Ara

Nuri Bilge Ceylan “Kış Uykusu” ile Los Angeles’ta

Altın Palmiye ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan, “Kış Uykusu” filminin Los Angeles Sanat Müzesi’ndeki gösterimine katıldı.

Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında ABD’ye gelen Nuri Bilge Ceylan, LACMA Bing Theater’da düzenlenen gecede film gösterilmeden önce Amerikalı sinema eleştirmeni ve LACMA film küratörü Elvis Mitchell’in sorularını yanıtladı.

Cannes Film Festivali’nde geçen yıl Altın Palmiye ödülüne layık görülen Kış Uykusu’nun çekim tekniği ve konusuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ceylan, Rus yazar Anton Çehov ve filmin senaryosuna esin kaynağı eseri  “Karım” (The Wife) hakkındaki bir soru üzerine, Rus edebiyatıyla yakından ilgilendiğini, özellikle Dostoyevski ve Çehov’u zevkle okuduğunu söyledi.

Ceylan, şöyle devam etti:

“Çehov’un bu eserini 25 yaşındayken okudum ve çok etkilendim. Öyküyü sinemaya uyarlamayı o dönem istedim ancak hikayenin ağırlığı nedeniyle doğru zamanı bekledim. Yönetmen olarak yeterli tecrübeye sahip olduğumu hissettiğimde, şimdi deneyebilirim deyip film için çalışmaya başladım.”

Türk sinemasının uluslararası alanda ödül almış filmleri ve yine Türk sinema tarihinde mihenk taşı olarak değerlendirilen filmlerden oluşan 10 filmlik bir seçkiyi LATFF organizasyonuyla ABD’de seyirciyle buluşturacak 100. yıl etkinlikleri, gelecek günlerde California Üniversitesi’ndeki (UCLA) film gösterimleri ve Nuri Bilge Ceylan’ın öğrencilerle buluşmasıyla devam edecek.

AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar