Ara

“Kız Kardeşim Projesi” Paneli Bolu TSO Gerçekleşti

 

“Kız Kardeşim Projesi” kapsamında “Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması” toplantısı Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında büyük bir katılımla yapıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Coca-cola Türkiye’nin katkılarıyla kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarına destek olmak amacıyla yürütülen “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında “Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması” toplantısı Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşti.

Bolu Ticaret ve Sanayi odası Kadın Girişimciler Kurulu tarafından organizasyonuyla gerçekleşen panele, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Rasim Özdemir, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, TOBB Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Yüce, Coca Cola İçecek Grup İnsan Kaynakları Direktörü Ebru Özgen, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, TOBB Özel Sektörler ve Girişimciler Dairesi Başkanı Ozan Acar,  ilçe belediye başkanları, AİBÜ öğretim üyeleri, öğrenciler ve kadın girişimciler katıldı..

“Kız Kardeşim İlham Buluşması” saat 10.00’da Bolu Ticaret ve Sanayi Odası fuaye salonundaki yöresel ürünler sergilerinin gezilmesi ve ardından Bolu TSO konferans salonunda gerçekleşen açılış konuşmalarıyla başladı.

“Türk Ekonomisini Zenginleştirecek, Büyütecek Güç Kadın Girişimcilerimiz”

TOBB Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Yüce açılış konuşmasında; “Türkiye Odalar Borsalar Birliği Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun dediği gibi bizim ülke olarak en önemli zenginliğimiz yerin altındaki kaynaklar değil yerin üstündeki beşeri sermayesidir. Türk ekonomisini zenginleştirecek, büyütecek ve küresel ölçüye taşıyacak olan güç bu beşeri sermayenin içinden doğan ve doğmaya devam eden kadın girişimcilerimizi olacaktır. Ve inanıyoruz ki kadınlarımız bu gelişim ve dönüşüm sürecini baş aktörleri arasında alacaktır. Çünkü biz Türkiye kadın gücüyüz. Bir kuşun tek kanatlı uçamayacağı gibi kadınlarımızın katılımı olmadan ekonomimizin kalkınması söz konusu olamaz. Kadınlarımızın girişimciliğimizi geliştirecek bu önemli girişimleri kadın girişimciler kurulu olarak bundan 10 yıl önce tüm Türkiye’de aynı anda yola çıktık.  Bu nu ilk günden bu yana kadınlarımızın iş dünyasına katılımı için kendilerinden sonra girecek olanlara örnek ve model olabilmeleri için kendi başarı hikâyelerini yazmaları için sizlerin gönüllü işçileri olarak çalışmaya devam ediyoruz. ”diye ifade etti.

“Her Kadın Doğası Gereği Hayata Girişimci Başlamaktadır.”

TOBB Bolu Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Emine Yüce konuşmasının devamında; “Ayrıca buna hizmet eden tüm girişim ve çalışmalar da yer almaya önem gösteriyoruz. Çünkü kadınlarımıza sonsuz güveniyoruz. Her kadın doğası gereği hayata girişimci başlamaktadır. Çünkü kadın demek anne demektir. Annelik içgüdüsü ile bir evi yuvaya dönüştürmekte ülkemizin gelecekleri olan çocuklarımızı yetiştirmektedir. Bu gün kadın veya erkek her başarılı insanın ve girişimcinin arkasında eli öpülesi annenin emeği vardır. Kadınlarımız toplumdan sanata siyasetten spor alanına kadar kendileri fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini ve başarabileceklerini göstermişlerdir. Ve kendilerine duyulan güvenin karşılığını fazlasıyla vermekle devam edeceklerdir.  Tüm dünya bunun sayısız örnekleri ile doludur.  Asıl olan yapabileceğimize başarabileceğimize inanmaktır.  İnancın açamayacağı yol yıkamayacağı ön yargı yoktur. Şunu hep hatırlamalıyız ki hiçbir başarı imkânsız değildir. Upuzun yolculuklar bile küçücük bir adımla başlar.  Kadınlarımızın birer girişimci olmaları iş yaşantılarına katılmaları aramıza katılan her kadınla daha büyüyor güçleniyoruz. Sizler olmadan bir kişi eksiğiz. Bu girişimciliğin zorluklarının da bilincindeyiz” diye belirtti.

“En Büyük Hedeflerimizden biri İlk On Ekonominin İçersine Girebilmek.” 

Ardından Konuşma yapan Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş; “Bu gün çok güzel bir konuya ev sahipliği yapmaktayız.  Ben 15 senedir Bolu Ticaret ve Sanayi odasında iş yapmaktayım. Dönem  dönem çalışmalarımız oldu ama en büyük çalışmamızdan bir tanesi bizim dönemimizde kadın girişimcilerimizin, genç girişimcilerimizin oluşması. Biz bu kadın girişimcilerimizi ve genç girişimcilerimizin bizim dönemimizde gerçekleşmesinden dolayı başlangıcı ile şu andaki noktayı çok iyi görebiliyoruz. Bolu’nun olduğu gibi memleketimizin hedefleri var. En büyük hedeflerimizden bir tanesi de ilk on ekonominin içersine girebilmek.  Eğer ilk on ekonominin içersine giremezseniz.  Hep krizlerle uğraşırsınız. Bu krizlerin engellemenin yolu üretmekten geçer.  En önemli iş güçlerinden bir tanesi de şu anda burada bulunan kadınlarımız, kızlarımız. Onların mutlaka ve mutlaka iş dünyası ile tanışması gerekiyor.”diye ifade etti.

“Yeni Girişimciler Yaratmak Zorundayız.” 

Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Türker Ateş konuşmasının devamında; “Türkiye Odalar ve borsalar birliği olarak sürekli çalışma içersindeyiz. Kadınlarımızın iş dünyasına kazandırmak zorundayız. Yeni girişimciler yaratmak zorundayız.  Biz projenin en ortasında göbeğindeyiz. Her zaman Ticaret ve Sanayi odası olarak bu proje ve benzer projeleri desteklenmesi yanındayız. Bunun alternatifi yok. Acil ilk on ekonominin içersine mutlaka gireceğiz.  Öylede gireceğiz böylede gireceğiz. Sizler sayesinde hep beraber gireceğiz. Açıkça söylemek gerekirse bu memleketi seviyoruz Başka bir memleketimiz yok.  Aklınızı fikriniz başkasına vermeyin. Bu topraklarda girişimcilik kadınların kanında var. Bu öğrendik.  Şu anda baktığımız noktada nerdeyiz. 10 da 4 olan kadın girişimcilerin sayısının azaldığını görüyoruz. Bu bir dokunuş yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Bu Sorunu Hep Birlikte Aşacağımız Düşünüyorum”

Açılış konuşmalarının ardından konuşma yapan Bolu Belediye Başkan Yardımcı Rasim Özdemir; “Gelmeden önce araştırdım Ticaret ve Sanayi odasının kadın girişimciler olarak bizde Bolu Belediyesi olarak temsil ediliyoruz. Park bahçeler müdürümüzde bu kurulun içersinde. Bolu belediyesi olarak biz de gerçekten bu anlamda katkılarımız var. Aslında biz de bir girişimciyiz. Çünkü park ve bahçeler müdürlüğümüzde ciddi anlamda üretimler yapıyoruz. Başında da bir bayan var. Biz bu kurulda 4 bayanla temsil ediliyormuşuz ama bu sayının artması gerekiyor.  Gelmeden önce de öğrendik Bolu Belediyesinde %38 civarında Bolu Belediyesinde kadın varmış inşallah biz bu dönemde bu arttırırız. Önceki dönemlerden bir eksikliğimiz var bir belediye başkan yardımcısı varmış bunu da inşallah bu eksikliğimizi kısa süre içersinde tamamlarız diye düşünüyorum. Ben iki gün önce 25 Kasım kadın şiddet gününde konuşma yapmıştım. Bu yüzyılda bunları aslında konuşmamız gerekiyor. Demek ki bir eksiklik var ki konuşuyoruz. Aslında bizim bunları konuşmamız gerekiyor. Bunu nasıl aşacağız bunu bu seminerlerle aşacağımızı düşünüyorum. Bu sorunu hep birlikte aşacağımız düşünüyorum” diye ifade etti.

“Kız Kardeşim İlham Buluşması” TOBB Özel Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Coca cola İçecek Grup İK Direktörü Ebru Özgen, Ortaklar Paneli konuşmaları gerçekleşti.

Bir Girişimcilik Hikâyesinde Bolu Mengenli OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, , girişimcilikte bugünlere nasıl geldiklerini, başarıya ulaşan basamakların çıkışının temelinde yatan girişimcilik hikâyesini salonu tamamen dolduran izleyenlere aktardı.

Öğleden sonraki bölümde, Pegasus Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Berrak Kutsoy’un Moderatörlüğünde gerçekleşen “Kardeşim Projesi İlham Buluşması” Cevahir Han Konukevi Sahibi Cevahir Asuman Yazmacı, Diyetisyen Elvan Odabaşı, Gazelle Resort Hotels Yönetim Kurulu Üyesi Emine Murtezaoğlu konuşmacı olarak katıldı. Haber: Fatma Marmara

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar