Ara

New York’ta Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) üyeleri ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Brooklyn`de bir araya geldi.

New York’ta Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) üyeleri ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci Brooklyn`de bir araya geldi.

bak
Açılış konuşmasını yapan Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi İşadamı Murat Güzel, TASC`ın kısa bir tanıtımını yaparak Cumhurbaşkanımızın ABD`de ziyaretleri esnasında gerçekleşen bir programda Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan`ın TASC’ın amacını, “Diğer kuruluşların yerini almak değil, ortak meselelerde hep birlikte, süratle ve etkin bir şekilde harekete geçmek kabiliyetini artırmayı hedefliyor.” diyerek tanımladığını hatırlattı.

Komite Yönetim Kurulu Üyesi ve İletişim Koordinatörü Mustafa Tuncer, TASC’ın ilk kez Eylül 2014’te yaklaşık 10 dernek başkanının bir araya gelerek ABD’de yerleşik bulunan Türk toplumunun, özellikle milli meselelerde ortak sesi olmak adına istişari toplantılarına başladığını belirtti.

mu

Tuncer, Şubat 2015’te Türkiye’nin New York Başkonsolosluğunda 97 Türk dernek temsilcisinin katılımcısıyla ilk büyük istişari toplantısını gerçekleştiren TASC’ın, ABD’de Türk diasporası adına ortak meselelerde güçlü bir ses çıkartmama eksikliğinden ve bu eksikliğin nasıl giderilmesi gerektiğinden yola çıktığını kaydetti.

TASC’ın kıstasının milli bir duruşa ve yeni Türkiye’nin vizyonuna sahiplenmek olduğunu bildiren Tuncer, “Pergelin sabit ucunun Anadolu olduğunu unutmadan hareket eden herkese kapımız açık.” diye konuştu.

ha

halil

Komite Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Halil Mutlu ise TASC’ın tüm Türk toplumunu kucaklayan ve organize olmak için başlatılan bir çalışma olduğunu aktardı. Yönlendirme Komitesi olarak Türk toplumunun herkesimine ulaşmaya çalışıyoruz, yaptığımız toplantılarımızı tek tek arayıp kendilerini davet ediyoruz. Musait olamayıp, gelemeyen bu arkadaşlarımızı tekrar tekrar arayıp kendilerine aramıza katılmaları çağrımızı iletiyoruz. New York ekibimiz 2 hafta önce çalışmalarına başlamıştır. Yoğun bir şekilde çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Mutlu, TASC’ın New York’un Rochester bölgesinde ve ABD’nin Massachusetts eyaletinde organize olmayı planladığını dile getirdi.

nevi
Yönlendirme Yönetim Kurulu üyesi ve New York çalışmalarında görev alan Nevin Bakır ise yaptığı açıklamada :
“Sözde Ermeni Soykırımı iddialarına karşı kurulan Türk –Amerikan Yönlendirme Komitesi, ABD genelinde Türk-Amerikan dernekleri ve çatı kuruluşlarını esnek bir çerçeve içerisinde ortak bir paydada birleştirmeyi hedeflemektedir.
Kuruluş amaçlarımız arasında Türk-Amerikan toplumunu yapılandırmak, Türkiyenin ABD`de tanıtımı ve ülkeler arası ikili ilişkilerin geliştirilmesi bulunmaktadır.
5 Ekim 2016 tarihinde TASC yönetim kurulu tarafından New York’ta ki oluşumu başlatmak için görevlendirilen TASC Yönetim Kurulu üyemiz Doktor Halil Mutlu başkanlığında çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz . görüşmeler çerçevesinde New York`ta iki farklı program düzenlenmesine karar kılındı. Bunlardan en önemlisi 15 Temmuz günü ülkemizde FETO örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi temalı panel, diğer program ise Amerika`da yaklaşan Şükran Günü sebebiyle New York`ta yaşayan evsizlere hindi dağıtımıdır.

ba

New York ve çevresinde Turk-Amerikan toplumuna hizmet odakli odaklı tanışma ve çalışma faaliyetleri içerisindeyiz. Şu ana kadar New York civarında yer alan dernek temsilcilerine, dernek üyelerine ve toplum gönüllülerine davetlerimizi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

 
Meşrebine, düşünce tarzına bakmaksızın New York gibi kozmopolitik bir şehirde bu manaya uygun faaliyet odaklı çalışma ekibi aramaya , davet edilip gelemeyenleri düzenlediğimiz farklı programlarda tekrar tekrar davet etmeye devam ediyoruz.

 
Amacımız Türk-Amerikan toplumu içerisinde bölücülük ve ayrımcılık oluşturmak değil, aksine birleştirici ve yapıcı ekip ruhunun bilinciyle çalışabilecek çalışma arkadaşlarıni biraraya getirmektir. Kavgalar ve ayrışmalarla hiç bir yere varılamayacağını defalarca gördük. Bu bağlamda her görüş ve gruptan toparlayacağımız çalışma arkadaşlarıyla New York da kısa zaman içinde Yönlendirme komitesinin çalışmalarından çok yaygın bir şekilde konuşulmasını sağlayacağımızdan umutluyuz.

22 Eylül Perşembe günü Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’ın Manhattan’da katıldığı Amerika’da yerleşik Sivil Toplum Kurumları Başkan’ları ve Türk Toplumu buluşmasında göstermiş olduğu liderlik ve ilettiği birlik mesajları Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi TASC olarak memnuniyetle karşılanmıştır. Washington DÇ’de geçen 24 Nisan’da 10,000’ne yakın Türkiye sevdalısını bir araya getirerek Ermeni yalanlarına son mitingini düzenleyen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesinin ismini zikreden Cumhurbaşkanı’mız ifadelerinde , “Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin faaliyetlerinden duyduğum memnuniyeti bir kez daha dile getirmek istiyorum. Bu Amerika’da ihtiyaç duyduğumuz bir mekanizmaydı. Amerika Birleşik Devletlerindeki Türk Amerikan dernekleri ve çatı kuruluşlarını esnek bir çerçeve içinde ortak bir paydada birleştirmeyi hedefleyen bu komiteyi, hep birlikte desteklemeliyiz” diyerek kurumumuzu onure etmiştir. Konuşmasında TASC’ın çalışmalarını takdirle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı’mız tüm Türk toplumunu da Türk Amerikan Yönlendirme Komitesini TASC’ı desteklemeye davet etmiştir. Toplantıda TASC’ın diğer kurumlar arasında koordinasyon sağlama özelliğine de değinen Cumhurbaşkanı’mız sözlerine “Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme komitesinin amacı diğer derneklerin ve çatı kuruluşlarının yerini almak değildir. Komite önde gelen dernek ve çatı kuruluşlarının ortak meselelerde hep birlikte, süratle ve etkin bir şekilde harekete geçmek kabiliyetini artırmayı hedefliyor. Bu komiteyi hep beraber sahiplenerek, etkin bir şekilde işleyen bir mekanizma haline getirmek, her şeyden önce sizlerin yararına olacaktır.” Şeklinde devam etmiştir.

kari
Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan ve heyecanımızı yine sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyduk. Ayrıca burada olmanızdan dolayı onur duyduk “ diyerek sozlerini tamamladi.
Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) üyeleri ile Brooklyn`de bir araya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi “Sizleri selamların en güzeli ile selamlıyorum. Öncelikle aranızda bulunmaktan memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu buluşmayı gerçekleştiren ve sizlerle buluşmamıza vesile olan TASC`e teşekkür ediyorum.diyerek sözlerine başladı. TASC’ı çalışmalarından ötürü kutlayarak “Sizlerin burada bir araya gelmenizi, varolan Türk nüfusunu birleştirip yönlendirme adına çalışmalarınızı gayet önemli görüyor ve hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

b

 

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine değinen Tüfenkci, “15 Temmuz darbe girişiminde Türk halkı demokrasisine, 16 Temmuz’da da ekonomisine sahip çıktı.” dedi.
Darbe girişiminin ardından Türk milletinin bir ay süresince 11 milyar doları kendi tasarruflarından piyasaya verdiğini vurgulayan Tüfenkci, böylece 15 Temmuz’un etkilerinin ekonomik anlamda silindiğini, Merkez Bankasının aldığı önlemlere dahi başvurmaya gerek duyulmadığını, ithalat ve ihracatın da eski seviyelerin üzerine çıktığını kaydetti.

“TTIP’in içinde olmak istiyoruz”

ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında müzakereleri süren Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Anlaşması’na da değinen Tüfenkci, terörizme karşı gümrük ve ticaret ortaklığının karşılıklı tanınması konusunda ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ile fikir birliğine varıldığını aktararak, teknik anlamda çalışmaların planlandığı bilgisini paylaştı.

TTIP’in imzalanması ve Türkiye’nin gümrük birliği noktasında söz konusu anlaşmanın dışında kalması durumunda Amerikan mallarının ülkeye gümrüksüz gireceği ancak buna mukabil Türkiye’nin ihraç mallarının gümrükle karşılaşacağına dikkati çeken Tüfenkci, “Biz TTIP’in içinde olmak, masada olmak istiyoruz, bunu ısrarla vurguluyoruz.” ifadesini kullandı.

Darbe girişimi sırasında Türk milletinin dünyaya sivil direnişi gösterdiğini vurgulayan Tüfenkci, “Dünyanın hiçbir yerinde de böyle bir hareket görüleceğini zannetmiyorum. Onun için Türk milleti necip bir millet.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ve ABD’de bazı insanların darbe teşebbüsünü anlamamaya çalıştığını belirten Tüfenkci, milletiyle bütünleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara inen Türk halkının 15 Temmuz’da oynanan oyunu bozduğunu ifade etti. Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk halkıyla, Türk milletinin de Cumhurbaşkanı ile bütünleştiğine dikkati çekti.

rc re

nv

Türkiye’nin 14 yıl öncesinden çok daha ileri noktalara taşındığını dile getiren Tüfenkci, şöyle konuştu:

“Sizlerin burada göstermiş olduğunuz çalışma, gayret ve ve birlik, Türkiye-ABD arasındaki dostluğun yeşermesi, ilişkilerde düzgün bilgilendirme ve adım atılması noktalarında ve ülke çıkarlarının korunması anlamında Türkiye için çok önemli. Maalesef başka coğrafyalarda da hainlerin uzantıları yok değil. Ben inanıyorum ki sizler buralarda ve bulunduğunuz her ortamda doğruyu ve gerçeği anlatmak adına gayret gösteriyorsunuz. Sizlerin buradaki katkılarınız, milletin ve devletin yanındaki duruşunuz, Türkiye’yi buralarda anlatma noktasında ciddi görevler ifa etmiş olacak. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız mutlaka o ülkenin siyasetinde yer almaya çalışsınlar. O siyasetin içerisinde var isek o siyaseti etkileyebiliriz. Bizler bunda geri kalmayalım. Biz geri kaldığımızda bir başka grup bunu doldurmuş oluyor. Buralardaki siyasete de etki etmemiz gerekiyor.”

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar