Ara

Kayak tutkunlarının güvenliği Mehmetçik’e emanet

Erzincan Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizm Merkezinde nöbet tutan ​JAK ve JÖAK timleri, kış sezonu boyunca yerli ve yabancı turistlerin huzur ve güvenliğini sağlıyor.

Ergan Dağı’nda gece gündüz demeden nöbet tutuyorlar.

Jandarma Arama Kurtarma (​JAK) ile Jandarma Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) timleri, kış sezonu boyunca kayak yaparken pistlerin dışına çıkarak kaybolan, yaralanan ya da mahsur kalan 178 kişiyi hastaneye ulaştırdı.

 

Uzunlukları bin 363 ile 2 bin 500 kilometre arasında değişen ve farklı zorluk derecesine sahip 4 pistiyle kayak tutkunlarına hizmet veren kayak merkezi, toplam 12 kilometrelik pistlerinde kayak tutkunlarını ağırlıyor.

 

Her kış sezonu binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden kayak merkezinde kayarken zaman zaman pistlerden çıkıp, kaybolan ve telesiyejlerde mahsur kalanların imdadına ise Mehmetçik koşuyor.

 

Birçok olaya anında müdahele ediyorlar

Merkezin birinci etap pist bölgesinde bu tür olaylara müdahale için konuşlu olan İl Jandarma Komutanlığına bağlı JAK ve JÖAK timleri, hem kayaklı hem de kar üstü araçlı devriyelerle pistlerde 24 saat esasına dayalı görev yapıyor.

 

Kaybolma, yaralanma ve mahsur kalma olayları başta olmak üzere, birçok olaya anında müdahale eden Mehmetçik, bölgeye kayak yapmaya, gezmeye veya eğlenmeye gelen turistler ile vatandaşlara da huzur ve güven sağlıyor.

 

Timler, yabancı dil bilen usta kayakçıların yanı sıra aynı zamanda dağ arama ve kurtarma konusunda her türlü bilgi birikim ve ekipmana sahip askeri personelden oluşuyor.

 

JAK ve JÖAK timleri gece gündüz nöbette

Gece gündüz nöbetteki tecrübeli JAK ve JÖAK timleri, kayak merkezindeki pistlerde kayak severlerin yaralanması veya herhangi bir kaza durumunda 15 dakika gibi kısa sürede olaya müdahale ediyor.

İlk müdahaleyi yapan timler, yaralıları güvenli şekilde kızaklı sedyeyle günübirlik tesisler bölgesine getirerek, buradan 112 Acil Servis ekiplerine ve ardından da hastanelere sevkini sağlıyor.

Kayak yaparken pist dışına çıkarak, kaybolan kişilerle ilgili ihbarı aldıktan sonra da en geç 25 dakikada bu kişiye ulaşabilecek donanımdaki Mehmetçik, 2 kar motoru, bir paletli kar aracı (UTV) ve bir arama kurtarma köpeği ile 24 saat esasına göre hazır durumda bekletilen 12 askeri personel ile olaylara anında müdahale ediyor.

178 kişinin imdadına koştular

Bu sezon da kayak merkezinde olaylara anında müdahale eden timler kaybolan, mahsur kalan ya da yaralanan 178 kişiyi, sağlık kontrolünden geçirilmeleri ya da tedavi altına alınmaları amacıyla hastanelere ulaştırdı.

Ergan Dağı Kayak Merkezi tesis yetkilisi Yakup Aksu, sağlıklı turizm sezonu geçirdiklerini belirterek, yerli ve yabancı turistlerin yoğun talep gösterdiği kayak merkezinde hizmet verdiklerini belirtti.

Aksu, timlerin huzur ve güven verdiğinden bahsederek, “JAK timlerimiz kayak merkezinde oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı 24 saat görev yapıyor. Yaralanma, kaybolma gibi durumlara anında müdahale ediyorlar. Gelen konuklarımız bu timlerimiz sayesinde burada güvenli ve sağlıklı sezon geçiriyor. Timlerimize bizlere sürekli destek verdikleri, misafirlerimize güvenli tatil yaptırdıkları için çok teşekkür ediyoruz. Ergan Dağı Türkiye’nin en güvenli kayak merkezi. Tüm misafirlerimizi ve kayakseverleri buraya bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: AA

Share this:

İlginizi Çekebilir

Yorumlar