Ara

Köroğlu Festival Ateşi Yakıldı

 

Bolu Belediyesi tarafından bu sene 6.’sı düzenlenen Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali etkinliklerinde Festival Ateşi Sanatçı Necati Şaşmaz ve Ampute Milli Takımı oyuncuları yakıldı

18 Ağustos’ta Ankara Hipodrom’da düzenlenen Köroğlu Koşusu At Yarışları’yla başlayan, Köroğlu Offroad Trial Yarışları Türkiye Şampiyonası ve 8’inci Uluslararası Köroğlu Sempozyumu ile 14 Kasım’a dek sürecek olan Marka Şehir Bolu ve 6. Uluslararası Köroğlu Festivali etkinlikleri resmi açılışı 14 Eylül Cuma günü Festival Ateşi’nin yakılması ile gerçekleşti.

Uluslararası Köroğlu Festivali’nde Türkiye ve dünyadan yüzlerce konuğa ev sahipliği yapan Bolu’da Festival Ateşi, Demokrasi Meydanı’ndaki Köroğlu Heykeli önünde sanatçı Necati Şaşmaz, Ampute Milli takımı oyuncuları ve Bolu protokolü tarafından birlikte yakıldı.

Marka Şehir Bolu ve 6’ncı Uluslararası Köroğlu Festivali’nin” resmi açılışına Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcıları Emine Davarcıoğlu ve Zerrin Biçen, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Işankul Amanliyev, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Profesör İbrahim Cunusov, Makedonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Ramazan Serpetova, Özbekistan Kültür Ataşesi Babür Tagaev, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival Ateşi’nin yakılmasının ardından Sakarya Belediyesi Mehteran takımı ve Bolu Belediye Bandosu eşliğinde, Bolu protokolü, 16 ülkeden gelen 8 halk dans topluluğu ile yüzlerce vatandaşla birlikte, İzzet Baysal Caddesi’nden Bolu Kent Meydanı’na kortej yürüyüşü yapılarak, Anıtpark’a ulaşıldı. Anıtpark’ta Saygı Duruşu İstiklal Marşı okunmasının ardından Atatürk Heykeline Çelenk konuldu. Ardından Kent Meydanı’nda hazırlanan sahneye geçildi ve festivalin açılış konuşmaları yapıldı.

“Adriyatik’ten, Türk Dünyası’na kadar, Türk Dünyasının ortak kahramanı.”

İlk konuşmayı yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz özetle; “Bolu özel bir şehir, %65’i ormanlarla kaplı 200 kadar göl göleti olan, dört mevsim dünyada yaşanabilen, en özel yer. Biz onun için ‘Tabiatın Kalbi Bolu’ diyoruz. Bolu turizm kenti, spor kenti, sporun her branşının kamp merkezi, sağlık kenti ve üniversite kenti olacak. Böyle bir şehir Türk Dünyasıyla, Köroğlu ile kucaklaşacak. Köroğlu yiğitliğin mertliğin değeri, Türk Milleti’nin kendisi aslında. Ezilenin yanında duran, ezene dik duran, adaleti temsil eden bir kahraman. Adriyatik’ten, Türk Dünyası’na kadar Türk Dünyasının ortak kahramanı. Bu kahramanla biz Türk Dünyası ile kucaklaşacağız. Türk Dünyasının her ülkesi ile sıcaklık içindeyiz, her ülkede Köroğlu ile ilgili illerle kardeşliğimiz sürüyor. Şu an Türk Dünyası ile kucaklaşacak bir parkı da Bolu’da inşa ediyoruz. Müşterek bir park, TÜRKSOY’la beraber yapıyoruz. UNESCO’nun da Türkiye temsilciliğinin de görüşlerini alarak yapıyoruz. Bu park şu an dünyada olan sekiz devletimiz, sekiz de özerk cumhuriyet yani 16 tane birimin tamamını bağrında barındıracak bir park. Bu parkla biz Türk Dünyası ile kucaklaşacağız.”diye belirterek devam etti.

“Dünyada böyle bir medeniyet, böyle bir millet yok.”

Başkan Yılmaz sözlerini; “Köroğlu bizim medeniyetimizin kahramanı. Bizim medeniyetimiz özel bir medeniyet. Biz bir çok ülkeye egemen olmuşuz ama kimsenin diline, dinine, örfüne, adetine karışmamışız. Dünyada böyle bir medeniyet, böyle bir millet yok. Batı, her tarafı sömürmüş, Robin Hood, sömürge medeniyetinin kahramanı. Bizimki farklı, Köroğlu farklı. Yiğitlikte Robin Hood’un üzerinde olmasına rağmen insancıl değeri var. Elinde sazı var, dilinde sözü var. Dünyada böyle bir kahraman yok. Böyle bir kahraman, Bolu’da doğmuş. Bolu insanları böyle bir kahramanın torunları ve her birimiz birer Köroğlu’yuz. Türk Dünyasında tek bir nevruz tepesi var o da Bolu’da. Bolu’nun Seben İlçesinde. İnşallah bundan sonra Nevruz’la da Türk Dünyası ile kucaklaşacağız. Bugün çok özel bir gün Cuma. Alparslan’ın Anadolu’ya girdiği gün Cuma. Bugün aynı zamanda İslam dünyasında hicri takvimin başlangıç günü. Aynı zamanda İslam dünyasında mübarek olan Muharrem ayındayız. Peygamberimizin torununu kaybettiğimiz acı bir gündeyiz. Allah mekanını cennet etsin. Bu acıları paylaşarak, ehli beyte de sahip çıkarak geleceğe umutlu adımlarla ilerleyeceğiz.”diye tamamladı.

“Ayvaz olmaya gönüllüyüm.”

Oyuncu Necati Şaşmaz konuşmasında; “Bolu ile hukukum yaklaşık 10 yıl öncesine dayanıyor. Burada bir fabrikam var, ahşap üzerine. Yıllardır sizlerle birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Bu vesile ile başkanımızla birçok kez görüşme fırsatımız oldu. Ben Bolu’yu sevdiğimi dile getirmiştim. Kendisi bir Köroğlu gibi çalışmakta. Allah onun yardımcısı olmuş. Büyük hedefleri var, bizde onun yanında olmaya çalışacağız, sinema sektörü olarak da elimden geldiğince destek olmaya çalışacağım. Köroğlu’ndan bahsederken Robin Hood örneğini vermez zorunda kalıyoruz. Gönül ister ki, böyle kahramanlıklar anlatılırken dünyada Köroğlu örnekleri dile getirilsin. Bu vesile ile başkanım, Köroğlu projesinde, ‘yapımcı olur musun?’ teklifinde bulununca büyük bir mutluluk duydum. İnşallah bunu hayırlısıyla neticelendirebiliriz. Güzel senaryolar yazıp, buraya katılan Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Makedonya ülkelerinde bunların yayını ile ilgili hizmet etmeye çalışacağım. Köroğlu’nun geçmişte zalime karşı, mazlumun yanında durduğunu ama onu asıl kahraman yapan babasının bilgeliği ve yanında duran Ayvaz’ın dostluğu olduğuna inanıyorum. Bu vesile ile Köroğlu gibi hizmet etmeye çalışan tüm idari amirlerime Ayvaz olmaya gönüllüyüm.”diye belirtti.

“Bizim medeniyet tarihimiz insanlık hazinesine eşsiz değerler kazandırmış bir tarihtir.”

Son olarak konuşan Bolu Valisi aydı Baruş Bolu’nun Türk dünyası için önemli bir şehir olduğuna vurgu yaparak; “Bolu bizim medeniyetimiz ve Türk dünyası için çok önemli bir şehir ve bütün Türk dünyası ile bizi gönülden birleştiren büyük bir kahramana sahip. Medeniyetler kuran toplumlar insanlara sözü olan değerler hediye etmiş olan milletlerdir. İnsan hayatını anlamlı kılan kılacak sözü olmayan milletler dünyada kalıcı izler bırakamamışlardır. Bizim medeniyet tarihimiz insanlık hazinesine eşsiz değerler kazandırmış bir tarihtir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sinema oyuncu Necati Şaşmaz moderatörlüğünde, “Türk Sineması ve Köroğlu” konulu söyleşi gerçekleştirildi.

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar