Ara

Sağlık Bakanlığı heyeti ABD’de

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye’deki kanser vakalarına ilişkin ABD’de eğitim organizasyonu yapacaklarını, daha sonra İstanbul ve Ankara’da kanser merkezleri kurulacağını belirterek, “Bu çerçevede Harvard ve Yale üniversiteleri ile ortak çalışmalar hedefliyoruz” dedi.

Gümüş, ABD’nin başkenti Washington ve Boston gibi kentlerde yaptığı görüşmeler hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

ABD’de 600’ü biyoteknoloji uzmanı olmak üzere sağlık sektöründe toplam bin civarında Türk bilim insanının çalıştığını belirten Gümüş, “Her geçen gün yeni buluşlara imza atan sağlık bilimleri, son zamanlarda genetik temelli kişiselleştirilmiş tıp tedavilerine yönelmiştir” dedi.

Gümüş, Sağlık Bakanlığı Enstitüleri Başkanı Fahrettin Keleştemur ve YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Sefa Kapıcıoğlu ile ABD’de yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında bilimsel çalışmaları güçlendirerek sağlıkta ar-ge ve yenilikçi ürün geliştirmeye yönelik adımlar atmaya başladıklarını belirtti.

Görüşmelerin amacını “ABD’deki bilgi birikimini Türkiye ile birleştirmek” şeklinde tanımlayan Gümüş, şunları kaydetti:

“Birlikte ortak çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki projelerden bir tanesi Onkogen Projesi. Kanser vakalarında ülkemize özgü özellikle 5 ana kanserde yine 3 bin vakalık bir seri ile kendi ülkemizden göndereceğimiz moleküller ve patologlarla eğitim organizasyonu yapıp, daha sonra İstanbul ve Ankara’da kanser merkezleri kurulacak ve bu çerçevede Harvard ve Yale üniversiteleri ile işbirliği yapmayı hedefliyoruz. Bu yılın sonunda artık hangisi ile yola devam edeceğimize karar vereceğiz ve Türkiye’de Genom Projesi başlamış olacak.”

Gümüş, ziyaretleri sırasında Boston’da Gökhan Hotamışlıgil Araştırma Merkezi’nde, Alpdoğan Kantarcı’nın Forsyth Araştırma Merkezi’nde, Harvard Üniversitesi’nde Rıfat Atun’un direktörlüğünü yaptığı Global Sağlık Bölümü’nde, Yale Üniversitesi’nde Amerikan Tıp Akademisi Üyesi Murat Günel’in genom laboratuvarında incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar