Ara

Muhammed Ali’den Trump’a Tepki

ABD’li boksör Muhammed Ali, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık yarışına giren iş adamı Donald Trump’ın Müslümanların ülkeye alınmaması yönündeki çağrısını sert bir dille eleştirdi.

ABD’li boksör Muhammed Ali, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık yarışına giren iş adamı Donald Trump’ın Müslümanların ülkeye alınmaması yönündeki çağrısını sert bir dille eleştirdi.

Ali yaptığı açıklamada, direkt isim kullanmadan başkanlık yarışına girerek Müslümanların ülkeye girmelerinin yasaklanmasını isteyenlere yönelik yaptığı açıklamada, “İslamiyeti kendi çıkarları için kullananlara karşı durmalıyız” ifadesini kullandı.

DAEŞ’in uyguladığı şiddetle ilgili Muhammed Ali, “Gerçek Müslümanlar, bu örgütün yaptıklarının İslam dininin ilkelerine taban tabana zıt olduğunu bilirler” dedi. Ali, siyasi liderlerin, bulundukları pozisyonları İslamiyet hakkında daha fazla anlayış sağlanması için kullanmaları gerektiğini vurguladı.

DAEŞ üyelerini “yanlış yola sapmış katiller” olarak nitelendiren Muhammed Ali, bu katillerin, birçok insanı İslamiyet’ten uzaklaştırdığını ifade etti.

Muhammed Ali, 1964 yılında Cassius Marcellus Clay Jr. adını değiştirerek Müslüman olmuştu. Kariyerini 1981 yılında sonlandıran Ali, 1984 yılında Parkinson hastalığına yakalanmıştı. ABD spor tarihinin önemli isimleri arasında bulunan Ali’nin 3 kez dünya ağır siklet boks şampiyonluğu bulunuyor.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar