Ara

Öğretim Üyeleri Köroğlu Sempozyumu İçin Bolu’ya Geldi.

 

Köroğlu Sempozyumu için çeşitli illerdeki üniversitelerden değerli bilim adamları, öğretim üyeleri Bolu’ya geldi.

Bu sene “Türk Dünyasında Köroğlu ve Müzik Kültürü” başlığıyla 17 – 18 Kasım tarihleri arasında BAİBÜ Mavi Salonda 7.si düzenlenecek olan Köroğlu Sempozyumu için Türkiye’deki üniversitelerden değerli bilim adamları, öğretim üyeleri, Bolu Belediyesi İmarethane Tesisinde bir araya geldiler.

Türk dünyasının ortak halk Kahramanı “Köroğlu” adına Bolu Valiliği, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu işbirliğinde düzenlenen Köroğlu Sempozyumu için Bolu’ya gelen öğretim üyeleri, Bolu Belediyesi İmarethane Sosyal Tesisini dolaştılar. Burada yapılanlarla ilgili bilgiler alıp beğenilerini belirterek, yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını ifade ettiler. Ardından kendilerine tesiste akşam yemeği ikram edildi.

“Hem Halk Bilimi’nin Hem de Müzik Bilimi’nin Çok Duayen Hocaları Buradalar.”

Köroğlu Sempozyumu ile ilgili bilgi paylaşan BAİBÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı ve Müzik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Serkan Ece; “Hem Halk Bilimi’nin hem de Müzik Bilimi’nin çok duayen hocaları buradalar. Bu hocalar Uludağ Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Konya Selçuk Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan geldi. Çok önemli öğretim üyeleri de bu sempozyumun açılışında gitar, bağlama, kaval ile çok güzel bir açılış yapıp, konser verecekler. Bu sempozyumun bu yıl 7.si düzenleniyor. İlk 6’sında yine Köroğlu destanları, Köroğlu’na ait değerler ifade edilirken, ilk kez bu yıl biz tematik olarak müzik kültürünü aldık. Köroğlu’nun şair tarafını ozan tarafını işlemeye çalıştık. Tabi bunu da BAİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi’nde Halk Bilimi Prof. Dr. Meral Uzan Hanımla beraber gerçekleştirdik. Meral Hanım işin Halk Bilim kısmını, bende Müzik Bilim kısmında çalıştım. Hakikaten duayen hocaları Türkiye’de kısa süre içerisinde bir araya getirdik. Yaklaşık 18- 20 bildirinin sunulacağı, güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Sempozyumun açılışını, İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan halk enstrümanları çalan güzel bir dörtlü hocalarımız gerçekleştirecek. Bu arada aşıklar oturumu olacak. Halk aşıkları 2,5 saat doğaçlama yapacaklar. Pazar günüde özellikle BAİBÜ’nin üç değerli öğretim elemanı bize bir şan konseri verecekler. Bu sefer türküleri şan tekniği ile Bolu ve Türk Dünyası’na piyano eşliğinde bir soprano bir tenor beraber seslendirecekler. Daha sonra belediyemizin etkinliği ile güzel bir gezi gerçekleşecek. Ardından sempozyum tamamlanacak.”diye belirtti.

“Köroğlu Bir Ozan ve Bu Seferde Biz Onun Sanatsal Yönünü İrdeleyeceğiz.”

İmarethane Sosyal Tesisinde yemek sonrası sempozyumla ilgili bilgi paylaşan Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu; “Bugüne kadar yapılan sempozyumlar genelde Köroğlu’nun tarihsel yapısını ve ülkelerdeki, Türk Cumhuriyetleri’ndeki yapılarını, oradaki yaşantılarını ve oradaki destanlarını anlatır şekildeydi. Ama hiç bugüne kadar Köroğlu’nun sanatsal yönü araştırılmamıştı.  Yani Köroğlu hem bir halk kahramanı, hem bir ozan, hem de haksızlıkları kabul etmeyen, zalimin yanında değil, zulüm görenin yanında olan bir kişilikti ve onun bu tarafları yansıtılmıştı. Oysaki aynı zamanda Köroğlu bir ozan ve bu seferde biz onun sanatsal yönünü irdeleyeceğiz. Daha değişik bir sempozyum olacağını düşünüyorum. Hem Köroğlu’nu, hem de diğer halk kahramanlarının hayatlarını da bu şekilde irdelemiş olacağız. Geleceğe yönelik iyi bir kaynak oluşacağını düşünüyorum, yazılacak sempozyum kitabıyla. Bu arada Bolu’yu biz Köroğlu ile markalaştırmaya çalışıyoruz. 80 dönümlük Köroğlu Parkı’ndaki heykelimizde geldi. İnşallah onu da 10-15 gün içerisinde kaidesine takacağız. Onunda bugünlere gelmesi hoş oldu tabi.  Yaklaşık 40’a yakın çeşitli üniversitelerden hocalarımız var. İnşallah sempozyumumuz yarın başlayacak. Güzel bildirilerle geleceğe ışık tutacağımızı düşünüyorum.”diye ifade etti. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar