Ara

Müslümanlar ve Hristiyanlar iftar sofrasında buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından başkent Nairobi’deki Rahma Camii’nde verilen iftara Türkiye’nin Nairobi Büyükelçisi Ahmet Cemil Miroğlu, TİKA’nın Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek, Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi (SUPKEM) temsilcileri ile çok sayıda yerli ve yabancı misyon şefi ve Türk vatandaşı katıldı.

Yaklaşık 500 kişinin katıldığı iftar programı Kur’an-ı Kerim tilaveti ve konuşmalarla başladı, davetlilere Türk yemekleri ikram edildi.

“Ramazan’ın özünde sevgi, saygı ve paylaşmak var”

Kenya Müslümanlar Birliği Yüksek Konseyi üyelerinden Sheikh İbrahim Lethome, “Müslümanların Ramazan ayı vesilesiyle dil ve din ayrımı yapmadan herkesi bir sofranın etrafında toplaması ramazanın ruhunu yansıtıyor” dedi.

Lethome, bu uygulamanın her zaman devam etmesi gerektiğini savundu.

“Ramazan’ın özünde sevgi, saygı, huzur, aynı sofrada bir araya gelmek ve paylaşmak var. TİKA’nın vermiş olduğu iftar, Müslüman ve Hristiyan her iki tarafı da aynı sofrada buluşturuyor. Benim için bu her daim devam etmesi gereken, takdir edilesi bir ruh ve anlayıştır.”

“Kenyalı Hristiyan kardeşlerimiz için güzel bir deneyim oldu”

TİKA Nairobi Koordinatörü Emre Yüksek de Kenya’nın çoğunluğunun Hristiyan nüfusa sahip olduğuna dikkati çekerek, iftar programı vesilesiyle ramazanın getirdiği hoşgörü ve bereketi bütün inanç gruplarından Kenyalılarla paylaşmak istediklerini söyledi.

Gelecek senelerde de Hristiyan ve Müslümanları iftar programı vesilesiyle buluşturacak benzeri programlara devam edeceklerini belirten Yüksek, “Ramazan’ın barış ve dostluk mesajını bütün kesimlerle paylaşmayı görev biliyoruz” dedi.

Kaynak: AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar