Ara

“Portreler, Röprodüksiyon Portreler Proje Çalışmaları Sergisi” Açıldı

 

Bolu Abant İzzet Baysal Güzel Sanatlar Fakültesi son sınıftan 22 öğrencinin, 24 çalışmasının yer aldığı “Portreler, Röprodüksiyon Portreler,  Proje I Dersi Çalışmaları Sergisi” açıldı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Melek Şahindokuyucu’nun atölye öğrencilerinin Portreler, Röprodüksiyon Portreler “ Proje I Dersi Çalışmaları Sergisi” BAİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde 07 Ocak Salı saat: 16,15’de açıldı.

“Sergi, Etkinlik, Sempozyum Olabilir, Sizlerden Gelecek Tekliflere Her Zaman Açığız.”

Sergi açılışında konuşma yapan BAİBÜ GSF Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yavuz; “Bu ikinci sergimiz, bu sezonu açmış bulunuyoruz hayırlısıyla yeni yılda. Resim bölümünün öğrencilerinin yapmış olduğu çalışmalardan oluşan bir sergi. Sergiye katılan, emeği geçen tüm arkadaşlarıma, hocalarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte daha fazla düşünüyoruz. Geçen sene biraz ağır aksak gitmişti, çok fazla etkinlik yapamamıştık ama bu yıl inşallah daha fazla düşünüyoruz. Bu anlamda dekanlık olarak çok fazla maddi imkânımız yok ama manevi anlamda her zaman yanınızda olacağımızı şimdiden rahatlıkla söyleyebilirim. Bundan sonraki süreçte de daha fazla performans, daha fazla faaliyet bekliyoruz. Fakülte olarak faaliyet anlamında bu yıl daha fazla sergi olsun, etkinlik, sempozyum olabilir sizlerden gelecek tekliflere her zaman açığız. Tekrar sergiye katılan arkadaşları tebrik ediyorum.”diye ifade etti.

 “Karakteristik Duruşuyla Kendisini Çalışması da Enteresan Olaylardan Biridir Resimde. “

Öğrencilerinin sergisi ve çalışmalarıyla ilgili bilgi paylaşan BAİBÜ GSF Resim Böl. Dr. Öğr. Üyesi Melek Şahindokuyucu; “Son sınıf öğrencileri röprodüksiyon, otoportre ve seçili portrelerden bir çalışma. 70 x 100 çalışmalar. Bunlar zor oluyor birazcık. Çünkü küçük ve projeksiyonda çok kullanılmayan, bazen kullanmak zorunda kaldıkları ama küçük yapılmış çalışmalardan aynı tarama, aynı karakter, aynı çizgileri yakalayıp, yapılmış çalışmalar. Küçük çalışmalardan A4 de yapılır ama bu boyutta çok olmaz. Bu boyutta röprodüksiyon olarak çizgi, sanatçının karakteristik özelliklerinin çizgisinin taramalarını yakalamak zordur. O anlamda bir deneysel çalışma yapmaları kendi lehlerinedir. Yine kendi seçtiklerinden, yani otoportreler için zor olan kişi kendisine yabancılaşmak ve o yabancılaşmış çerçeveden kendisinin portresini yapmak zorundadır. İnsan çok bilemez duruşunu falan, daha çok dışarıdan kişi onu anlar. Bu anlamda o karakteristik duruşuyla kendisini çalışması da enteresan olaylardan biridir resimde. Onu en azından yine deneyselleştirdiler. Seçili portrelerde de seçtikleri portrelerin, kimi babasını çalıştı, kimi arkadaşını, yakın çevresinden seçtikleri oldu. Seçtikleri arkadaşları ya da yakınlarının da yine onların birlikte yaşadıkları zamanların dışında kişileştirmek ve onları tek bir kalem ya da füzenin yardımıyla çizmek de kolay bir şey değil. Onda da yine kendilerince deneysellik yaşadıklarını düşünüyorum. Sergide, teknik olarak karakalem, füzen, mixle biçimlendirilmiş çalışmalar, bazen pastel çok az ama çoğunlukla karakalem çalışmalar var.”diye belirtti. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar