Ara

PAYLAŞILAN “AN”LAR

 

Bir tas çorba, bir hurma, bir bardak su, ne yediğin önemli değil, önemli olan An’ı yaşamak ve paylaşmak.

Gönül bahçelerinde çiçek olup açan güzel duygular,  manevi hazlar, “Gönül Sofraları’nda” paylaşıldı.

Dost, arkadaş, akraba, yetimler, şehit aileleri, gaziler, genç, yaşlı, çoluk, çocuk, zengin, fakir, “Gönül Sofraları’na” buyur edildi. Kuran ayetleri, ilahiler, dualar eşliğinde topun patlamasını bekledi hep birlikte, birlik beraberlik içinde gülümseyen yüzler.

11 ayın sultanı, bir Ramazan ayı daha geride kalırken, yine bu mübarek ay boyunca, beraberlik içinde, bir gün komşuda, bir gün sende, bir diğer gün tüm dostlarla birlikte büyük bir aile olarak dışarıda bir yerlerde,  evlerde, meydanlarda, mahallelerde, aşevlerinde kuruldu sofralar.

Hayırsever vatandaşlar eşliğinde, alan el ile veren el sessizce buluşturulurken, gelemeyenlere de yemekler taşındı tencerelerle.

Birçok değerlerin yitirilmeye yüz tuttuğu günümüzde var gücüyle geleneklerimize sahip çıkılırken, Birleşmiş Milletler misali olan Bolu’muzda Bolulular’la birlikte iftarlarını yaptı, savaş bölgelerinden gelenler, eğitim için yurtdışı ve yurtiçinden gelen öğrenciler hep birlikte.

Bolu Belediye Başkanlığı 2018 yılının Ramazan ayında, Bolu Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü binasında bulunan aşevinde, her akşam 2 bin kişiye yemek çıkarırken, yine her akşam mahallelerde kurulan “Mahalle İftarları’nda” da 2 bin kişiye yemek verdi hayırsever vatandaşların desteğiyle.

Ayrıca Kadir Gecesi Demokrasi Meydanı ve İzzet Baysal Caddesi boyunca kurulan “Gönül Sofraları’nda” 20 bin kişiyi ağırlayarak, toplamda bir ay boyunca yaklaşık 132 bin kişiye iftar verilmiş oldu.

Bolu Belediyesi Kültür ve sosyal İşler Müdürlüğü organizasyonunda, Bolu’dan, yurtiçinden, Türk cumhuriyetlerinden, Balkanlar’dan gelen konuklar, mahallelerde ve kent meydanında sahnelediği gösterileri, konserleri içeren kültürel etkinlikleriyle de vatandaşlara Ramazanların vazgeçilmez geleneklerini sundu.

Manevi atmosfer içinde yaşanan bir ayın ardından ulaşılan bu bayramında, dostluk, sevgi, mutluluk, güzellik ve birliktelik içinde geçmesi dileği ile.

Ramazan Bayramımız Kutlu Olsun.

Sevgi ve saygılarımla…

Fatma Marmara ( Köşe Yazısı)

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar