Ara

“Kütüphaneler ve Aydınlanma Evleri’nin” Kitabı Çıktı

 

Eğitimci Yazar Recai Şeyhoğlu, Rasime Şeyhoğlu kütüphaneleri ve Aydınlanma Evleri kitap haline getirildi.

Eğitimci Yazar Recai Şeyhoğlu 2002 yılından bu yana yaptıkları kütüphanecilik çalışmalarını ve Aydınlanma Evleri projesiyle ilgili görselleri, bilgileri “Rasime- Recai Şeyhoğlu Kütüphaneciler Zinciri ve Aydınlanma Evleri” kitabı haline getirdi.

Anne, kitap, müze ve kütüphaneciliği sevdirmeyi, yaygınlaştırmayı amaçlayarak yaptığı tüm bu çalışmalarını anlatan kitaplarını Türkiye’deki kütüphanecilere, Kültür Bakanlığı’na, dostlarına gönderen Eğitimci Yazar Recai Şeyhoğlu, ayrıca yine bu kitaplarını Washington, Brüksel, Londra, Tahran- İran, Girne, Üsküp, Atina, Tiran Milli Kütüphanelerine ve orada bulunan dostlarına da gönderdi.

Bugüne kadar açılmış olan 48 kütüphane,  8 Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Evine ait tüm dokümanlar, 68 sayfalık bir kitapta toplanarak, kütüphaneciler, kültür – sanat alıcıları, belediyeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile şairler, yazarlar ve müzeciler için de önemli bir başucu kitapçığı durumunda olan  “Rasime- Recai Şeyhoğlu Kütüphaneciler Zinciri ve Aydınlanma Evleri” kitabı, aynı zamanda önemli tarihi bir belge niteliği taşıyor. Harcanan emek ve ödüllerinde yer aldığı kitapta, açılan her kütüphaneye ait fotoğraf ve bilgilerin yanı sıra kütüphanelerin önüne dikilen ağaç fidanları da yer alıyor.

Anne ve oğul Şeyhoğluların özgeçmişlerinin de bulunduğu  kitapta, “Rasime Şeyhoğlu Aydınlanma Evleri ‘nin” doğuş öyküsüne yer verilmiş. Aydınlatıcı- uyandırıcı- uyarıcı ‘ objelerden oluşan bu kültür mekânlarında,  anne sevgisi, müzecilik, kütüphanecilik ve kitap sevgisi  harmanlanmış. Eskiye ait değerler yaşanır, yaşatılır kılınmış. İkinci Anı evinin açılışından 9 gün sonra yaşamını yitiren Anne Rasime Şeyhoğlu’ya ait özel eşyalar, gaz lambaları, lüksler, ışık kaynakları, her türlü saat, dolmakalem, daktilo, ahşap kasa radyolar,  gramofonlar, makaralı teypler bu mekânların vazgeçilmez unsurları olarak, buraları adeta etnografya müzesi haline dönüştürmüş.

Ayrıca Eğitimci Yazar Recai Şeyhoğlu’nun yazdığı ve yayınlandığı 21 kitabının  kapak fotoğraflarının da yer aldığı kitabın basımını  Al-Dur Madencilik sahibi, Aliağalı iş ve siyaset adamı Özcan Durmaz üstlenmiş.

Bergama, Aliağa, Ayvalık, Karaman, Antakya, İzmir-Bayraklı ve Muğla  topraklarında açılan bu aydınlanma evlerinin dokuzuncusu da önümüzdeki günlerde Seferihisar Çocuk Belediyesi binasında açılacak.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar