Ara

Mehdi Eker: Komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne büyük saygımız var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, siyasi parti ve hükümet temsilcileriyle temaslarda bulunmak üzere geldiği başkent Londra’da, İngiliz devlet televizyonu BBC’de Newsnight programına konuk oldu.

Irak’ta devam eden Musul operasyonu bağlamında kendisine yöneltilen “Türkiye bugünkü sınırlarını öngörülebilir bir gelecek için istikrarlı kabul ediyor mu?” sorusuna karşılık Eker, “Biz sınırlarımızdan memnunuz. Komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne büyük saygımız var. Bölgede, Suriye’de ve Irak’ta DEAŞ’a karşı mücadele ediyoruz.” yanıtını verdi.

Eker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Lozan Anlaşması’na değinerek yaptığı değerlendirmelerle ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan Anlaşması’na değil, imzalandığı dönemin tarihi koşullarına atıf yaptığını dile getiren Eker, “Musul ve Kerkük, Lozan Anlaşması’nda yer almadı. Bölgede daha sonra farklı gelişmeler yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Eker, “Bugün karşı karşıya olduğumuz gerçek mesele terördür, DEAŞ’tır, PKK’dır, yakın zamanda yaşadığımız en kanlı askeri darbeye teşebbüs eden Fetullahçı Terör Örgütü’dür. Biz bütün bunlara karşı mücadele ediyoruz. Bugün Türk ordusu DEAŞ’a karşı mücadele eden bir koalisyonun parçası olmaya hazır.” diye konuştu.

Başika Kampı
Başika’daki Türk askeri varlığı konusundaki bir soru üzerine de Eker, Türkiye’nin bölgeye Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni desteklemek için gittiğini anlattı.

Türkiye’nin, DEAŞ’a karşı savaşan Peşmerge güçlerini eğitmek için bölgede bulunduğunu söyleyen Eker, “Şimdiye kadar DEAŞ’a karşı aktif olarak savaşan 3 bin 500 kişi eğitildi. Bu nedenle oradayız. Bu ayrıca bizim kendi ulusal güvenliğimizle ilgili bir mesele.” değerlendirmesini yaptı.

Irak’ta 60 ülkenin askerinin bulunduğunu bildiren Eker, Türkiye’nin Başika Kampı’nın da Irak hükümeti ve Bölgesel Kürt Yönetimi’nin onayıyla kurulduğunu kaydetti.

 

 

aa

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar