Ara

Mesleği unutulmasın diye ocak karşısında ter döküyor

Antalya’nın Serik ilçesi Belek turizm merkezinde, çocukken babasının yanında el yapımı bıçak üretimine başlayan 74 yaşındaki Süleyman Demir, ömrünü boynuz ve çelikle bıçak üretimine adadı.

Kendisini “Serik’in son bıçak ustalarından biri” olarak tanıtan 74 yaşındaki usta, ihtişamıyla göz kamaştıran 5 yıldızlı otellerin yanı başında, duvarları yanan kömürle kararmış, pencereleri çelikten bıçak, nacak ve baltalarla donatılmış bir dükkanı her sabah açıyor.

40 dereceyi bulan sıcağa aldırmadan kömürle doldurduğu ocağını yakan bıçak ustası, diğer taraftan şekil vereceği çeliği inceliyor. Ocağı ısınırken bıçağın sapı olarak kullanacağı, rahat şekil verebileceğini düşündüğü, düze yakın bir keçi boynuzunu ısıtmaya başlayan Demir, kıskaç yardımıyla boynuzu da mengeneye sıkıştırıyor.

“Biz alın teriyle yapıyoruz”
Geleneksel bıçak yapanların sayısının oldukça azaldığını ifade eden Demir, şöyle devam etti:

“Kolay iş yok. Kızdırdık, eğdik, büktük, doğrulttuk. Yok yerdeki bir şeyi canlandırıyoruz. İlk başladığım yıllarda hepimize bir iş vardı. 8-9 çırak çalışıyorduk. Şimdi bu işi yapan yok. Sıcak demirci işi bitti. Pres işi çıktı, adama el değmeden bıçağı yapıyor. Biz alın teriyle yapıyoruz ama onlar… Elle yapılan yazı yapmıyor. Makineyle üzerine yazısını yapıyor. Biz ısıtacaksın, döveceksin, sulayacaksın, bunlarla uğraşıyoruz.”

 

 

AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar