Ara

Meclis 6 genel başkanla görev yapacak

24 Haziran’da sandıktan çıkan kesin olmayan sonuçlara göre, TBMM’ye 5 parti girdi: AK Parti, CHP, MHP, İyi Parti ve HDP.

İttifak yapan partilerden BBP, AK Parti sıralarından, DP ise İyi Parti’den Meclis’e girmeye hak kazandı.

2’si eş genel başkan olmak üzere 6 genel başkan var

Kesin olmayan sonuçlara göre parlamentoda 2’si eş genel başkan olmak üzere 6 genel başkan görev yapacak.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Milletvekili, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Osmaniye Milletvekili, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici AK Parti Ankara Milletvekili, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal İyi Parti Afyonkarahisar Milletvekili, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan İstanbul Milletvekili, Sezai Temelli ise Van Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

Yeni dönemde Meclis’te temsil edilecek partilerden AK Parti’nin Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partilerinin Cumhurbaşkanı adayı oldu ve 24 Haziran’da yapılan seçimde Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi.

Bazı illerde milletvekilleri değişmedi 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu İzmir, MHP Genel Başkanı Bahçeli Osmaniye, BBP Genel Başkanı Destici Ankara, Demokrat Parti Genel Başkan Uysal Afyonkarahisar, HDP Eş Genel Başkanları Buldan İstanbul, Temelli ise Van’dan parlamentoya girdi.

Yeni dönemde bazı illerin milletvekilleri değişmedi.

Sinop, Gümüşhane, Kırklareli ve Ardahan, 26. Dönem’de olduğu gibi 27. Dönem’de de aynı milletvekilleri tarafından temsil edilecek.

Gümüşhane’yi yeni dönemde geçen dönemde olduğu gibi AK Parti milletvekilleri Hacı Osman Akgül ile Cihan Pektaş; Kırklareli’ni AK Parti Milletvekili Selahattin Minsolmaz ile CHP milletvekilleri Türabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu temsil etmeye devam edecek.

Sinop, yeni dönemde AK Parti Milletvekili Nazım Maviş ile CHP Milletvekili Barış Karadeniz, Ardahan da AK Parti Milletvekili Orhan Atalay ve CHP Milletvekili Öztürk Yılmaz tarafından temsil edilecek.

Uzun milletvekili isimleri de var

TBMM’de yer alacak 600 milletvekilinden 4’ünün ismi dört kelime.

“AK Parti İstanbul Milletvekilleri Fatma Betül Sayan Kaya, Müşerref Pervin Tuba Durgut, Emine Sare Aydın Yılmaz ile CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü.”

125 milletvekilinin ismi de 3 kelimeden oluşuyor.

 

Kaynak: AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar