Ara

Mengen Halk Eğitim Merkezi “Yıl Sonu Sergisi” açıldı.

Mengen Halk Eğitim Merkezi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı çalışmalarından oluşan “Yıl Sonu Sergisi” açılışı gerçekleşti.

Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı içinde açılarak tamamlanmış bulunan Resim Öğretmeni Nehir Marmara Yaman’nın, El sanatları Öğretmeni Hatice Yavuz’un, Giyim Öğretmeni Elif Uğur’un kursiyerlerinin yapmış olduğu çalışmaların yer aldığı “Yıl Sonu Sergisi” açılışı, 11 Haziran 2019 (Salı) günü yapılan tören ile gerçekleşti.

Sergi açılışına; Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın, Mengen Belediye Başkanı Turhan BULUT, Mengen İlçe Milli Eğitim Müdürü Salih Celepci,  Yeniçağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Kani Parlak, Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Çetin,  Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Çevik, İlçe Müftüsü Mehmet Özcan, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Kurslarımıza Toplamda 1159 Kişi Katılmıştır.”

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan sergi açılışında ilk konuşmayı yapan Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Çevik; “2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı içinde 6 adet kursumuz işbirliği halinde açılmış olup, bu kursların 24 tanesi Genel Kurslar, 33 tanesi de Mesleki ve Teknik Kurslar kapsamında açılmıştır. Kurslarımıza 537’si erkek, 622’si kadın olmak üzere toplam 1159 kişi katılmıştır. Bu kursların yanı sıra 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı’nın 2 döneminde toplam 9 adette Destekleme ve Yetiştirme Kursu açılmıştır. Üniversiteye hazırlık adı altında geçen bu kurslarımıza da 18 adet öğrencimiz katılmıştır. Halk eğitim olarak birde açık öğretim ortaokulu ve açık öğretim lisesi öğrenci işleri de müdürlüğümüzce yürütülmektedir. Daha önceleri ilçe dışına giderek sınavlara katılmak zorunda kalan öğrencilerimiz artık böyle bir sıkıntıyla karşılaşmamaktadırlar. İlçemizdeki öğrenci sayımızı gerekli olan 100 kişi sayımızı aşarak, 120 yapmış ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 2.döneminden itibaren ilçemizde de sınavlar yapılmaya başlanmıştır.”diye belirtti.

Her şeyin İlçe Kaymakamı Hasan Günaydın’ın geçen sene yapılan 19 Mayıs Törenlerinde sergilenen İşaret Dili Gösterisini izledikten sonra bu kursu açalım demesiyle başladığını belirten Mengen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Çevik konuşmasının devamında; “Hiçbir konuda bizden desteğini esirgemeyen kaymakamımızın bu sözüyle yola çıkarak bizde hiçbir kamu kurumunda işitme engelli vatandaşlarımız sıkıntılarını anlatamadan çıkmasınlar diye başladık bu işe.. Kurslarımızı tamamlayarak Mengen’i işitme engelli vatandaşlarımız için daha yaşanabilir hale getirme niyetiyle hareket ettik.”diye ifade etti.

“Resim Kursu, Müzik Kursu Bunlara Çok Önem Veriyorum.”

Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın sergi açılışındaki konuşmasında; “Amacımız, geçen sene yapılan 19 Mayıs etkinliklerinde çok programlı lise öğretmen ve öğrencilerinin Türk dili ile alakalı bir gösterimi olunca bunu ‘Bütün ilçede yapabilir miyiz?’ diye yola çıktık. Sağ olsun arkadaşlarımız buna sahip çıktılar.  Çok da güzel bir kurs geçti. İlgi ve alaka çok harikaydı. Bu beni daha da gururlandırdı, daha da övünç kaynağı oldu benim için. Bütün kursiyerlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizlerden velilerimiz ve öğretmenlerimizden bir ricam var. Resim kursu, müzik kursu bunlara çok önem veriyorum. Matematik lazım, coğrafya, fen lazım ama gençlerin, çocukların sağlıklı bir gelişim sağlaması için beden eğitimi de müzik de resimde lazım. Hayal dünyalarının gelişmesi için ileride daha iyi bir yerlere gelmeleri için mühendis, doktor olabilmesi için ben özellikle rica ediyorum.”diye ifade etti.

“Üretmek Lazım, Bir Şeyler Sunmak Lazım.”

Bu derslere özellikle halk eğitim üzerinden devam edeceklerini belirten Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın konuşmasının devamında; “Bu resim kursumuza çok güzel ilgi ve alaka var. Müzik kursumuza da ben bunun daha da fazla artmasını istiyorum. Burada milli eğitim ve velilerimize çok iş düşüyor. Birde inşallah önümüzdeki dönemde belediye ile halk eğitim ve bizlerinde desteğiyle, kültür evlerinde kadınlarımızla beraber üretim yapacağız. Üretmek lazım, bir şeyler sunmak lazım. Üretimin satışa yönelik olması lazım, biz ilçe olarak buna müsait bir ilçeyiz. Yazın buradaki karayolundan günlük 50 bin araç geçiyor. Araçların biz 10/1’ni Mengen’de konaklatabilirsek, Mengen’e uğrayabilirse, biz kendi yağımızla kavruluruz. Zaten güzel bir ilçeyiz. Kırsal Turizm alanında önemli bir aşamaya geldik. Önümüzdeki dönemde yeni yatırımlar olacak ama iş yine bizde, Mengenlilerde. Biz bu işe sahip çıkmalıyız. El birliği ile bu işi yapmalıyız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”diye belirtti.

Konuşmaların ardından Giyim Kursu Defilesi yapıldı. Teşekkür belgelerinin verilmesinin ardından sergi açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi. Bir hafta açık kalacak olan “Yıl Sonu Sergisi” töreni, verilen kokteyl ardından sona erdi. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar