Ara

Özbekistan, İş Adamlarına Ekonomi Hakkında Bolu’da Brifing Verdi

 

Özbekistan, Ankara Büyükelçilik yetkilileri tarafından özellikle Türk yatırımcılara sağlanan teşvikleri içeren brifing verildi.

Özbekistan Büyük Elçiliği tarafından Bolulu iş adamları, STK ve basına, iş yapmak isteyenler için düzenlenen brifingde, Özbekistan’da Türk yatırımcılara sağlanacak olan kolaylıklar, teşvikler ile Bolu ve Bolu’da yapılan yatırımlar, gelişmeler sunuldu.

Toplantıya, Özbekistan Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Ulugbek Azamov, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Özbekistan Büyükelçiliği 2. Katip Bobur Tagoev, BAİB öğretim üyeleri, kurum müdürleri, TSO üyeleri ve basın katıldı.

“Bolu’ya, Ülkemizi Tanıtmak, Özbekistan’da ki Yatırım ve İş Fırsatlarını Konuşmak İçin Geldim.”

Özbekistan’ı anlatan slayt görüntülerinin ardından ilk sunumu yapan, Özbekistan Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Ulugbek Azamov özetle; “Bolu’ya, ülkemizi tanıtmak, sizinle Özbekistan’daki yatırım ve iş fırsatlarını konuşmak için geldim. Özbekistan daha önce 25 yıl farklı, kapalı bir dönem yaşadı. İki yıldır bu değişiklikler en başta yeni Cumhurbaşkanımız Şevket Mirziyoyev’in yapıyor olduğu reformlar ve çalışmalarla oluştu. Ülkemizde ekonomi 67 milyar dolarla geçen sene %5,5 büyüdü ama bu yıl serbest döviz kuruna geçtikten sonra döviz kuru reformu nedeniyle büyümemiz yavaşladı ve 5.5’da kaldı. Ama %5,5 ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisinden birisi. Özbekistan’ın özelliği tabii kaynaklar. Zengin bir ülke ve doğalgazın 2. büyük ihracatçısıyız. Çin’e, Rusya’ya ihraç ediliyor. Altın rezervinde dünyanın 5 ülkesinden biridir. Altın üretim ve ihracatında dünyanın 10 ülkesinden biridir. Türkiye’ye özellikle bakır geliyor. Gümüş, uranyum var. Uranyum da Rusya ve Çin’de bir atomik enerji santralinde yapılıyor. Endüstrilerde gıda, tekstil, otomobil sanayimiz var. Ticaret ortaklarımız Çin, Rusya, Kazakistan ve Türkiye. Cumhurbaşkanı 2016 yılından itibaren Özbekistan’ı yurtdışına açan, ticareti kolaylaştıran, komşu ülkelerle ilişkilerimizi iyileştirmeye çalışan reformlar başlattı. Bunların içinde hukukun üstünlüğü, ekonominin serbestleşmesi, ihracatçıları destekleme ve yabancı yatırımları çekmek gibi özel konular olarak geçiyor. Bölgesel gelişmelerde de komşu ülkelerimizle Tacikistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ile ilişkilerimizi hep iyileştirerek Orta Asya’nın ticaret hacmini büyütmek en önemli hedeflerimizden biridir.”diye ifade ederek sözlerine devam etti.

“Özbekistan’da 700’ün Üzerinde Türk Sermeyeli Şirket Var.”

Azamov; “Özbekistan’da 2017’nin sonunda yaklaşık 500 Türk sermayeli şirket varken, bu oran son 9 ayda yüzde 50 büyüdü. Şu anda Özbekistan’da 700’ün üzerinde Türk sermeyeli şirket var. Bunun daha da artacağına inanıyoruz. Türkiye’ye en çok, bakır, iplik, çinko, ceviz ve plastik ham maddeleri ihraç ediyoruz. Türkiye’den ise makine alıyoruz. Özbekistan sanayiye önem veren bir ülke, Türkiye’den ihracatının yaklaşık yüzde 50’sini de makine ve tarım aletleri ile araçları yer alıyor. Sonra işlenmiş plastik maddelerini alıyoruz. Bunun yanında demir ve çelik eşyalar en büyük ihracat ürünleridir. Çin ve Rusya’ya gaz ihraç ediyoruz. Sektör serbestleşti, şimdi yabancı yatırımcılar rahatlıkla Özbekistan’a gidiyorlar ve maden kaynaklarını kullanabiliyorlar. Gaz olduğu için Özbekistan’da enerji ucuz ama ekonomi büyüyor, sanayi büyüyor, enerjiye ihtiyacımız var. Tarımda da büyük ürünlerimiz var. Tabi bu tarım ürünlerinin işlenmesi gerekiyor. İhracat için kurutulmuş, paketlenmiş, ambalajlanmış, konserve edilmiş olması gerekiyor ve buna çok büyük ihtiyacımız var. Çünkü tarım ürünlerinin birçok kısmı çürüyor, akıyor. Tekstil de bizim pamuk üretiminde büyük alanlarımız var ama verimlilik düşük. Bununla ilgili heyetimiz, Türkiye’de inceleme çalışmaları yapıyor. Yine derinin ayakkabı çanta olarak işlenmesi gerekiyor. İlaç sanayide Özbekistan’da büyük ve %80 ilaç ithal oluyor. Bu sektörde önemli olduğu için serbest ekonomi bölgeleri var Özbekistan’da ve orada teşvikli üretim yapılabiliyor.  Yine inşaat hızla büyüyen bir sektör, Türk inşaatçı şirketlerde var. İnşaat sektörünün büyümesinden dolayı tabi inşaat malzemelerine talep fazladır. İnşaat malzemeleri üretiminde de Özbekistan’da iyi fırsatlar var.”diye belirtti.

“Fazla Yatırıma Teşvik Başlıyor.”

Azamov son olarak; “Özbekistan yabancı yatırımcıları çekmek için serbest ekonomi bölgeleri öneriliyor. Orada 300 bin dolardan fazla yatırıma teşvik başlıyor. 300 bin dolardan 3 milyona kadar 3 yıl vergi ödemiyorsunuz. Arazi vergisi, gelir vergisi, mülk vergisi, ham madde ve makine ithalatında gümrük ödenmiyor. 5 milyona kadar 5 yıl muaflık, 10 milyona kadar 7 yıl, 10 milyondan fazla yatırıma da 10 yıl. Bittikten sonrada %50 indirimle vergi ödeniyor. Turizm bizim için önemli ve başarılı olabilecek bir sektör. 2017 yılında Özbekistan’a 2 milyon turist gelmişti, bu yıl 4 milyon. Yani %100 büyüme var.”diye belirtti.

“Özbekistan Sizin Ata Yurdunuz.”

“Kardeş şehiri, Bolu Belediyesi ile beraber yaptık.”diyerek konuşan Özbekistan Büyükelçiliği 2. Katip Bobur Tagoev; “Özbekistan sizin ata yurdunuz ve sizin için açık. Orada şehirlerimiz var. Bunlar sadece Özbekistan’ın şehirleri değil, bütün Türk, İslam devletlerinin şehirleridir. Buralar sizin şehirleriniz. Türk vatandaşları için vize yok. Bolu şehrinin bizim için güzel bir timsali var, bu Köroğlu. Bu destan bizim için çok önemli. Çok önemli bir halk kahramanıdır. Bolu şehri tüm dünyada yıldız gibi parlasın. Sebebi Köroğlu timsali burada var ve Köroğlu’nun ruhu burada yaşıyor.”diye ifade etti.

“Özbekistan Bizim İçin Önemli Bir Ülke.”

Bolu’da yatırım için TSO olarak Bolu’nun özelliklerini anlatan sunumu öncesi konuşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş ise; “Belediyemiz, Özbekistan Hive ile kardeş şehir anlaşması yapmış. Öncelikle ticaretin gereği olan güvenliğin oluşabilmesi adına, ticaretinde gerçekleşebilmesi adına, kardeşliğin güvenin oluşabilmesi noktasında kardeş şehir olarak belirlemişler. Özbekistan bizim için önemli bir ülke. Bizimde hedeflerimiz olan bir ülke. Şuanda yaklaşık 2 milyar dolar civarında Türkiye ile Özbekistan arasında bir işlem hacmimiz var. Bunun artırılabileceğini düşünüyoruz. Belediyecilik anlamında kardeş şehir belirlenmesi önemli ama daha önemlisi işin, aşın bir araya getirilebilmesi. Kardeş şehirlerde anlaşmalarda iş, aş olursa, bu kardeşliği de ticarete dökebilirsek, doğru noktalarda doğru tespitler yapabilirsek, bence en önemlisi de budur.”diye belirtti.

“Bolu’yla ya da Türkiye ile Özbekistan Arasında İş ve Aş İlişkisinin Kurulması.”

“Özbekistan’la tanışıklığımız çok eskilere dayanıyor. Köklerimiz oradan gelmiş.” diye belirterek konuşmasına başlayan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Köroğlu festivallerini yaparken her sene oradan mutlaka konuklarımız oldu. Ancak Özbekistan’la çok istememize rağmen her iki devletin politikaları nedeniyle, bugüne kadar çok iyi ilişkiler içine girememiştik. Ama son iki yıldır diğer Türk devletleri gibi Özbekistan’la da ilişkilerimiz çok iyi bir düzeye geldi ve zaten bugün Özbekistan’dan gelen yöneticilerimizde bunun bir ifadesi. Biz her ne kadar kardeş şehir yaptıysak ta bizim ilişkilerimiz resmi ilişkiler. Önemli olan TSO Başkanında belirttiği gibi Bolu’yla ya da Türkiye ile Özbekistan arasında iş ve aş ilişkisinin kurulması.”diye ifade ederek, Bolu’da turizm, sağlık, spor, eğitim, kültür, tarih, tarım, teknoloji, sanayi, ticaret, ulaşım gibi tüm yönleriyle Bolu’yu ve ilçelerini tanıtan slayt eşliğinde sunumunu gerçekleştirdi.

Ardından katılımcılara plaket takdim edildi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar