Ara

Mengen’de İlköğretim Haftası Kutlama Programı Yapıldı

 

Bolu Mengen’de 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı düzenlendi.

Bolu Mengen’de 18 Eylül Salı günü, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı kapsamında Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde etkinlik düzenlendi.

İlköğretim Haftası Kutlama Programına Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, AKP İlçe Başkanı Muhammet Sargın, Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci, Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik, kurum amirleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından öğrencilerin hazırlamış oldukları çeşitli gösteriler sunuldu. Cumhuriyet İlkokulu bahçesindeki etkinliğin ardından, heyet Halk Eğitim Merkezi Yaz Dönemi Resim Kursu Sergisi açılışına katıldı.

Basına bilgi paylaşan Mengen Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Çevik; “Bizim yaz etkinlikleri kapsamında açılan kurslarımız bunlar. Bağlama ve resim üzerine kurslar açtık. Yaklaşık 36 civarında kaydımız var. Bunlardan 33 öğrencimiz devam etmiş. 24 öğrencimiz kursun sonuna kadar gitmiş ve belge almaya hak kazanmış. Mengen küçük bir ilçe, merkez nüfusu 5400, toplam nüfusumuz 14300 civarında. Ama halk eğitim faaliyetlerine ilgi hem yetişkinler olarak, hem de çocuklar olarak çok güzel. Yani o kadar çok istekte bulunan insanlar var ki ama maalesef öğretici bulamamaktan açamadığımız kurslar oluyor. Diğer türlü bütün kurslara cevap vermeye çalışıyoruz. Yaz kurslarımızda da keza öyle oldu. Resim kurslarımıza katılım çok güzel oldu. Ben ne zaman girsem sınıfta 15 civarı ve üstü öğrenci oldu. Çok güzel çalışmalarda yaptılar.”diye ifade etti.

Sanatın, insanın kendini en iyi ifade etme şekli olduğuna değinen Çevik; “Çocuğun üzüntüsü vardır, sevinci vardır. Coşkuludur ama bunu ifade edemeyebilir. Yetişkinlerde bazen ifade edemeyebiliyor. Çocuklardan bunun o duygularını, düşüncelerini ifade edebilmeleri yollarından bir tanesi de resim. Bizde bunun üzerine bir çalışma, yaz etkinliği yapalım istedik. Duyurumuza çıktık. Başvurularımızı aldık. Çok ta güzel başvurularımız geldi. Öğretmenimiz Nehir Marmara Hanımla çocuklarımızı 2 aylık bir eğitimden geçirdik. Öğretmenimizin desteğiyle de çok ta güzel bir sergimiz oldu. Bugün ilçe protokolümüze bunlarla ilgili sunumumuzu yaptık. Kursumuzun devamı olacak tabii ki. Bir şeye başladıysak devamını getirmek istiyoruz. Halk eğitim biliyorsunuz 7’den, 70’e hitap eden bir kurum. Sadece öğrencilere değil ev hanımları da çalışanlarda herkes katılabilir. Katılmak isteyen bütün kursiyerlerimizi, öğrencilerimizi bu kurslara dâhil edip, hem teknoloji bağımlılığından onları kurtarmak istiyoruz, hem sanata olan ilgilerini artırmak istiyoruz, hem de kendilerini daha rahat ifade edebilecek, kendilerine özgüvenleri yükselebilecek şekilde ifade etmelerini sağlamak istiyoruz.  Aynı zamanda çocukların enerjilerini sarf etmeleri, fazla enerjiyi atmaları bakımından da çok önemli olduğu için bu kurslara çok önem veriyoruz.  Resim ve spor kursları da önümüzdeki dönemde hafta içi ve hafta sonu olarak devam edecek.”diye belirtti.

Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci basın açıklamasında; “2018-2019 eğitim ve öğretim yılı bugün başladı. İlköğretim haftasıyla ilgili Cumhuriyet İlkokulumuzda faaliyette bulunduk. Bu hafta bizim için önemli zira Mengen’imizde 2150 öğrencimiz eğitim ve öğretime başladı. Ülkemizde de 20 milyona yakın öğrencimiz eğitim ve öğretime başladı. Bizde bugün hem öğrencilerimizin bir faaliyette bulunması, hem de kendilerine özgüvenlerini sağlamaları için bir program düzenledik. Güzel bir programdı, ben arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Halk eğitim merkezimizde başarılı öğrencilerimizi, kabiliyetli öğrencilerimizi keşfedip, onları geleceğe hazırlamak istiyoruz. Bizim burada halk eğitim merkezimiz 7 den 70’e örgün ve yaygın eğitim olarak geçiyor. Yaygın eğitimin en büyük ayağı 7’den 70’e kadar herkese kurs verebiliyor. Öğrencilerimiz boşta kalmasınlar, yaz tatillerini değerlendirsinler diye bağlama kursu ve resim kursu açtık. Onu da ilköğretim haftasını anlamlı kılsın diye bugün serginin açılışını yaptık. Tabi resimler çok güzeldi. Usta öğreticimiz Nehir Hanım’da çok özverili bir şekilde, yazın herkes tatile giderken, o geldi burada öğrencilerimize katkıda bulundu. Büyük bir özveri göstererekten büyük bir çalışma yaptı. Ona da buradan teşekkür ediyoruz. Başarılı bir çalışma oldu. Burada da kaymakam beyimiz öğrencilerimize katkı sağlayacağını söyledi. Velilerimizden malzeme bazında talepte bulunanlar oldu. Bunları da ilçe milli eğitim müdürlüğü olarak, kaymakamlık olarak karşılayacağız. Çok güzel bir sergiydi.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar