Ara

Köroğlu Festivali Etkinliklerle Devam Ediyor

 

“Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festival” etkinlikleri 16 Eylül tarihine kadar devam edecek.

16 Eylül 2018 tarihine kadar devam edecek olan “Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festivali” kapsamında 10 Eylül 2018 Pazartesi günü “Köroğlu Kupası amatör spor müsabakaları” etkinlikleri yapıldı.

Programa Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü Şahin Ertem, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Bolu Belediyespor işbirliğinde düzenlenen ‘Köroğlu Kupası amatör spor müsabakaları’nda’ futbol, voleybol, basketbol, karate, tekvando, kick boks, güreş, atletizm,  bisiklet, oryantring, jimnastik, tenis, masa tenisi ve satranç olarak, 11 farklı spor dalında sporcular 3 gün boyunca mücadele edecekler.

Köroğlu Kupası açılış programı için saat 11’de Demokrasi Meydanı’nda buluşan protokol üyeleri ve sporcular, kortej eşliğinde İzzet Baysal Caddesi’nden etkinlik alanı olan Anıt Park’a kadar yürüdü. Anıt Park’ta gerçekleşen etkinlikler ise saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

“Köroğlu, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Kadar Özel Bir Kahraman.” 

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz,  Anıt Park’ta yaptığı konuşmasında; “Bolu, gelecekte turizm, spor, üniversite, sağlık kenti olacak ve sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olacak. Bu amaca yönelik olarak, beraber hareket ediyor, beraber çalışıyoruz. Bu konuda baya mesafe aldığımızı bilesiniz. Bu şehri gelecekte dünyada yaşanılabilir en güzel şehirlerarasına sokabilmek ve bir spor şehri yapmak istiyoruz. Bu konuda desteğini esirgemeyen spor camiasına, başta Spor İl Müdürümüz olmak üzere hepinizden Allah razı olsun. Adım adım neticeye gidiyoruz. Köroğlu Festivalleri ile de uluslararası alanda Türk dünyası ile müşterek bir hareketlilik sağlayacağız. Köroğlu, Adriyatik’ten Çin seddine kadar özel bir kahraman.  Bu kahraman Bolu ile özlemiş bir kahraman. Bizlerde Köroğlu ile şehrimizi markalaştırıp Türk dünyası ile kucaklaştıracağız. Bunlar Bolu’nun tanıtımında önemli katman olacak” ” diye belirtti.

Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından spor müsabakalarına geçildi.  Etkinlikler kapsamında Muay Thai, karate ve satranç takımlarının gösteri müsabakaları oldu. Renkli anların yaşandığı gösteri maçlarında Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da boks eldiveni giyerek mindere çıktı. Yılmaz, genç sporcularla kısa bir gösteri maçı yaparak, ardından rakiplerini tebrik ettikten sonra minderden indi.

“Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festival” Programı

11 Eylül Salı günü saat 14.00’te Bolu Belediyesi Nikah Salonu’nda  TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Pürtaş’ın Köroğlu konulu konferansı ile devam edecek.

13 Eylül 2018 Perşembe günü saat 20.00’de Kent Meydanı’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Musikisi Topluluğu Konseri ve Semazen Gösterisi izlenebilecek.

14 Eylül Cuma, saat 15.30’da Belediye Meydanı’ndaki Köroğlu Heykeli önünde festival ateşi sanatçı Necati Şaşmaz ve Ampute Milli takımı oyuncularıyla birlikte tutuşturacak. Ardından Necati Şaşmaz saat 17.30’da ise Kent Meydanı’nda ‘Türk Sineması ve Köroğlu’ konulu söyleşi kapsamında vatandaşlarla bir araya gelecek. Bolu’nun dört mevsiminin filmleştirildiği, Dört Mevsim Bolu belgesel projesinden derlenen fotoğraflar ise Ressam Mehmet Yücetürk Sanat Merkezi’nde saat 18.30’dan itibaren görülebilecek. Dans ve tiyatro gösterileri, spor karşılaşmaları, yarışmalar ve aşık atışmalarıyla sürecek festivale ünlü sanatçı Kubat, türkü ve şarkılarıyla renk katacak.

16 Eylül Pazar günü saat 21.30’da Kent Meydanı’nda düzenlenecek Kubat Konseri’nin ardından gerçekleştirilecek havai fişek gösterileriyle festival resmi olarak sona erecek. Köroğlu etkinlikleri ise Köroğlu Offroad Trial Yarışları Türkiye Şampiyonası ve 8’inci Uluslararası Köroğlu Sempozyumu ile 14 Kasım’a dek sürecek. Ayrıca Köroğlu Heykeli’nin Ekim ayında açılması planlanıyor

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar