Ara

Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali İki Gün Sürdü

 

Bolu’nun Mengen İlçesinde 33. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali gerçekleşti.

Bolu’nun Mengen İlçesinde 2 gün süren 33. Uluslararası Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali 4-5 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleşti.

Festivale, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, Bolu Vali Yardımcısı Hakkı Loloğlu, Mengen Kaymakamı Hasan Günaydın, Bolu Belediye Başkan Vekili Emine Davarcıoğlu, Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, kardeş şehir Almanya Mengen Belediye Başkanı Stefan Bubeck, resmi kurum müdürleri, siyasi ve STK temsilcileri, ünlü chefler, aşçılar ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı..

Mengen Belediyesi Konukevi açılışıyla başlayan festival, Bolu Belediye Bandosu’nun marşları eşliğindeki kortej yürüyüşüyle festival alanına geçilmesi, burada Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından, folklor gösterileri ve protokol konuşmaları, plaket takdimi ile devam etti.

Festival açılış konuşmasını yapan Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut, özetle; “İlk festival, Mustafa Kemal Atatürk’ün 100’üncü doğum yılı olan 1981’de Konak Köyü’nde gerçekleştirildi. 1981 yılında halkımız Gazi Mustafa Kemal’in doğum yılını kutlayalım diyor. Aşçılarımız bir dernek kuruyor ve festival kararı alınıyor. 26 Ağustos 1981 tarihinde bir festival düzenliyor. Bu festivalde bir pankart açılıyor. Pankartta Mengen’de Aşçılık Lisesi isteniyor. Bu talep o günkü yetkililer tarafından da kabul görerek, aşçılık okulu 1985 yılında eğitime başlıyor. 1997 yılında ön lisans eğitimi veren iki yıllık aşçılık yüksek okulu kuruluyor. 2012 yılında 4 yıllık Gastronomi Bölümü kuruluyor. Bu yıl kampüs binasının temeli de atıldı ve hızla inşaatı devam ediyor. Tüm bu yapılanlar Türk mutfağı için büyük kazançtır” diye ifade etti.

Ardından Mengen Aşçılık ve Turizm Derneği, ASOMDER,  ULAF, TAŞPAKON, Başkanları konuşması ve plaket takdimi ile Almanya Mengen Belediye Başkanı Stefan Bubeck, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Ahmet Baysal adına İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Fatih Yamaner, Gentaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kahraman, CHP Parti Mejlis Üyesi Gökhan Günaydın, CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyin Torun, Bolu Vali Yardımcısı Hakkı Loloğlu’na  konuşmalarının ardından plaket takdim edildi.

Festival kapsamında dev tencerede yapılan 1,5 tonluk etli erişteye protokolün keş, ceviz serpmeleri ve dev kaşıklarla karıştırmaları ardından yemek, vatandaşlara dağıtıldı. Daha sonra protokol tarafından, 7 bölgeden 70 mutfak stantları gezildi. Milli Maratoncu Akın Yeniceli, gıda israfına dikkat çekmek amacıyla Ankara’dan Mengen’e koşarak geldi. Yemek yarışmaları ile devam eden 1. gün Mithat Körler, Atiye konserleri ve havai fişek gösterileriyle son buldu.

Kahvaltı programı ile başlayan 2. gün de “Uluslar arası Aşçılık Kupası Yarışması” ve “Uluslar arası Aşçılık Kupası Ödül Töreni” ardından, akşam gerçekleşen Mehmet Şafak, Alp Arslan konserleri ve havai fişek gösterisiyle sona erdi. Haber: Fatma Marmara

 

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar