hem de tiyatro. Bu tarz etkinliklerimiz gelecekte devam edecek. Değerli dostum Mehmet Tamer Uyar organizasyonuyla önümüzdeki günlerde; Emre Karayel, Alten Erkekli, Ruhi Sarı ve Mert Fırat’ı da buralarda göreceğiz. Bu bir başlangıçtı. Tiyatro için yeni değil ama Bolu için tarihte bir ilk olan oda tiyatromuza renk kattılar. Oyunlarımız ve etkinliklerimiz devam edecek.” diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar